Metody powiększania negatywów

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Jaris
-#
Posty: 276
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:43

Metody powiększania negatywów

Post autor: Jaris »

mrek pisze: 10 lut 2021, 14:43 Teraz to tylko rozważam jak moje niektóre ujęcia cyfrowe przenieść na papier. I przenoszę przez usługodawców (wydruki).
Nooo....nawet ma to sens, bo kupno porządnej drukarki, tuszów i papierów to duży wydatek. Pozatym trzeba regularnie drukować, bo dysze zasychają i robi się bryndza. Wartość drukarki spada z miesiąca na miesiąc, więc trzeba naprawdę dużo drukować i sprzedawać żeby to miało jakieś finansowe ręce i nogi.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Metody powiększania negatywów

Post autor: zladygin »

Jaris pisze: 10 lut 2021, 14:24 więc tego typu program wygląda mi raczej na taki wodotrysk dla kogoś kto nie do końca sprawnie porusza się w Photoshopie.
Mylisz się, to nie wodotrysk dla niewprawnych, tylko program (jeden z wielu) do generowania krzywej korygującej obraz negatywu cyfrowego dla potrzeb konkretnego procesu fotografii alternatywnej na podstawie analizy wzorca.
jurek
-#
Posty: 91
Rejestracja: 05 gru 2019, 15:59
Kontakt:

Metody powiększania negatywów

Post autor: jurek »

Jaris pisze: 10 lut 2021, 14:24 Natomiast w przypadku procesu cyfrowego nie bardzo sobie wyobrażam jak można dodać informację której nie ma w skanie (informacji utraconej w procesie skanowania), więc tego typu program wygląda mi raczej na taki wodotrysk dla kogoś kto nie do końca sprawnie porusza się w Photoshopie.
Nie rozumiem.

Ten program służy wygenerowaniu krzywej, którą nakładasz na ostateczną postać zdjęcia w postaci cyfrowej (obojętnie czy skan czy 100% digital) i z tą korektą drukujesz na folii. W ten sposób bardzo dokładnie kompensujesz wygibasy krzywej gęstości Twojej techniki "wydruku" -- obojętnie czy to jest guma dwuchromianowa czy drukarka DIY z klocków Lego.

Dokładnie jak zdążył ubiec mnie Zbyszek.
Jaris
-#
Posty: 276
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:43

Metody powiększania negatywów

Post autor: Jaris »

jurek pisze: 10 lut 2021, 16:38 Ten program służy wygenerowaniu krzywej, którą nakładasz na ostateczną postać zdjęcia w postaci cyfrowej (obojętnie czy skan czy 100% digital) i z tą korektą drukujesz na folii. W ten sposób bardzo dokładnie kompensujesz wygibasy krzywej gęstości Twojej techniki "wydruku" -- obojętnie czy to jest guma dwuchromianowa czy drukarka DIY z klocków Lego.
Zgadza się, tylko tyle, że ta "wygenerowana krzywa" nie jest identyczna z oryginałem. Program niejako zgaduje co prawdopodobnie mogłoby się w danym miejscu znajdować według algorytmu stworzonego przez autorów programu. Tak jak powiedziałem wcześniej, nie ma możliwości odtworzenia czegoś czego nie ma w pliku źródłowym, jedynie można dopisać coś innego. Dla mnie to upiększacz i tyle.
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Metody powiększania negatywów

Post autor: PPaweł »

Program nic nie zgaduje, tylko uwydatnia różnice w jednym miejscu, a redukuje w drugim. Tak, jak mu się każe.
jurek
-#
Posty: 91
Rejestracja: 05 gru 2019, 15:59
Kontakt:

Metody powiększania negatywów

Post autor: jurek »

Jaris pisze: 10 lut 2021, 16:58 Program niejako zgaduje co prawdopodobnie mogłoby się w danym miejscu znajdować według algorytmu stworzonego przez autorów programu.
Bez urazy, ale widzę, że nie rozumiesz do czego służy ten program i co to znaczy "kalibracja".
Jaris
-#
Posty: 276
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:43

