Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: J.A. »

miki11 pisze: 24 kwie 2023, 00:07 W trakcie automatycznego zwijania powrotnego? W Minolcie? Tu nie kręcisz korbką.
W trakcie automatycznego zwijania powrotnego w Canonach serii T i EOS oraz w Nikonach AF. W minolcie o ile mi wiadomo jedyny który ma korbkę to minolta 9000. Ale w tej chyba problem końcówki nie istnieje.
oKuba pisze: 24 kwie 2023, 07:18
J.A. pisze: 24 kwie 2023, 07:12 Z_photo, To jest fragment dotyczący zwinięcia powrotnego filmu.
Nie tylko:

You can make as many multiple exposures as you like by repaeating the above procedure..

Dokladnie o tym wlasnie pisalem
No i pięknie, nie doczytałem. Ale nie jest to tajemna funkcja, tylko opisana w instrukcji procedura. Przyznam, nie spodziewałem się takich wigibasów w instrukcji, ale są. Co nie zmienia, że nie o formę w instrukcji istnieje spór.
Przypomnę, że bronię tezy iż w aparatach nie ma tajemnych ukrytych procedur. Jak na razie nikt takiej nie podał, poza tą, a ta na złość jest w instrukcji opisana.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: oKuba »

J.A. pisze: 24 kwie 2023, 07:18 No i pięknie, nie doczytałem. Ale nie jest to tajemna funkcja, tylko opisana w instrukcji procedura.
Przypomnę, że bronię tezy iż w aparatach nie ma tajemnych ukrytych procedur. Jak na razie nikt takiej nie podał, poza tą, a ta na złość jest w instrukcji opisana.
Widze, ze usilujesz odwrocic kota ogonem. Mowa byla o nieopisanych funkcjach. Takim jest wlasnie „trik“, ktory poczatkowo nie byl opisywany w instrukcjach aparatow a doskonale w nich funkcjonuje, a poznej juz tak, chociaz uparcie twierdzisz, ze powodowalby uszkodzenie owego. Ze tak nie jest i ze funkcja ta opisywana (oczywiscie pozniej) jest nawet przy okazji opisu zwijania powrotnego przytoczonego przez Z_photo jest chyba wystarczajacym potwierdzeniem?

Tak wiec nie jest opisana (!) w przykladach, ktore podalem na wstepie.

Ciekaw jestem jaki przyklad ma aka, ktory bedzie na wizji prawdopodobnie wieczorem lub jutro..
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: miki11 »

Widzę, że nie ma odpowiedzi na moje pytanie.

Minolta XD-7 / XD-11. Instrukcja informuje, że mamy do dyspozycji tryb manualnego ustawiania ekspozycji, tryb priorytetu przysłony lub tryb priorytetu czasu/migawki. W tym ostatnim przypadku należy ustawić na obiektywie serii MD ostatnią przysłonę pomalowaną specjalnie na zielono. Tymczasem użytkownicy odkryli możliwość używania tego aparatu w trybie całkowicie automatycznym, gdzie ustawiamy tryb na "zielone" S (oznaczający standardowo tryb preselekcji czasu), przysłonę na "zieloną" wartość (22 lub 16) i czas na "zielone" 1/125 sekundy. Ten tryb pracy jest możliwy jedynie z serią obiektywów MD, które posiadają dodatkowy popychacz przysłony. Proszę to znaleźć w instrukcji obsługi aparatu:

https://www.scribd.com/document/3866561 ... -11-manual#
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2023, 08:32 przez miki11, łącznie zmieniany 1 raz.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: J.A. »

miki11 pisze: 24 kwie 2023, 08:19 Tymczasem użytkownicy dokopali się także możliwości używania tego aparatu w trybie całkowicie automatycznym, gdzie ustawiamy tryb na "zielone" S (oznaczający standardowo tryb preselekcji czasu), przysłonę na "zieloną" wartość (22 lub 16) i czas na "zielone" 1/125 sekundy.
W jakim algorytmie pracuje aparat? Zmienia jednocześnie czas i przesłonę? Czyli w typowej automatyce programowej? Robi to tak jak na dołączonym przykładzie działania trybu programowego?, Czy jedzie najpierw z przymykaniem przesłony, a potem dopiero skraca czas gdy braknie przesłony? Albo najpierw skraca czas, a dopiero potem domyka przesłonę?
Załączniki
Screenshot 2023-04-24 o 09.24.20.png
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: miki11 »

