Mikrofilm negatywowy - zastosowania?

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

carpathia
-#
Posty: 25
Rejestracja: 24 paź 2007, 18:01
Lokalizacja: Rzeszów

Mikrofilm negatywowy - zastosowania?

Post autor: carpathia »

Ostatnio spotkalam sie z czyms takim jak mikrofilm negatywowy - jakie dokladnie ma on zastosowania? Nadaje sie do zwyklego pstrykania czy tylko jakies specjalnosci? ;)

Ps.: Pewnie zly dzial, ale tak jakos najbardziej mi tutaj pasowalo ;P
Zenit 12xp & Minolta Dynax 5.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Spotkałeś się fizycznie czy słyszałeś to określenie? Niektórzy mikrofilmem nazywają film typu 135 (35mm). Mi się mikrofilm kojarzy raczej z filmem używanym do archiwizacji np. gazet w bibliotekach...

Pozdrawiam!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
carpathia
-#
Posty: 25
Rejestracja: 24 paź 2007, 18:01
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: carpathia »

spotkał-AŚ :P

dokladnie to znalazlam takie dziwy na allegro ;P
http://allegro.pl/item344730178_mikrofi ... foton.html
Zenit 12xp & Minolta Dynax 5.
szkudlarek
-#
Posty: 24
Rejestracja: 18 mar 2008, 22:25
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: szkudlarek »

Tu taki mały wyciąg z ksiązek. Pare stron, ale waży 6,87MB, moze sie przyda po cos:
http://detox.wi.ps.pl/~szymon/mikrofotografia.pdf
carpathia
-#
Posty: 25
Rejestracja: 24 paź 2007, 18:01
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: carpathia »

o dzieki, szkudlarku ;) poczytam :]
Zenit 12xp & Minolta Dynax 5.
niepijacy
-#
Posty: 11
Rejestracja: 03 mar 2009, 22:14
Lokalizacja: Lublin

Post autor: niepijacy »

Witam!
Jestem aktualnie w posiadaniu mikrofilmu: kodak imagelink HQ
i mam w zwiazku z nim pewne pytania, mianowicie:
czy ktoś próbował wykorzystywac materiał tego typu do innych niż do tych do których został stworzony? jesli ktoś posiada jakaś wiedze, doświadczenia którymi sie moze podzielic to byłbym wdzięczny.
Pozdrrgh!
niepijacy
-#
Posty: 11
Rejestracja: 03 mar 2009, 22:14
Lokalizacja: Lublin

Post autor: niepijacy »

Dzięki wielkie :) wyglada przyjemnie, może niedługo wezmę sie za testowanie mojego.. mógłbyś napisać jeszcze jak długo wołałeś?
myślałem żeby spróbować w hc-110 i technidolu..
Pozdrrgh!
zdzichu
-#
Posty: 9
Rejestracja: 09 mar 2007, 23:23

Post autor: zdzichu »

niepijacy pisze:Witam!
Jestem aktualnie w posiadaniu mikrofilmu: kodak imagelink HQ
i mam w zwiazku z nim pewne pytania, mianowicie:
czy ktoś próbował wykorzystywac materiał tego typu do innych niż do tych do których został stworzony? jesli ktoś posiada jakaś wiedze, doświadczenia którymi sie moze podzielic to byłbym wdzięczny.
Pozdrrgh!
wlasnie wymoczylem tego kodaka (06.2000) w d76 1+7 60 min , wyszla czulosc cos ok 12-25 iso ,duzy kontrast, jeszcze zrobie kolejne testy i przerzuce na papier to dam znac , pozdr
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Jestem aktualnie w posiadaniu mikrofilmu: kodak imagelink HQ
Jest do niego jakiś specjalny wywoływacz (spur imagespeed?) - niestety kiedyś je rozdzieliłem i teraz nigdy nie mogę ich znaleźć na raz tak żeby w końcu coś pstryknąć ;-)
niepijacy
-#
Posty: 11
Rejestracja: 03 mar 2009, 22:14
Lokalizacja: Lublin

Post autor: niepijacy »

Cuż za mikrofilm sie jeszcze nie zabralem za to mam pewien problem z innym myśle że dość podobnym materialem a mianowicie kodak technical pan w zwiazku z tym pisze o tym dalej w tym wątku.
Chodzi o to że mam kilka cennych ujęc i chce na nim otrzymac jak najniższy mozliwy kontrast, w zwiazku z tym mam pytanie czy ktoś ma jakas wiedze na temat wywoływacza i parametrów wywoływania które powinnenem zastosować? Dodam iż z czasem podawanym przez kodaka w przypadku tego materiału miałem pewne problemy i nie jestem do konca przekonany do tego co podaje w informacji dołaczonej do filmu( według zalecen najnizszy kontrast powinien dac technidol liquid)
film naswietlany był na ISO 50
Pozdrr!
niepijacy
-#
Posty: 11
Rejestracja: 03 mar 2009, 22:14
Lokalizacja: Lublin

Post autor: niepijacy »

cuż wiec zrobiłem dwa eksperymenty z tym technicalem
może sie komus to przyda. Wywołałem go w technidolu i ilfosolu s
film naswietlany na ISO 50 dał zarówno w jednym jak i w drugim dobry rezultat w postaci małego kontrastu jak na technicala i zdaje sie ze w obu przypadkach drobnego ziarna ( oceniałem narazie na podstawie negatywu) jak sie dorobie skanów to postaram sie gdzies zamieścić.
w technidolu wołałem 9-9.5 min. temp 20st
a w ilfosolu s 4-4.5 min temp 20st
w obu przpadkach mieszałem według zalecen kodaka czyli energicznie wstrzasajac przez 2sec co 30s/60s
Pozdrawiam wesołych swiąt!
niepijacy
-#
Posty: 11
Rejestracja: 03 mar 2009, 22:14
Lokalizacja: Lublin

Post autor: niepijacy »

narazie na podstawie negatywu gdzyż nie mam mozliwości w tej chwili zrobienia odbitki ani skanu, zgadzam sie że ciezko wogóle mówić o ziarnie przy takim materiale ale nie wiem jak to wyjdzie w powiększeniu więc narazie jestem ostrozny z wydawaniem opini, pod lupa wyglada nieźle..
ODPOWIEDZ