Minolta Dynax 500si

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Minolta Dynax 500si

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 29 sty 2022, 14:39 sznurek na bank jest w OM-1 i OM-2
Czyli w tych z galwanometrem. Mam takiego OM-1 w bardzo dobrym stanie, ale nawet majster wymiękł na tym sznurku - wskazówka coś się tam rusza, ale bez sensu.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Minolta Dynax 500si

Post autor: rbit9n »

jeden kolega na FB podawał mi namiar na szpenia od Olympusów, musiałbym poszperać za namiarem.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Minolta Dynax 500si

Post autor: technik219 »

aka pisze: 29 sty 2022, 14:52 Mam takiego OM-1 w bardzo dobrym stanie, ale nawet majster wymiękł na tym sznurku - wskazówka coś się tam rusza, ale bez sensu.
Właśnie! Kiedyś coś mnie poodkusiło by poluzować pierścień mocowania obiektywu w moim OM 1N. Zrobiło bzzzzyyyt, i klappen-duppen - sznureczek się rozwinął. Ile ja prób robiłem by go jakoś sensownie nawinąć... Niby światłomierz coś wskazuje, ale nijak się to ma do właściwej ekspozycji. Ściągnąłem nawet serwisówkę, gdzie jest krok po kroku opisane jak to wyregulować, ale jest to w "obcych językach" a "nikt mi nie będzie dyktował w obcych językach co i jak mam robić" ;-) , a po drugie nie mam już na to ani czasu ani serca. Zgłaszałem problem P. Nagov'owi, ale też nie miał serca brać się za to. Jedyne co udało mi się z tą serwisówką zdziałać to prawidłowe ostawienie tarczy czasów migawki - poprzednio były nie tak - widocznie ktoś wcześniej grzebał.
Jak chcesz, to podeślę Ci tę serwisówkę w pdf. jak byś chciał się pobawić.
rbit9n pisze: 29 sty 2022, 17:46 jeden kolega na FB podawał mi namiar na szpenia od Olympusów, musiałbym poszperać za namiarem.
Poszperaj, może się skuszę, jak nie będzie to kosztowało tyle co sam aparat.
Lux mea lex
Z_photo
-#
Posty: 1013
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Minolta Dynax 500si

Post autor: Z_photo »

technik219 pisze: 29 sty 2022, 19:00
(...) Ściągnąłem nawet serwisówkę, gdzie jest krok po kroku opisane jak to wyregulować,

Instrukcja serwisowa dotyczy OM1 z początku okresu produkcji, natomiast w jej toku w tym modelu wprowadzano zmiany, w tym zdaje się także w systemie pomiarowym, w którym nastawy przenoszone są za pomocą cięgien.
W sieci dostępny jest materiał rozszerzający instrukcję serwisową: https://learncamerarepair.com/product.p ... econdary=9 , mnie natomiast niedawno wpadło w ręce wydawnictwo z drugą częścią artykułu poświęconego OM1.
W załączeniu skan tego materiału - być może okaże się przydatny dla Ciebie lub innych osób podejmujących się napraw tego aparatu (mam nadzieję, że publikując skan artykułu nie naruszam niczyich praw).
[/quote]

PS. Również będę wdzięczny za dane kontaktowe do speca od Olympusów - o ile te uda się odnaleźć.
Załączniki
CameraCraftsman_Olympus_OM1_update.pdf
(5.35 MiB) Pobrany 86 razy
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Z_photo
-#
Posty: 1013
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Minolta Dynax 500si

Post autor: Z_photo »

rbit9n pisze: 29 sty 2022, 14:39 (...). poza tym w Canonie AE-1 też był sznurek, albo drut, który lubił pęknąć podobno.
"Sznurki" wykorzystywano w wielu konstrukcjach z tego okresu - choć może nie w tak wyrafinowany sposób jak to ma miejsce w Olympusie OM-1.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Minolta Dynax 500si

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 29 sty 2022, 17:46 jeden kolega na FB podawał mi namiar na szpenia od Olympusów, musiałbym poszperać za namiarem.
Poszperaj, poszperaj skutecznie, a zyskasz grono wdzięcznych!
rysiek1996
-#
Posty: 325
Rejestracja: 22 paź 2016, 18:58

Minolta Dynax 500si

Post autor: rysiek1996 »

Wymiana poglądów bardzo żywa..... Ale więcej natemat poproszę
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Minolta Dynax 500si

