METOL różne wzory chemiczne

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

METOL różne wzory chemiczne

Post autor: J.A. »

aka pisze: 15 sie 2021, 10:43 Ja tam do dziś nie kumam ciśnienia w hPa, a w mm Hg jak najbardziej
Akurat to jest łatwe i praktyczniejsze. Gdyż jego podstawą jest dla nas intuicyjna miara metryczna. 1kg nie ważne czego, na 1cm2 powierzchni. Z grubsza, bo dokładniej to trochę inaczej.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

METOL różne wzory chemiczne

Post autor: technik219 »

aka pisze: 15 sie 2021, 13:41 Nie wiem o co kruszysz tępą kopię?
Kopię kruszę o jasne nazewnictwo chemiczne. Nazwa identyfikująca związek chemiczny powinna jednoznacznie ten związek identyfikować. Bo inaczej wychodzą takie jaja, że zamiast siarczynu pacjent kupuje siarczan i jest wielce zdziwiony, że wywoływacz nie działa. Operowanie wartościowościami w nazewnictwie związków chemicznych zakłada, że delikwent posiada co najmniej licencjat z chemii, chociaż w Milionerach trafiła się pewna magister chemii, która nie wiedziała jaką wartościowość ma siarka w kwasie siarkowym. Kiedyś przychodzi do mnie córka (była w 5 klasie podstawówki) z kajecikiem i prosi o pomoc w odrobieniu zadania. Zadanie polegało na rozwiązaniu prostego w sumie działania w zakresie czterech działań arytmetycznych ale... na 7(!) sposobów. Przyszła mi wtedy do głowy myśl, że zadaniem współczesnej szkoły nie jest NAUCZENIE czegokolwiek ale UCZENIE. Nie złapanie króliczka a gonienie go. Układacze programów nauczania prześcigają się w wykazaniu SWOJEJ MĄDROŚCI a czy uczniowie coś z tego zrozumieją i czy będą w stanie tę wiedzę wykorzystać w życiu to sprawa najmniej istotna. A nauczycielom to wszystko zwisa i powiewa.
Sorry za ten OT, ale sami widzicie, że nie jest z tym tak jak powinno być.
Lux mea lex
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

METOL różne wzory chemiczne

Post autor: aka »

technik219 pisze: 15 sie 2021, 14:53 Kopię kruszę o jasne nazewnictwo chemiczne.
Rozumiem Twoje wkurzenie, ale my tu o rzeczywistości jaka jest, a Ty świat chcesz naprawiać na swoją modłę.
technik219 pisze: 15 sie 2021, 14:53 Nazwa identyfikująca związek chemiczny powinna jednoznacznie ten związek identyfikować.
No powinna. Czy "metol do celów fotograficznych o czystości 99%" w anonsie sprzedawcy jest ok?
technik219 pisze: 15 sie 2021, 14:53 Operowanie wartościowościami w nazewnictwie związków chemicznych
No, np. "siarczan N-metylo-p-aminofenolu" - ilu wartościowa siarka występuje w tym związku? Tak z nazwy poproszę.
technik219 pisze: 15 sie 2021, 14:53 zamiast siarczynu pacjent kupuje siarczan i jest wielce zdziwiony, że wywoływacz nie działa
Powiedziałbym mu, niech kupi gotowy wywoływacz, ponieważ najwyraźniej przerasta go samodzielne składanie wymagające ogarnięcia całkiem niewielkiego obszaru wiedzy.
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

METOL różne wzory chemiczne

Post autor: skiper75 »

technik219 pisze:
aka pisze: 15 sie 2021, 13:41 Nie wiem o co kruszysz tępą kopię?
Kopię kruszę o jasne nazewnictwo chemiczne. Nazwa identyfikująca związek chemiczny powinna jednoznacznie ten związek identyfikować. Bo inaczej wychodzą takie jaja, że zamiast siarczynu pacjent kupuje siarczan i jest wielce zdziwiony, że wywoływacz nie działa. Operowanie wartościowościami w nazewnictwie związków chemicznych zakłada, że delikwent posiada co najmniej licencjat z chemii, chociaż w Milionerach trafiła się pewna magister chemii, która nie wiedziała jaką wartościowość ma siarka w kwasie siarkowym. Kiedyś przychodzi do mnie córka (była w 5 klasie podstawówki) z kajecikiem i prosi o pomoc w odrobieniu zadania. Zadanie polegało na rozwiązaniu prostego w sumie działania w zakresie czterech działań arytmetycznych ale... na 7(!) sposobów. Przyszła mi wtedy do głowy myśl, że zadaniem współczesnej szkoły nie jest NAUCZENIE czegokolwiek ale UCZENIE. Nie złapanie króliczka a gonienie go. Układacze programów nauczania prześcigają się w wykazaniu SWOJEJ MĄDROŚCI a czy uczniowie coś z tego zrozumieją i czy będą w stanie tę wiedzę wykorzystać w życiu to sprawa najmniej istotna. A nauczycielom to wszystko zwisa i powiewa.
Sorry za ten OT, ale sami widzicie, że nie jest z tym tak jak powinno być.
Badz pozdrowiony i zyj w szczesciu. Mam baki 6 i dwanascie lat. jak zaczela sie majca w szkole to przezywalem katusze. Tutaj to nazywaja nowa matematyka. Jakis jeden z drugim omc magister ulozyli ogolnostanowy program nauczania matematyki. Z grubsza i w skrocie chodzi o to zeby dzieci nie mialy stresu. Wiec doszlo do tego ze dzieciaki nie wyliczaja tylko estymuja wyniki. Jak zaczelismy w domu wymagac zeby znali tabliczke mnozenia na wyrywki z pamieci to prawie nam wmowili w kolo ze molestujemy psychicznie pociechy.
Takze ten. Nie takie glupoty swiat widzial Obrazek
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

