Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: J.A. »

aka, wiem, ale chcę Ci uzmysłowić, że ta waga, jeżeli się ją zaakceptuje nie musi być wadą.
Poza tym po co mi aparat lżejszy, skoro niewygodny w używaniu? Oczywiście mówię to na podstawie mojego wyobrażenia nie z autopsji, ale naprawdę nie wyobrażają sobie jak pionowo skadrować Bronką. Zwróć uwagę, że nawet z pryzmatem, tymi aparatami nie celuje się jak małym obrazkiem, to nie jest po prostu obrót kamery o 90 stopni. 25-30% moich kadrów to zdjęcia pionowe.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
jurek
-#
Posty: 91
Rejestracja: 05 gru 2019, 15:59
Kontakt:

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: jurek »

zuzja_z pisze: 22 wrz 2021, 15:14 Trochę jego wielkość mnie zaczęła stresować, bo nie ukrywam, że planowałam też robić sporo plenerów.
Ja bym powiedział, że to zależy czy fotografujesz przy okazji wyjazdów czy na odwrót (tzn. wyjeżdżasz przy okazji fotografowania). Jeśli to pierwsze, to Mamcia będzie overkill, jeśli natomiast wyjeżdżasz na plener to nie widzę problemu. Ona wciąż jest mniejsza od porządnego statywu, lodówki turystycznej, blend, czy co tam lubisz brać.

Jeśli chodzi o poruszony tu pryzmat, to waży ok. kilograma i moim zdaniem ma sens tylko kiedy chcemy fotografować z pozycji oka, co praktycznie dotyczy tylko portretów. Ja nie wynoszę go ze studia.

Dodam jeszcze, że moim zdaniem warto zaopatrzyć się w oryginalny (podwójny) wężyk, który pozwala na wygodne podniesienie lustra przed otwarciem migawki. Przy zadbaniu o stabilność nawet ze starszymi szkłami serii C obraz to żyleta i powiększenia 30x40 mogą spowodować opad szczęki, jesli ktoś przesiada się z malucha.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: mrek »

Nie my pierwsi
Bronica GS-1 vs. Mamiya RB67 - Photrio Forum https://www.photrio.com/forum/threads/b ... b67.44499/

Ja stawiam na obrotowe plecy RB i mechaniczność bezprądową.
Broniki oglądałem tylko u Janusza. Zawsze chciałem potrzymać Hassela ale nie było okazji.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: aka »

J.A. pisze: 23 wrz 2021, 08:00 że ta waga, jeżeli się ją zaakceptuje nie musi być wadą.
Podobnie jak wiele innych rzeczy - jest akceptacja, nie ma problemu.
Fotografowanie pionowych kadrów GS-1 z kominkiem jest karkołomne, wręcz niemożliwe. Ale GS-1 z pryzmatem i gripem (niewiele waży) jest ciągle lżejsza od RB z kominkiem i obrotowym adapterem. Takim zestawem spokojnie można fotografować bez statywu kadry i poziome i pionowe. Zgoda, że jeśli używamy statywu i zewnętrznego światłomierza z RB nie mamy kłopotu z pionowymi kadrami. Jeśli natomiast chcemy fotografować "z ręki" to zapomnij o fotografowaniu z poziomu oczu, kadry "z biodra" nie zawsze są pożądane. Powiem tak - GS-1 z pryzmatem i gripem to taki zestaw spacerowy dla mężniejszych (w sensie silniejszych), a RB do studia i takiego bardziej stacjonarnego pleneru.