Post autor: aka »

rysiek1996 pisze: 31 sty 2022, 00:03 Wymiana poglądów bardzo żywa..... Ale więcej natemat poproszę
Na temat to już chyba więcej nic nie przeczytasz. Mycie, półka lub śmietnik - to chyba wyczerpuje temat ;-)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Minolta Dynax 500si

Post autor: rbit9n »

aka pisze:
rbit9n pisze: 29 sty 2022, 17:46 jeden kolega na FB podawał mi namiar na szpenia od Olympusów, musiałbym poszperać za namiarem.
Poszperaj, poszperaj skutecznie, a zyskasz grono wdzięcznych!
no więc ten kolega napisał mi, że ma części do Olków i co więcej, wie jak zapleść ten sznureczek. tu jest jego profil na IG:
https://instagram.com/warsawcamerarepai ... =copy_link

a jeśli nie macie konta IG, to tu jego mail:
warsawcamerarepair@protonmail.com

jak widzicie chłop jest z Warszawy, pisał że można się umówić osobiście.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Minolta Dynax 500si

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 31 sty 2022, 08:56 jak widzicie chłop jest z Warszawy
Dzięki za namiar.

Taki dowcip mi się przypomniał, wojskowy, rozmowa dwóch kotów w JW:
- Skąd jesteś?
- Z Warszawy
- Z samej?
- Nie, z Mławy.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Minolta Dynax 500si

Post autor: powalos »

aka, ja byłem w woju z "warszawiakiem", który miał 15. rodzeństwa. W rzeczywistości był z Wyszkowa, a ilość rodzeństwa to: rzeczywiście rodzeni bracia (3) i bracia stryjeczni.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2022, 18:09 przez powalos, łącznie zmieniany 1 raz.
Fan Pentax'a.
Z_photo
-#
Posty: 1013
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Minolta Dynax 500si

Post autor: Z_photo »

W internacie w którym rezydowałem, mieszkał także pełną gębą warszawiak.
Jak się okazało... z Celestynowa. :-D
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Minolta Dynax 500si

Post autor: technik219 »

No więc skontaktowałem się z tą firmą z Gdyni (Fotocomplex) i oni są gotowi wziąć się za naprawę. Odpisami, że jeśli to tylko ten sznurek, a wszystko inne jest ok. to koszt naprawy powinien się zamknąć w kwocie 200 złotych (plus kurierzy). Facet z Instagrama nie odpisał.
Z_photo: Twój namiar był dobry, ale facet twierdzi, że za bardzo nie grzebał i tylko naprowadził linkę na rolki. Nic więcej nie robił. W cudzych aparatach nie chce grzebać - ja go rozumiem, też bym się bał, że coś zepsuję.
No i teraz się zastanawiam czy wysłać OM-ka do Gdyni. Bo jak się okaże, że padło coś więcej (tam jest bardzo delikatny potencjometr) to koszt naprawy to będzie pół aparatu. Tymczasem aparat działa mechanicznie bez zarzutu. Korzystanie ze światłomierza w OM-1 jet cokolwiek "upierdliwe" a pomiar może być obarczony sporym błędem jeśli ma się słońce za plecami. Mam dobry zewnętrzny światłomierz... Kiedyś aparaty w ogóle nie miały światłomierzy a jakie zdjęcia ludzie robili... No i te 200 złotych, z których może się zrobić 300... Chyba zostawię tak jak jest.
Lux mea lex
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Minolta Dynax 500si

Post autor: miki11 »

4Rider pisze: 28 sty 2022, 08:50 lepiej kupić sprawdzony egzemplarz i lepiej właśnie 505si super/α Sweet
- jest bardziej zaawansowana i posiada ustawienia spersonalizowane custom
Ostatnio taką właśnie rozgryzałem dla znajomej. Próbuję ją zarazić analogiem :-) 505si super wydaje się całkiem, całkiem, chociaż osobiście wolę starsze :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Minolta Dynax 500si

Post autor: miki11 »

PPaweł pisze: 28 sty 2022, 09:12 Taki zwykły brud to choćby wodą z mydłem na początek.
Paweł, z całym szacunkiem, to jest szkodliwa porada. Staramy się wyczyścić, a nie bardziej zalać. Jak widzisz dokładne wysuszenie całego aparatu (również wewnątrz)?
_________________
Łatwe nie cieszy
ODPOWIEDZ