Metody powiększania negatywów

Post autor: Jaris »

PPaweł pisze: 10 lut 2021, 17:18 Program nic nie zgaduje, tylko uwydatnia różnice w jednym miejscu, a redukuje w drugim. Tak, jak mu się każe.
Być może czegoś tu nie łapię, ale według autorów wygląda to tak:
"Due to the lack of drivers for printing on transparent materials or significant differences between different photographic techniques, we have to make negative corrections for each old photographic technique. Only with these corrections can we produce optimal negatives or quality photography. In the previous cyanotype printing case, we noticed that only about 17 color shades from our step wedge table are present for making a photographic negative or making a photo in our fictional case (7). 
Above and below these tones, all other shades are useless, as they only show completely white or dark tones on a positive image (3). 
Our task is to expand these 17 tones (9), we call this to normalize the photo to correct it so that it is “normal” for our eyes. We have to linearize the color shades or straighten the correction curve with an even distribution of tones according to the table (10). Now our photo will be displayed correctly "
Czyli program nadrabia brak sterowników do druku na materiałach transparentnych i w związku z tym jeśli mamy jeden odcień w danym miejscu i inny w miejscu sąsiadującym to program liniowo wypłaszcza przeskok i tworzy gradację liniową żeby było przyjemnie dla naszych oczu. Pytanie tylko czy faktycznie tak było w pliku źródłowym. Dlatego wydaje mi się, że cenne byłoby porównanie wyników kopiowania analogowego i cyfrowego. Taki program może uprzyjemnić ogólne wrażenie jeśli komuś zależy na bardzo płynnych przejściach tonalnych pytanie tylko czy napewno o to chodzi w reprodukcji.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Metody powiększania negatywów

Post autor: zladygin »

Jaris pisze: 10 lut 2021, 17:38 Być może czegoś tu nie łapię,
Zdecydowanie się zgadzam z tym stwierdzeniem. Rozszerzam to na "niełapanie" tego, co jest w przytoczonym przez Ciebie cytacie.

Nie chodzi tu o upiększanie, czy uzupełnianie negatywu, ale o dopasowanie obrazu na nim zawartego do możliwości go odtworzenia w danej technice kopiowania na pozytyw - głównie w technikach alternatywnych.
Jaris pisze: 10 lut 2021, 17:38 Czyli program nadrabia brak sterowników do druku na materiałach transparentnych i w związku z tym jeśli mamy jeden odcień w danym miejscu i inny w miejscu sąsiadującym to program liniowo wypłaszcza przeskok i tworzy gradację liniową żeby było przyjemnie dla naszych oczu.
Nie!! Ten "sterownik" to profil pozwalający na odtworzenie na danym urządzeniu drukującym w sposób najlepszy dla danego nośnika. Część profili, dla najpopularniejszych papierów. jest zaszyte w drukarkach - wybieramy je w panelu przygotowania do drukowania, istnieją profile oferowane przez producentów papierów dla określonych drukarek. Ale nie ma profili pozwalających na wydrukowanie naszego negatywu na materiale transparentnym dla danej techniki - np cyjanotypii. Wspomniany wyżej program pozwala na stworzenie własnego profilu, który nie daje obrazu "przyjemnego dla naszych oczu", ale "przyjemny dla emulsji" cyjanotypowej.

Już nie wiem, jak to wytłumaczyć.... :roll:
Jaris
-#
Posty: 276
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:43

Metody powiększania negatywów

Post autor: Jaris »

Słuchajcie, po pierwsze to zajmuję się fotografią analogową od ponad 20 lat, natomiast z cyfrą nie mam nic wspólnego i nie uważam się za eksperta w tej dziedzinie, po raz pierwszy zetknąłem się z tego typu programem, dzięki za link, i wszystko fajnie, więc nie ma się po co tak spinać. Luzik 8-)
Natomiast wydaje mi się że rozmawiamy o różnych rzeczach. Wątek jest o tym jakie są różnice jakościowe przy różnych technikach kopiowania negatywów. Na każdym etapie takiej reprodukcji jest jakaś strata. W przypadku cyfry pierwszym etapem jest skanowanie negatywu analogowego i tu już mamy pierwszą stratę detalu. Może być że program o którym mówicie w ogóle umożliwia poprawny druk z zeskanowanego pliku, ale nie przywróci on tego co zostało stracone na pierwszym etapie.
Jaris
-#
Posty: 276
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:43