J.A. pisze: 24 kwie 2023, 08:30 W jakim algorytmie pracuje aparat?
Jeszcze się nie wczytywałem w szczegóły, ale nie o tym tu rozmawiamy. Powyższej funkcjonalności nie znajdziesz w instrukcji obsługi. Stąd nie zgadzam się z Twoim stanowiskiem, że jeżeli czegoś nie ma w instrukcji, to zamykamy temat. W końcu forum takie jak to, powinno służyć pogłębianiu wiedzy dotyczącej naszego hobby/zawodu. Nawet z czysto logicznego punktu widzenia trudno jest obronić Twoje stanowisko, bowiem wystarczy jeden wyjątek, jeden błąd osób tworzących takie instrukcje i hipoteza lega w gruzach. I tu nie chodzi o to, żeby "stanęło na Twoim", albo "na moim". Wydawało mi się, że gdzieś wcześniej spotkałem się z (anglojęzyczną) opinią, iż w 9xi można zaprogramować zwijanie powrotne filmu z wystającą końcówką bez użycie tej karty Custom Xi. Powyżej Kolega napisał, że nie jest to możliwe bez karty i to jest dla mnie bardziej ważąca opinia. Co nie zmienia mojego szacunku do ogromu Twojej wiedzy fotograficznej - te sprawy oddzielam ciągłą kreską.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: J.A. »

miki11 pisze: 24 kwie 2023, 08:40 Jeszcze się nie wczytywałem w szczegóły, ale nie o tym tu rozmawiamy. Powyższej funkcjonalności nie znajdziesz w instrukcji obsługi.
Jeżeli to nie pracuje w trybie programowym, czyli podobnie jak pokazany wyżej wykres, to nie jest żadna funkcjonalność. Bo czym będzie sią różniło od preselekcji? Realnie czym i użytkowo? Bo słabo widzę funkcjonalność, która przez kilkanaście stopni EV skraca tylko czas, nie domykając jednocześnie przesłony, lub domyka nie daj bosze przesłonę bez skracania czasu.
miki11 pisze: 24 kwie 2023, 08:40 Nawet z czysto logicznego punktu widzenia trudno jest obronić Twoje stanowisko, bowiem wystarczy jeden wyjątek, jeden błąd osób tworzących takie instrukcje i hipoteza lega w gruzach
Dobrze, jeżeli do takich wyjątków zaliczamy powyższy, albo to nieszczęsne ME, to istniej wyjątki. Dla mnie nie istnieją, bo to wyżej prawdopodobnie nie jest funkcją, tylko konsekwencją przyjętego założenia działania automatyki, ale nie jest to program, więc nie został ujęty w instrukcji. To trochę tak jakbyś oczekiwał wspomnianej wyżej funkcji "wyjęcia części filmu w ciemni". Takich rzeczy też w instrukcjach nie ma, poza tymi aparatami w których jest dedykowany "tool" do tego.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 23 kwie 2023, 20:07
PPaweł pisze: 23 kwie 2023, 20:05 czasem, zwłaszcza w przypadku programowanej elektroniki, będą to niezablokowane, ale też nie opisane funkcje dostępne w droższych modelach.
Jakiś przykład? Ale nie taki jak mój wyżej, tylko np. wciśnięcie dwóch przycisków razem powoduje, włączenie funkcji jakiejś. Ale nie opisane w instrukcji.
W klasycznych telefonach komórkowych (takich z przyciskami) w instrukcji nie było informacji, że można telefonować tak, żeby na urządzeniu odbiorcy nie był wyświetlany numer telefonu dzwoniącego. Jednak poprzedzając właściwy numer odpowiednią sekwencją klawiszy można to było zrobić.
Nie wiem czy dotyczyło to telefonów wszystkich producentów, ale tak było np. w używanych przeze mnie telefonach Nokii.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: J.A. »

