Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 24 kwie 2023, 14:10 bo to funkcja serwisowa.
Serwisowa czy nie, to jej aktywacja pozwala(ła) wykorzystać lustrzanki Minolta AF do mikro czy astrofotografii - przez prosty adapter T2 bez styków.
W przypadku adapterów do obiektywów innych systemów (np. M42 czy Minolta MD) sprawa jest mniej skomplikowana, bo w tych adapterach styki najczęściej są.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: J.A. »

Nie napisałem, że do niczego nie służy, tylko dla czego nie ma tego w instrukcji.
O czym też wcześniej pisałem. W instrukcjach obsługi dla użytkownika, raczej nie podaje się sposobów na wejście do funkcji serwisowych.
Złącze serwisowe w samochodach, też raczej nie jest jakoś specjalnie opisywane w instrukcji.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: Z_photo »

Niemal od początku tego wątku szukasz dziury w całym, bo wskazywane fakty nie pasują do Twojej teorii.
Zatem zakończmy ten temat definitywnie.
;-)
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: J.A. »

Wskażesz w którym miejscu?
Mam wrażenie, że większość moich adwersarzy doszukuje się tajnych, nie wiadomo z jakiego powodu przez producenta ukrywanych, jakże cennych funkcji w miejscach gdzie ich nie ma.
Spina się Wam to logicznie?
W aparacie jest cenna oczekiwana przez użytkowników funkcja, producent ją zaimplementował, ale ukrył, by konkurencja mogła sprzedawać swój sprzęt z tymi funkcjami nie ukrytymi.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: oKuba »

J.A.,

Hehe. Tu juz przesadziles. Oczywistym jest, ze producent sprzetu nie ma w tym interesu aby ukrywac dostepne funkcje aparatu. Nie w tym rzecz. Problem pojawil sie jak postawiles bardzo stanowcza teze, ktora jest podwazalna. I nie pomoga „wyjatki potwierdzajace regule“ ani inne zabiegi aby wybrnac z galimatjasu. Po prostu jest bledna. I tyle. A ogolnie w temacie sie zgadzam, ze ukrywanie funkcji sprzetu przez producenta sensownym nie jest..
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: J.A. »

oKuba pisze: 25 kwie 2023, 07:45 Hehe. Tu juz przesadziles. Oczywistym jest, ze producent sprzetu nie ma w tym interesu aby ukrywac dostepne funkcje aparatu. Nie w tym rzecz.
No to ja przepraszam, nie rozumiem w czym rzecz.
oKuba pisze: 25 kwie 2023, 07:45 Problem pojawil sie jak postawiles bardzo stanowcza teze, ktora jest podwazalna. I nie pomoga „wyjatki potwierdzajace regule“ ani inne zabiegi aby wybrnac z galimatjasu
Tak, postawiłem taką tezę i się własnych słów nie wypieram.
O jakich zabiegasz piszesz? Podaliście 4 przykłady, które są moim zdaniem naciągane.
1. ME w niektórych aparatach. To że się ktoś nie spotkał z uszkodzeniem aparatu przez jej używanie, nie znaczy, że takie uszkodzenia nie występują. Czyli to nie jest ukryta funkcja, a pewna cecha mechanizmu, który działa bardzo podobnie w wielu aparatach i w tych, w których producent to dopracował, to opisał to w instrukcji (tak próbowałem kpić z procedury).
2. "pełna automatyka" w wybranych modelach minolt z wybranymi obiektywami, nie opisana w instrukcji. Do tej pory nie dowiedziałem się jaki jest algorytm tej "pełnej automatyki", poza tym, że znani zawodowi fotografowie potwierdzili jej przydatność. Ja go podważam podając konkretny argument dla czego. Odpowiedzi ZERO.
3. Przycisk AE-lock zdublowany w którymś modelu contaxa. Funkcja opisana w instrukcji, nie ukryta. "Odkrycie".
4. Funkcja wyzwolenia migawki bez dedykowanego obiektywu, to jest oczywista funkcja serwisowa, którą "okrył" ktoś po jej przeczytaniu.

