Minimalna ilość chemii

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

michalkruk pisze:
Jak już się bierzesz za te tuleje to zrób je z czegoś w co nie wsiąka i łatwo się myje z chemii..
najlepszy do tego celu i najłatwiej obrabialny będzie chyba teflon. można go kupić w walcach o różnych średnicach.
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Nord - nieźle trafiłeś. Projektuję pompy membranowe, które wykonujemy właśnie z PTFE :)
Mam dostęp do wałków i bloków PTFE oraz PE1000 oraz 5-cio osiowej obrabiarki.

Trafia się nam czasami odpad i wtedy będę mógł coś z takowego wykonać.

VA-P
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Minimalna ilość chemii

Post autor: Big_Lynx »

ModusOperandi pisze:Pytanie mam takie: Czy jest jakaś minimalna ilość zapotrzebowania na chemię, której ilości nie powinienem dodatkowo zmniejszać?
generalnie wszystko zależy od typu koreksu, metody wywoływania (ręczne/rotacyjne) i procesu (b-w/kolor). Wydaje się, że dla procesów b-w graniczne wielkości określone są przez koreks JOBO 1510. Ja nigdy w mniejszej ilości niż 140ml rotacyjnie dla filmu b-w nie wywoływałem i nie widzę różnicy pomiędzy wywołaniem jednego filmu b-w w 140ml i np. 1l.

Z kolorem moim zdaniem jest inaczej. Widocznie gorsze efekty otrzymywałem przy wywoływaniu jednego filmu w 140ml. W moich warunkach wygląda, że dla wywoływania rotacyjnego (i zapewne ręcznego) minimalna efektywna ilość chemii to 0.5l i to niezależnie czy wywołujemy jeden film czy maks. ilość na którą pozwala koreks. To jednak temat dużo bardziej złożony choćby z tego powodu, że 140ml dużo szybciej stygnie, niż 0.5l
ODPOWIEDZ