Mamiya rb67 problem

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

yarokir
-#
Posty: 1
Rejestracja: 07 lip 2022, 08:15

Mamiya rb67 problem

Post autor: yarokir »

Dzień dobry. Dostałem wczoraj zdjęcia z pierwszych 2 rolek odstrzelonych moja mamiya rb67. Na niektórych zdjęciach (na 3-4 z całej rolki) są defekty w postaci prześwietlonego paska. Nie mogę załączyć zdjęcia przez jakiś błąd wiec podpinam linka do zdjęcia.

https://ibb.co/zr0g9KH

W czym może być problem? Skoro nie ma tego na wszystkich zdjęciach to jest szansa na to ze z aparatem wszystko ok? Dziękuje
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Mamiya rb67 problem

Post autor: mrek »

Najstarsze kasety do RB są uszczelnione kordonkiem. Wydłub uszczelnienie z kanałów, odklej płaski kawałek od krawędzi przy zawiasach kasety, umyj i odtłuść dokładnie. Potem uszczelnij te miejsca cienką gumą spod podkładki pod mysz.
Do szczelin wytnij wąskie, płaskie paski i wsuń je tam. Sprawdź czy nie wypadają po otwarciu kasety. Przy zawiasach pasek musisz przykleić.
Grubość pasków nie może być za duża bo kaseta będzie się źle zamykała.
Wydaje mi się, że na zagranicznym serwisie sprzedaży kupisz komplet uszczelnień do RB, ale jak zobaczysz cenę, szybko poszukasz starą miękką podkładkę.

Nowszej konstrukcji kasety PRO SD, na dłuższych krawędziach mają uszczelnienie za pomocą labiryntu, który nie wymaga uszczelnienia.

Wymiana uszczelniania w kasetach do RB67 wymagana jest co jakiś czas. Potem masz znów 30 lat spokoju.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Foto Malmö
-#
Posty: 4
Rejestracja: 28 cze 2022, 04:41

Mamiya rb67 problem

Post autor: Foto Malmö »

Witam ja ja sądzę że jeżeli używałeś do fotografowania filmu 120 to był zbyt słabo zwinięty papier ochronny albo ci ktorzy robili obróbkę
chemiczną rozszczelnili papier ochronny -dlatego najlepiej filmy czarno białe wywoływać osobiście to nie jest skomplikowane ,potem zeskanować i wydrukować -polecam
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Mamiya rb67 problem

Post autor: Z_photo »

mrek pisze: 07 lip 2022, 20:21 Wydaje mi się, że na zagranicznym serwisie sprzedaży kupisz komplet uszczelnień do RB, ale jak zobaczysz cenę, szybko poszukasz starą miękką podkładkę.
Nie jest tak źle: http://aki-asahi.com/store/html/Mamiya- ... /index.php
A uszczelki bardzo precyzyjnie wycięte laserem.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Foto Malmö
-#
Posty: 4
Rejestracja: 28 cze 2022, 04:41

Mamiya rb67 problem

Post autor: Foto Malmö »

Witam może ktoś z Was jest kolekcjonerem starych aparatów średniowymiarowych mieszkowych oraz lustrzanek dwuobiektywowych
lub aparatów skrzyniowych -ja chętnie się z Kimś wymienie lub odsprzedam.Zapraszam zainteresowanych.
ODPOWIEDZ