5. Poza konkursem, ale od tego się zaczęło. W Dynaxie 9xi nie ma w instrukcji aparatu informacji o wciąganiu/nie wciąganiu ogonka podczas zwijania powrotnego. No i nie ma tego w body. Jest z kartą. To jest jedyna "ukryta". I tu można mieć pretensję że nie jest to ujęte w instrukcji, ale żadne działanie kart nie jest specjalnie ujęte w instrukcji. W folderach reklamowych na pewno jest i producent odsyła po szczegóły właśnie do opisu możliwości jakie dają karty. Podobnie jest z książeczką kodów do EOSa 10. Tam też są specjalne programy, nieopisane w instrukcji, za to szeroko reklamowane i z dokładną dokumentacją którą klient otrzymywał wraz z zakupem owej książeczki kodów i pióra do jej skanowania.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: PPaweł »

oKuba pisze: 25 kwie 2023, 07:45 Oczywistym jest, ze producent sprzetu nie ma w tym interesu aby ukrywac dostepne funkcje aparatu.
A to zależy. Jeżeli to jest funkcja, za którą chce dodatkowych pieniędzy w droższym modelu, ale tańszy też ją fizycznie ma, tyle że, powiedzmy, "pod zaślepką", to owszem, ma taki interes. No ale to jest marketing, a nie fotografia.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: aka »

Z_photo pisze: 24 kwie 2023, 18:39 Przycisk AE-lock zdublowany w którymś modelu contaxa. Funkcja opisana w instrukcji, nie ukryta. "Odkrycie".
Ciekawe w którym miejscu?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: J.A. »

aka, przecież sam napisałeś, że AE-Lock w tym aparacie jest i jest w instrukcji opisany. Dla Ciebie ukrytą funkcją, jest jeszcze działanie AE-Lock z innym przyciskiem. Ok. Niech Ci będzie.
aka pisze: 24 kwie 2023, 12:45 Ciekawe wnioskowanie... Ten i kilka innych Contaksów mają przełącznik mechaniczny w pozycję AE Lock i też wciśnięcie spustu do połowy blokuje AE.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: miki11 »

J.A. pisze: 25 kwie 2023, 08:11 Tak, postawiłem taką tezę i się własnych słów nie wypieram.
O jakich zabiegasz piszesz? Podaliście 4 przykłady, które są moim zdaniem naciągane.
1. ME w niektórych aparatach. To że się ktoś nie spotkał z uszkodzeniem aparatu przez jej używanie, nie znaczy, że takie uszkodzenia nie występują. Czyli to nie jest ukryta funkcja, a pewna cecha mechanizmu, który działa bardzo podobnie w wielu aparatach i w tych, w których producent to dopracował, to opisał to w instrukcji (tak próbowałem kpić z procedury).
2. "pełna automatyka" w wybranych modelach minolt z wybranymi obiektywami, nie opisana w instrukcji. Do tej pory nie dowiedziałem się jaki jest algorytm tej "pełnej automatyki", poza tym, że znani zawodowi fotografowie potwierdzili jej przydatność. Ja go podważam podając konkretny argument dla czego. Odpowiedzi ZERO.
3. Przycisk AE-lock zdublowany w którymś modelu contaxa. Funkcja opisana w instrukcji, nie ukryta. "Odkrycie".
4. Funkcja wyzwolenia migawki bez dedykowanego obiektywu, to jest oczywista funkcja serwisowa, którą "okrył" ktoś po jej przeczytaniu.

