Migawka centralna a lampa błyskowa

Praca w studio fotograficznym - problemy i wasze doswiadczenia

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Migawka centralna a lampa błyskowa

Post autor: PPaweł »

Biorąc pod uwagę, że mielibyśmy wykryć minimalne różnice ostrości, to obawiam się, że żadne urządzenie mechaniczne rozmiarów aparatu nie da rady wykonać serii ruchów mechanizmami nie zmieniając, również minimalnie, pozycji. Migawka z natury rzeczy drga, więc aparat też i może te drgania zakończyć w odrobinę innym położeniu po każdym zdjęciu.
Vitlich
-#
Posty: 99
Rejestracja: 07 sty 2021, 19:45

Migawka centralna a lampa błyskowa

Post autor: Vitlich »

A nie będzie w sumie najprościej poszukać źródła światła, które ma regulowane natężenie (moc), a przy tym nie zmienia, a przynajmniej nie za bardzo pozostałych własności jak kąt świecenia czy temperatura barwowa (o ile to w ogóle miałoby mieć jakieś znaczenie dla bw)?
Vox
-#
Posty: 150
Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

Migawka centralna a lampa błyskowa

Post autor: Vox »

PPaweł pisze: 11 lut 2021, 14:51 Biorąc pod uwagę, że mielibyśmy wykryć minimalne różnice ostrości, to obawiam się, że żadne urządzenie mechaniczne rozmiarów aparatu nie da rady wykonać serii ruchów mechanizmami nie zmieniając, również minimalnie, pozycji. Migawka z natury rzeczy drga, więc aparat też i może te drgania zakończyć w odrobinę innym położeniu po każdym zdjęciu.
Wydaje mi się, że jeżeli różnicy będziemy doszukiwać się na poziomie mikroskopowym, to takich prób
nie ma sensu robić bo na gotowym zdjęciu i tak tego nikt nie zobaczy. Ktoś tu wspominał o plastyce obrazu uzyskanej przy pomocy migawki centralnej, a to zjawisko jest daleko nie mikroskopowe. Ono jest widoczne przy oglądaniu całego obrazu.
    Awatar użytkownika
    J.A.
    -#
    Posty: 10034
    Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
    Lokalizacja: Bielsko-Biała

    Migawka centralna a lampa błyskowa

    Post autor: J.A. »

    Teoretyzujemy bo i tak tego nikt nie zrobi.
    Ale jednak mam spore wątpliwości.
    M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
    "Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
    Awatar użytkownika
    technik219
    -#
    Posty: 3353
    Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
    Lokalizacja: ze wsi

    Migawka centralna a lampa błyskowa

    Post autor: technik219 »

    Vox pisze: 11 lut 2021, 13:30 No aparat musi mieć sztywną konstrukcję to oczywiste. Obiektyw raczej szerszy
    no i przyzwoity statyw i jestem przekonany że zobaczymy to co jest istotą tej próby.
    A nie lepiej użyć wymienny obiektyw z migawką centralną i za pomocą adaptera zamocować go do aparatu z migawką szczelinową? Jedno zdjęcie zrobić używając wbudowanej migawki centralnej przy otwartej na "B" migawce szczelinowej aparatu, drugie z otwartą na "B" lub "T" migawką obiektywu a czas niech odmierzy migawka szczelinowa aparatu? Taka jest moja koncepcja.
    Lux mea lex
    Vox
    -#
    Posty: 150
    Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

    Migawka centralna a lampa błyskowa

    Post autor: Vox »

    technik219 pisze: 11 lut 2021, 20:20 A nie lepiej użyć wymienny obiektyw z migawką centralną i za pomocą adaptera zamocować go do aparatu z migawką szczelinową? Jedno zdjęcie zrobić używając wbudowanej migawki centralnej przy otwartej na "B" migawce szczelinowej aparatu, drugie z otwartą na "B" lub "T" migawką obiektywu a czas niech odmierzy migawka szczelinowa aparatu? Taka jest moja koncepcja.
    Ja taką koncepcję popieram. To może być optymalne rozwiązanie. Poza tym efekt o ile się pojawi
    będzie bardziej widoczny w jasnych obiektywach i gorzej skorygowanych a nie w nowych
    super-apochromatach.
    ODPOWIEDZ