Z_photo pisze: 24 kwie 2023, 08:56 Nie wiem czy dotyczyło to telefonów wszystkich producentów, ale tak było np. w używanych przeze mnie telefonach Nokii.
A nie był to ficzer operatora?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 24 kwie 2023, 07:18 No i pięknie, nie doczytałem. Ale nie jest to tajemna funkcja, tylko opisana w instrukcji procedura. Przyznam, nie spodziewałem się takich wigibasów w instrukcji, ale są. Co nie zmienia, że nie o formę w instrukcji istnieje spór.
Fragment instrukcji Olympusa zamieściłem nie dlatego że opisana tam funkcja jest tajemna czy nietajemna, tylko w odpowiedzi na Twoje stwierdzenie, że na pewno takich dyspozycji w instrukcjach nie znajdziemy.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 24 kwie 2023, 08:59 A nie był to ficzer operatora?
Być może, ale to niczego nie zmienia - bo operatorzy są potrzebni, żeby komórki w ogóle chciały działać.
Komórki czy smartfony żeby były użyteczne muszą być wpięte w system - bez tego są tylko nieprzydatnymi gadżetami.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: J.A. »

Z_photo pisze: 24 kwie 2023, 09:03 Być może, ale to niczego nie zmienia
No zmienia, bo instrukcja urządzenia nie może opisywać funkcji dostarczanych zewnętrznie.

Ale dobra. Nie będę się droczył. Są ukryte funkcje w różnych urządzeniach.
A jak wiemy wyjątki potwierdzają regułę, a w aparatach na razie podaliście dość wątpliwe dwa wyjątki.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: PPaweł »

J.A. pisze: 24 kwie 2023, 09:11 A jak wiemy wyjątki potwierdzają regułę
Pytanie za sto punktów: kto wie, co tak naprawdę, jeszcze po łacinie, znaczyło to, co teraz tłumaczymy jako "wyjątek potwierdza regułę"?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: J.A. »

Co nie jest zabronione wyjątkiem, to jest dozwolone. Chodziło o nadanie obywatelstwa rzymskiego nie Rzymianinowi. Ale prawo zabraniało tego obywatelstwa nadawać przedstawicielom niektórych plemion. Cycero broniąc owego barbarzyńcy twierdził, że skoro prawo go nie wyklucza, to zezwala.

Tak czy owak, współczesne znaczenie tej sentencji jest takie, że od każdej reguły jest wyjątek, a wyjątki tylko regułę potwierdzają.
W zasadzie każdą regułę można by podważyć twierdząc, że są wyjątki. I każda wyjątki posiada.
Czyli przenosząc się płynnie do naszej rozprawy, Jeżeli czegoś nie ma w instrukcji, to nie ma tego w aparacie, jest jak najbardziej zasadnym twierdzeniem.
A wyjątki tylko to twierdzenie uprawomocniają.
Rzekłem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: miki11 »

PPaweł pisze: 24 kwie 2023, 10:10 Pytanie za sto punktów: kto wie, co tak naprawdę, jeszcze po łacinie, znaczyło to, co teraz tłumaczymy jako "wyjątek potwierdza regułę"?
Oznaczało tyle, że życie jest niestety (albo na szczęście) bogatsze, niż opisujące je książki. Niby są jakieś reguły, ale im dalej w las, tym więcej drzew. I pojawiają się wyjątki. Od fotografii, aż po fizykę kwantową.
_________________
Łatwe nie cieszy
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Minolta Dynax 9xi - zwijanie powrotne filmu - konfiguracja

Post autor: miki11 »

J.A. pisze: 24 kwie 2023, 08:51 Jeżeli to nie pracuje w trybie programowym, czyli podobnie jak pokazany wyżej wykres, to nie jest żadna funkcjonalność.
To są już dyskusje o definicjach. Tymczasem zaawansowani użytkownicy XD-7/XD-11 nazywali to pracą w trybie pełnej automatyki. W praktyce oznaczało to tyle, że po ustawieniu trzech zielonych punktów można było fotografować bez myślenia o parametrach ekspozycji.
_________________
Łatwe nie cieszy
ODPOWIEDZ