5. Poza konkursem, ale od tego się zaczęło. W Dynaxie 9xi nie ma w instrukcji aparatu informacji o wciąganiu/nie wciąganiu ogonka podczas zwijania powrotnego. No i nie ma tego w body. Jest z kartą. To jest jedyna "ukryta". I tu można mieć pretensję że nie jest to ujęte w instrukcji, ale żadne działanie kart nie jest specjalnie ujęte w instrukcji. W folderach reklamowych na pewno jest i producent odsyła po szczegóły właśnie do opisu możliwości jakie dają karty. Podobnie jest z książeczką kodów do EOSa 10. Tam też są specjalne programy, nieopisane w instrukcji, za to szeroko reklamowane i z dokładną dokumentacją którą klient otrzymywał wraz z zakupem owej książeczki kodów i pióra do jej skanowania.
Wszyscy tutaj się mylą, poza Tobą. W pierwszym poście zadałem pytanie, na które nie dałeś odpowiedzi, tylko wrzuciłeś jak ochłap link do instrukcji, którą przeczytałem 3 razy. Zasada jest taka, jeżeli nie masz nic do powiedzenia w tej sprawie (chodzi o Dynax 9xi), to po co męczyć klawiaturę. Chyba, że cel jest inny. Ale to mój temat, zadałem pytanie, dostałem odpowiedź od jednego z Kolegów i tyle. Cała reszta jest biciem piany. I gra drużyna mistrza kontra reszta świata. Żałosne...
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: J.A. »

miki11 pisze: 25 kwie 2023, 13:25 Wszyscy tutaj się mylą, poza Tobą.
Nie. Ale nikt nie podał argumentu, który by można potraktować poważnie.
miki11 pisze: 25 kwie 2023, 13:25 W pierwszym poście zadałem pytanie, na które nie dałeś odpowiedzi, tylko wrzuciłeś jak ochłap link do instrukcji, którą przeczytałem 3 razy.
I ??? Okazało się, że zgodnie z instrukcją nie ma możliwości ustalenia nie wciągania ogonka do kasetki. Taki spec minoltowy powinienem ogarniać, że sprawdza się także dokumentację kart.
miki11 pisze: 25 kwie 2023, 13:25Żałosne...
Żałosne to jest nie przytaczanie argumentów. A na konkretne pytania dopowiadanie enigmatycznymi "ogólne dostępna wiedza", albo coś w tym stylu. Albo ataki ad personam, oparte na pochodzeniu adwersarza.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: miki11 »

J.A. pisze: 25 kwie 2023, 13:36 nikt nie podał argumentu, który by można potraktować poważnie
Sami niedouczeni ignoranci.
_________________
Łatwe nie cieszy
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: miki11 »

J.A. pisze: 25 kwie 2023, 13:36 Taki spec minoltowy powinienem ogarniać, że sprawdza się także dokumentację kart.
Nigdzie nie napisałem, że jestem "specem minoltowym", wręcz przeciwnie, kilkakrotni napisałem, że moja wiedza jest niewielka. Znowu konfabulujesz.

Napisz wyraźnie, że chcesz się odegrać i dlatego odwiedzasz ten temat. Przynajmniej będzie jasno.
_________________
Łatwe nie cieszy
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: Z_photo »

aka pisze: 25 kwie 2023, 11:24
Z_photo pisze: 24 kwie 2023, 18:39 Przycisk AE-lock zdublowany w którymś modelu contaxa. Funkcja opisana w instrukcji, nie ukryta. "Odkrycie".
Ja tego nie napisałem, ale wiem że od czasu do czasu występuje tu problem z cytowaniem.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 222
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: BW »

J.A. pisze: 25 kwie 2023, 07:28 Wskażesz w którym miejscu?
Mam wrażenie, że większość moich adwersarzy doszukuje się tajnych, nie wiadomo z jakiego powodu przez producenta ukrywanych, jakże cennych funkcji w miejscach gdzie ich nie ma.
Spina się Wam to logicznie?
W aparacie jest cenna oczekiwana przez użytkowników funkcja, producent ją zaimplementował, ale ukrył, by konkurencja mogła sprzedawać swój sprzęt z tymi funkcjami nie ukrytymi.
- znam taki jeden przypadek - potwierdzający zresztą regułę. Nikon EL ma ukryty (celowo przez producenta) czas 8 sekund. Na tarczy czasów go nie ma ale gdy ustawimy tarczę między 4 sek. a B to migawka odmierza wspomniane 8 sek. Pierwotnie miało być ale coś tam im w efekcie nie zawsze stabilnie działało więc usunęli czas tylko z... tarczy wybierania czasów. - i wszystko się zgadza - czas jest - choć go nie ma w instrukcji.
ODPOWIEDZ