METOL różne wzory chemiczne

Post autor: aka »

skiper75 pisze: 15 sie 2021, 19:03 nie wyliczaja tylko estymuja wyniki
2X2= coś z przedziału <-22,22> ? A może poprawny wynik nie mieści się w tym przedziale?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

METOL różne wzory chemiczne

Post autor: technik219 »

aka pisze: 15 sie 2021, 16:26 np. "siarczan N-metylo-p-aminofenolu" - ilu wartościowa siarka występuje w tym związku? Tak z nazwy poproszę.
A proszę bardzo - z nazwy - jak siarczan to siarka w reszcie kwasowej kwasu siarkowego ma zawsze wartościowość 6. A teraz Ty podaj mi to samo na podstawie tego wzoru: C14H20N2O6S
Lux mea lex
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

METOL różne wzory chemiczne

Post autor: aka »

technik219 pisze: 15 sie 2021, 21:56 z nazwy - jak siarczan to siarka w reszcie kwasowej kwasu siarkowego ma zawsze wartościowość 6
Nie z nazwy tylko z wiedzy Szanownego Pana. Z nazwy to np. kwas siarkowy(VI) albo kwas siarkowy(IV).
technik219 pisze: 15 sie 2021, 21:56 A teraz Ty podaj mi to samo na podstawie tego wzoru: C14H20N2O6S
Niby dlaczego? Prawdę mówiąc jest mi obojętna wartościowość siarki w metolu. Zapis Hilla jest mi również obojętny, ale nie nazwałbym go "głupotą". Opracowany i stosowany powszechnie:
"
Zapis Hilla został opisany przez Edwina Hilla, pracownika urzędu patentowego USA w roku 1900. Zapis Hilla stosują liczne katalogi chemiczne, przewodniki bibliograficzne nauk przyrodniczych i chemiczne bazy danych. Chemical Abstracts i – począwszy od roku 1958 – Beilstein stosują porządek Hilla do tworzenia spisu treści związków w wydawnictwach papierowych.
"
Dla mnie wystarczy "metol" i już.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

METOL różne wzory chemiczne

Post autor: rbit9n »

zladygin pisze:
rbit9n pisze: 14 sie 2021, 15:31
Fotografista pisze:
Czym różnią się poza wzorem? Chemik ze mnie żaden.
wzorem też się różnią, co najwyżej zapisem.
chyba miało być "NIE różnią"
oczywiście, jednak literki w smartfonie już za małe na moje okulary.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

METOL różne wzory chemiczne

Post autor: technik219 »

aka pisze: 16 sie 2021, 07:51 Nie z nazwy tylko z wiedzy Szanownego Pana.
Ale przynajmniej wiem gdzie dzwonią ;-)
Lux mea lex
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

METOL różne wzory chemiczne

Post autor: aka »

technik219 pisze: 17 sie 2021, 19:30
aka pisze: 16 sie 2021, 07:51 Nie z nazwy tylko z wiedzy Szanownego Pana.
Ale przynajmniej wiem gdzie dzwonią ;-)
:mrgreen:
Awatar użytkownika
Fotografista
-#
Posty: 51
Rejestracja: 30 mar 2015, 21:43
Lokalizacja: Wielkopolska

METOL różne wzory chemiczne

Post autor: Fotografista »

A ten czteroban sodu to na dodatek dziesięciowodny winien być, bo pięciowodnym to robale najwyżej odgonisz :-P
Spokojna głowa. Jest dziesięciowodny, nie inny
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

METOL różne wzory chemiczne

Post autor: shredderr »

4Rider pisze: 15 sie 2021, 12:18
A ten czteroban sodu to na dodatek dziesięciowodny winien być, bo pięciowodnym to robale najwyżej odgonisz :-P
A to nie jest tak, że wystarczy przeliczyć ilość substancji czynnej, podobnie jak się ma sprawa w przypadku siarczanu sodu bezwodnego/uwodnionego ? :P
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

METOL różne wzory chemiczne

Post autor: 4Rider »

shredderr, nie wiem i nie potrzebuje wiedzieć, jakbym chciał to kupowalbym pierwiastki i sam tworzył sobie substancje, i to nie wszystkie bym kupował: tlen pozyskiwalbym z wody, a siarke prosto z piekła - tylko po co? Pionierskie czasy dawno minęły, a my żyjemy u schyłku cywilizacji i wszystko można kupić gotowe, a gdyby nie potrzeba oszczędności to kupowalbym Microphen :-P
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

METOL różne wzory chemiczne

Post autor: LD »

shredderr pisze: 18 sie 2021, 15:16
4Rider pisze: 15 sie 2021, 12:18
A ten czteroban sodu to na dodatek dziesięciowodny winien być, bo pięciowodnym to robale najwyżej odgonisz :-P
A to nie jest tak, że wystarczy przeliczyć ilość substancji czynnej, podobnie jak się ma sprawa w przypadku siarczanu sodu bezwodnego/uwodnionego ? :P
Znowu niekończący się temat nie rozróżniania siarczynu od siarczanu. Czu używasz do czegoś siarczanu?
ODPOWIEDZ