Metody powiększania negatywów

Post autor: Jaris »

zladygin pisze: 10 lut 2021, 18:26 Wspomniany wyżej program pozwala na stworzenie własnego profilu, który nie daje obrazu "przyjemnego dla naszych oczu", ale "przyjemny dla emulsji" cyjanotypowej.
Taki jest cytat: "we call this to normalize the photo to correct it so that it is “normal” for our eyes". Jedyne co zmieniłem to normalny na przyjemny. Ale generalnie chodzi o to żeby dobrze wyglądało.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Metody powiększania negatywów

Post autor: zladygin »

Jaris pisze: 10 lut 2021, 22:10
zladygin pisze: 10 lut 2021, 18:26 Wspomniany wyżej program pozwala na stworzenie własnego profilu, który nie daje obrazu "przyjemnego dla naszych oczu", ale "przyjemny dla emulsji" cyjanotypowej.
Taki jest cytat: "we call this to normalize the photo to correct it so that it is “normal” for our eyes". Jedyne co zmieniłem to normalny na przyjemny. Ale generalnie chodzi o to żeby dobrze wyglądało.
Ale to jest wyrwane z kontekstu. Chodzi o dopasowanie charakterystyki negatywu, żeby odpowiadała ona procesowi pozytywowemu. To ostateczny efekt ma być miły albo normalny.
Jaris pisze: 10 lut 2021, 21:53 W przypadku cyfry pierwszym etapem jest skanowanie negatywu analogowego i tu już mamy pierwszą stratę detalu.
Współczesne techniki digitalizacji pozwalają na stuprocentowe przeniesienie informacji z negatywu. Bez jakiejkolwiek straty
Jaris
-#
Posty: 276
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:43

Metody powiększania negatywów

Post autor: Jaris »

zladygin pisze: 10 lut 2021, 22:28 Ale to jest wyrwane z kontekstu
Nie, skopiowałem dokładnie ze strony w kontekście.
zladygin pisze: 10 lut 2021, 22:28 Współczesne techniki digitalizacji pozwalają na stuprocentowe przeniesienie informacji z negatywu. Bez jakiejkolwiek straty
No, może masz taki skaner, nie wiem, ale, większość skanów które widziałem nie oddaje w pełni jakości negatywu analogowego.
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Metody powiększania negatywów

Post autor: PPaweł »

zladygin pisze: 10 lut 2021, 22:28 Współczesne techniki digitalizacji pozwalają na stuprocentowe przeniesienie informacji z negatywu. Bez jakiejkolwiek straty
Obawiam się, że to nie jest fizycznie możliwe. Zawsze jest jakaś granica próbkowania. Jest też kwestia możliwości ekonomicznej.
Awatar użytkownika
JacekK
-#
Posty: 68
Rejestracja: 29 lis 2020, 12:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

Metody powiększania negatywów

Post autor: JacekK »

Otóż właśnie. Obraz analogowy nie ma zamkniętej ilości informacji, cyfrowy ma. Tylko czy ma znaczenie skoro zdolność percepcji wzroku nie wykorzystuje tego zakresu.
Są techniki skanowania wieloprzebiegowego które rozszerzają zakres reprodukcji tonów obrazu. Jeszcze ilość reprodukowanych jasności w pikselu,a i tak jest to wartość ograniczona. Da się to zmierzyć, ale nie zauważyć.
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Metody powiększania negatywów

Post autor: skpt »

JacekK pisze: 23 lut 2021, 08:29 Obraz analogowy nie ma zamkniętej ilości informacji
W danej chwili T w czasie to chyba ma. Nie przybywa, nie ubywa atomów, nie zmienia się ich stan, nie przybywa, nie ubywa energii, etc. :-P
ODPOWIEDZ