Mamiya RB67 - typ matówki

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

easterling
-#
Posty: 11
Rejestracja: 04 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Polska

Mamiya RB67 - typ matówki

Post autor: easterling »

Witam! Od niedawna jestem posiadaczem Mamiyi RB67 Pro SD. Kupiłem z myślą o portrecie (głównie studyjnym).

W moim egzemplarzu mam zamontowaną tako oto matówkę: files/mat_rb67_154.jpg

Nie ma ani rastra, ani klina, tylko kółko jakieś.
Mam w związku z tym dwa pytania:
1. Jaki to jest typ matówki?
2. Jaki typ matówki jest najlepszy do portretu do Mamiya Rb67?

Pozdrawiam i bardzo proszę o pomoc.
Załączniki
mat_rb67.jpg
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

easterling pisze:Nie ma ani rastra, ani klina, tylko kółko jakieś.
Nie jakieś, tylko lepiej zmatowione niż cała reszta w celu dokładnego ustawienia ostrości. Tak ma podstawowa matówka. Literek nie pamiętam.
Z klinem (ukośnym) i mikrorastrem jest typ "E", z samym klinem poziomym jest typ "B".
easterling pisze:Jaki typ matówki jest najlepszy do portretu do Mamiya Rb67?
Taki, który fotografowi najlepiej odpowiada. To kwestia gustu, a nie lepszości.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Re: Mamiya RB67 - typ matówki

Post autor: mrek »

easterling pisze:..[ciach]2. Jaki typ matówki jest najlepszy do portretu do Mamiya Rb67?
Na przykład zapoluj na ebay na matówkę Beattie Intenscreen
Jest o wiele, wiele jaśniejsza.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
easterling
-#
Posty: 11
Rejestracja: 04 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Polska

Post autor: easterling »

Dziękuję za doradzenie. Teraz wszystko jasne :)

Spróbuję upolować tą Beattie Intenscreen, ale już widzę, że to nie będzie łatwe. Jeśli się nie uda, to zakupię oryginalną TYP E (klin i raster).
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

easterling pisze:Dziękuję za doradzenie. Teraz wszystko jasne :)

Spróbuję upolować tą Beattie Intenscreen, ale już widzę, że to nie będzie łatwe. Jeśli się nie uda, to zakupię oryginalną TYP E (klin i raster).
Jeśli myślisz o portretach z małą GO, to klin na środku mało się przyda przy przekadrowaniu ujęcia. Lepsza jest matówka, która daje jasny obraz na całej powierzchni.
Na temat Beattie krążą legendy (podsycane jej ceną) ale znam osoby, które wolą zwykłe matówki. Mnie osobiście w mojej RB odpowiada.
Może pomyśl o pryzmacie albo kominku z mocniejszą lupą. W studio pewnie nie musisz się spieszyć z ustawianiem ostrości.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
easterling
-#
Posty: 11
Rejestracja: 04 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Polska

Post autor: easterling »

Kupiłem tą matówkę typ E z klinem ukośnym i rastrem. Porażka. Co z tego, że cudownie ustawia się ostrość na oczach, jak podczas przekadrowywania wszystko diabli biorą. Czy w średnim formacie i puszce o tej wadze istnieje w ogóle takie coś jak przekadrowywanie bez utracenia nastawionej ostrości?

mrek napisałeś, że lepiej pomyśleć o pryzmacie albo kominku z mocniejszą lupą. Mógłbyś wyjaśnić w czym to pomoże?
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

easterling pisze:Kupiłem tą matówkę typ E z klinem ukośnym i rastrem. Porażka. Co z tego, że cudownie ustawia się ostrość na oczach, jak podczas przekadrowywania wszystko diabli biorą. Czy w średnim formacie i puszce o tej wadze istnieje w ogóle takie coś jak przekadrowywanie bez utracenia nastawionej ostrości?

mrek napisałeś, że lepiej pomyśleć o pryzmacie albo kominku z mocniejszą lupą. Mógłbyś wyjaśnić w czym to pomoże?
Pisałem nie tylko o tym. Pisałem, że jaśniejsza matówka pozwoli na dokładniejsze ostrzenie w dowolnym punkcie matówki. Daj znać jeśli będziesz kiedyś w Krakowie, popatrzysz u mnie przez pryzmat i matówkę Beattie. Ocenisz czy to się przyda.
A pryzmat. No cóż. Lepiej się patrzy przez niego, światło nie przeszkadza. Natomiast kominek z mocniejszą lupą np tu http://www.apug.org/forums/forum379/114 ... inder.html daje lepszy wgląd w centrum kadru. Wszytko zależy od tego gdzie w kadrze masz punkt, na którym chcesz umieścić ostrość.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
ODPOWIEDZ