Miękki wywoływacz pozytywowy - lub inaczej..

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
schabu
-#
Posty: 161
Rejestracja: 10 maja 2010, 10:45
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: schabu »

z tego co wiem, to kodak podaje czasy dla procesorów bez wstępnego namaczania. jobo zaleca namaczać wszystkie filmy, jeżeli producent nie podaje czasów konkretnie dla procesorów, to fakt. ale kodak podaje.

przy szitkach nie ma rozcieńczenia, bo nie wystarczyłoby chemii żeby zadziałała przy takiej ilości filmów(6 szitek). tak jest najprawdopodobniej, ale nie używam d76, więc nie jestem pewien do końca.
blog!
----------
Na której strefie chcesz dostać porannego tosta?
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

rafal pisze:
timor pisze:(...)Idzie ch.ol.ery dostać, no nie ? (...)
Co do dostawania cholery - zaczyna mnie uwierać myśl, że to, co wyjdzie niekoniecznie musi być optymalne.

Rafał
Optymalne względem... czego ? Zadaniem negatywu jest złapanie jak największej ilości szczegółów, które powinny sie pokazać na odbitce. By mieć na to największe szanse trzeba ustalić szybkość filmu w odniesieniu do Twojej technologii. Raz ustalisz warunki naświetlenia i wywołania tak, że będą Ciebie zadowalać, będiesz mógł wprowadzać wariancje, cyzelując Twoją fotografię do perfekcji. Informacje na ulotkach czy gdzie indziej to tylko sprawy orientacyjne i zazwyczaj mierzone w przeciętne zdjęcie, a z większości emulsji da się wyciągnąć więcej. Częst gęsto optymalnie naświetlony i obrobiony neg wcale nie musi wyglądać tak "opymalnie", dopiero to co możesz z nim zrobić pod powiększalnikiem jest ostatecznym testem.

A teraz chyba poczekamy na efekty z ciemnii i może jakieś wnioski z testu. Jestem ogromnie ciekaw.
rafal
-#
Posty: 56
Rejestracja: 23 lis 2008, 21:42
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post autor: rafal »

timor pisze:(...)
A teraz chyba poczekamy na efekty z ciemnii i może jakieś wnioski z testu. Jestem ogromnie ciekaw.
To, co do tej pory zrobiłem:
- naświetliłem klatkę "pustą" (z dekielkiem) paskowo - czas do uzyskania czerni nieodróżnialnej od kolejnych pasków - 8 sekund.
- naświetliłem (8 sekund) klatkę ze ścianą zmierzoną na 400 iso - chcąc sprawdzić, czy będzie tak szara jak trzeba - na pierwszy rzut oka jest
- naświetliłem 8 sekundowo klatki makro, które pokazałem na stronie o kalibracji. Uznałem, że w ten sposób brutalnie obnażę ich braki naświetleniowe (tam, gdzie niedoświetlone będzie buro, tam gdzie prześwietlone brakowało będzie detali etc, etc).

Żeby być zupełnie brutalnym - użyłem jako wywoływacza Fomy W-14 - tej, która mi tak pięknie przewalała moje zbyt gęste negatywy 4x5. Pierwsze wrażenia - byłem bardziej brutalny, niż zakładałem - jutro skany, porównania i wnioski na gorąco. Swoją drogą - ściana w W-14 wyszła przyzwoicie - więc jak zwykle błędów muszę szukać w sobie, a nie w tym, co zrobił sprzęt :).

Rafał
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

rafal pisze: Pierwsze wrażenia - byłem bardziej brutalny, niż zakładałem - jutro skany, porównania i wnioski na gorąco. Swoją drogą - ściana w W-14 wyszła przyzwoicie - więc jak zwykle błędów muszę szukać w sobie, a nie w tym, co zrobił sprzęt :).

Rafał

W tym piękno fotografii tradycyjnej; nic nigdy nie jest dokładnie takie samo. Wystarczy, że termometr ma odchyłkę, a ma na pewno.
OK. Do jutra. Ciekaw jestem.
Wojtek.
rafal
-#
Posty: 56
Rejestracja: 23 lis 2008, 21:42
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post autor: rafal »