PS. Z GS-1 w zestawie jak wyżej nie spacerowałem, ale z ETRSi jak najbardziej. Jest lżejsza, ale operacyjne to samo. A tak w ogóle to SQ-A i problem pionowych kadrów znika ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: J.A. »

Zestaw spacerowy to mam ja.
Mamiya 7 ze standardem wazy mniej niż Nikon F5.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: aka »

mrek pisze: 23 wrz 2021, 08:48Nie my pierwsi
To są różne aparaty, różne koncepcje i ich konsekwencje. Z linkowane wątku o GS-1 "Much smaller/lighter for field/travel use, Faster handling" i to w zasadzie tyle, jeśli chodzi o kontekst w którym przywołałem GS-1.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: mrek »

J.A. pisze: 23 wrz 2021, 08:55Zestaw spacerowy to mam ja.
Mam i Ya
Ma Mamiya RB też daje się wyprowadzać na spacer, całkiem wysoko.
Ale ja lubię cięższe korpusy noszone w ręku, bez paska. No tak mam, póki daję radę.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: aka »

J.A. pisze: 23 wrz 2021, 08:55Mamiya 7
RF ma swoje zalety, ale i wady. Nie żebym prowokował dyskusję na ten temat, ale nie każdy lubi dalmierze.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: 4Rider »

Ja spacerowo wybieram stare aparaty mieszkowe, by nie gonić króliczka super ostrości,
wolę łapać jednak zające światła i tworzyć poezję, a nie techniczne odwzorowanie,
nawet jak niosę Mamiyę TLR czy inne ostrości to sypię ziarnem albo dokładam duto,
by nie odwzorowywać a interpretować rzeczywistość, no ale ja już nie jestem profesjonalistą 👽
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: aka »

mrek pisze: 23 wrz 2021, 09:00 Ale ja lubię cięższe korpusy noszone w ręku, bez paska.
Nie boisz się przyglebić RB-tą?
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: aka »

jurek pisze: 23 wrz 2021, 08:39 Przy zadbaniu o stabilność nawet ze starszymi szkłami serii C obraz to żyleta i powiększenia 30x40 mogą spowodować opad szczęki, jesli ktoś przesiada się z malucha.
30X40 to nie jest żadne wyzwanie dla 6X7, a z malucha można jak najbardziej uzyskać super ostrość i praktyczny brak ziarna na powiększeniu 30X40.
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: szable »

aka pisze: 23 wrz 2021, 09:41
30X40 to nie jest żadne wyzwanie dla 6X7, a z malucha można jak najbardziej uzyskać super ostrość i praktyczny brak ziarna na powiększeniu 30X40.
potwierdzam. Wyzwania zaczynają się od powiększeń rzędu 10x liniowo, czyli dla 6x7 to będzie jakieś 60x70 i w górę.

A Sekor C z RBty to jednak do żylety ma dość daleko ale oczywiście w standardowych odbitkach typu 30x40 to nie wychodzi na jaw :D i rysunek jest bardzo przyjemny taki neutralny.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: mrek »

aka pisze: 23 wrz 2021, 09:35
mrek pisze: 23 wrz 2021, 09:00 Ale ja lubię cięższe korpusy noszone w ręku, bez paska.
Nie boisz się przyglebić RB-tą?
No jakoś nie.
Korpusy małoobrazkowe też noszę ciężkie (EOS 1V z boosterem) ale do nich mam jedynie pasek na nadgarstek. Polecam każdemu takie paski.
Z pasków to tylko reporter strap gdy muszę w podróży nosić dwa aparaty. M645 na tym pasku, a Eos 1V w garści.
Niedawno szukając możliwości noszenia torby z aparatem 4x5 znalazłem info o takim specjalnym pasku na ramię wyprodukowanym dla poczty amerykańskiej. Domke FA-031 U.S. Post Office Shoulder Pad
Must have :)
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: aka »

mrek pisze: 23 wrz 2021, 09:57 dwa aparaty. M645 na tym pasku, a Eos 1V w garści
Mocarz ;-)
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Mamiya RB67 - pierwszy średni format?

Post autor: mrek »

Nie, tylko jeszcze kręgosłup to wytrzymuje bo moja pAni robi w kręgosłupach :-)
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
ODPOWIEDZ