Powiesiłem - w poście o kalibracji - http://kotydwa.pl/2011/03/10/kalibracja/

Rafał
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

Cześć. Trochę mi się pomieszało, myślałem, że kalibrujemy Tmaxa, a okazało się że F-1. Też się przyda. Jednak w dalszym ciągu nie wiemy dlaczego Twoje 4x5 wyszły dużo za gęste.
Foma może mieć bardzo jasną bazę, dlatego wydaje się być twadsza niż się spodziewałeś. Popatrz za papierem na bazie kremowej.
rafal
-#
Posty: 56
Rejestracja: 23 lis 2008, 21:42
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post autor: rafal »

timor pisze:Cześć. Trochę mi się pomieszało, myślałem, że kalibrujemy Tmaxa, a okazało się że F-1. Też się przyda. Jednak w dalszym ciągu nie wiemy dlaczego Twoje 4x5 wyszły dużo za gęste.
Foma może mieć bardzo jasną bazę, dlatego wydaje się być twadsza niż się spodziewałeś. Popatrz za papierem na bazie kremowej.
NIenienie :) Tu po prostu poszły dwa za jednym razem - zdjęcia muru naświetlane są wg wskazań Sekonica - i tu do niego zastrzeżeń nie mam - przy 4x5 musiałem przekombinować z przelicznikami dla wyciągu miecha - albo coś. Natomiast miałem pół rolki naświetlonej wg wskazań F-1 - i przy okazji go sprawdziłem :)

Rafał
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

Czyli jaką masz nominalną czułość TMX dla sekonica ?
rafal
-#
Posty: 56
Rejestracja: 23 lis 2008, 21:42
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post autor: rafal »

timor pisze:Czyli jaką masz nominalną czułość TMX dla sekonica ?
Dla TMX - jeszcze nie wiem. Dla TMY - którego testowałem bo już był załadowany do aparatu - wygląda że jest taka jak na pudełku - 400. Przeleciałem się przez zakres od +5EV - uzyskując prawie czarny negatyw do (?) - i tu się gubię - uzyskując ledwo zaczerniony, ale coś było na nim namalowane.

Jeżeli gadam bzdury - naprostuj mnie, proszę.

Rafał
Ostatnio zmieniony 12 mar 2011, 20:59 przez rafal, łącznie zmieniany 1 raz.
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

OK. Jeszcze jedno pytanie. Mówisz +5EV; Dla 125/8 według światłomierza jakie będą ustawienia na +2EV ? Sorry za takie pytanie, ale chcę być z Tobą na jednej "płaszczyźnie"
rafal
-#
Posty: 56
Rejestracja: 23 lis 2008, 21:42
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post autor: rafal »

timor pisze:OK. Jeszcze jedno pytanie. Mówisz +5EV; Dla 125/8 według światłomierza jakie będą ustawienia na +2EV ? Sorry za takie pytanie, ale chcę być z Tobą na jednej "płaszczyźnie"
Wiedziałem, że się będziesz znęcał :) Zwiększając ekspozycję wydłużam czas lub otwieram szerzej przysłonę - więc +2EV dla 125/8 to chociażby 30/8.

Rafał

Ps więc w myśl powyższego:

- startując z pomiaru 16/125 zrobiłem ISO 100 - 125/8 - co daje +2EV względem wyjściowego ISO 400
- Następnie -4EV względem iso 100 - to 16/500 - mam -2EV dla iso 400
- następnie +3EV względem pomiaru dla iso 100, co daje +5 względem wyjściowego pomiaru dla iso400

No i byłbym w domu, choć połowicznie - przeleciany zakres wynosiłby -2EV;+5EV

Czyli nie skalibrowałem :)
Ostatnio zmieniony 12 mar 2011, 21:47 przez rafal, łącznie zmieniany 3 razy.
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

EV określa warunki światła. Dla filmu ISO 100 ustawienia 125/8 jest dla 13EV. Jeśli dodasz 2EV masz 15EV, Tak ?
Awatar użytkownika
georgio
-#
Posty: 224
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:15
Lokalizacja: Ontario

Post autor: georgio »

rafal pisze:NIenienie :) Tu po prostu poszły dwa za jednym razem - zdjęcia muru naświetlane są wg wskazań Sekonica - i tu do niego zastrzeżeń nie mam - przy 4x5 musiałem przekombinować z przelicznikami dla wyciągu miecha - albo coś. Natomiast miałem pół rolki naświetlonej wg wskazań F-1 - i przy okazji go sprawdziłem :)
Rafał
Cześć,
Przy testach na czułość filmu używa się wciągniętego miecha. Przeliczniki dla miecha to jeszcze jedna zmienna wspaniale podnosząca prawdopodobieństwo błędu. Lepiej robić wszystko jak najprościej.
W przypadku testu na film ostrość nie jest ważna, jedynie stopień szarości. To samo dotyczy mniejszych formatów.
Dlatego szara karta (czy jakikolwiek papier/murek/dłoń robiacy za szarą kartę) powinna zajmować dużą część negatywu i obiektyw powinien być ustawiony na mniej wiecej nieskończoność (w przypadku miecha to oczywiście wciagnięty, wysunięty tyle ile trzeba na odległość circa nieskończoność).
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

Cześć Jerzy. Te testy były na razie robione canonem F-1. Ale tak prawdę mówiąc jakieś bliższe informacje na temat kompensacji na miech by się przydały. Mi też.
ODPOWIEDZ