mam problem z wybraniem praktici

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 221
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

mam problem z wybraniem praktici

Post autor: BW »

Z takich tanich to może fujica st 605n. Jasna matówka, szybki światłomierz, dobra kultura pracy, ładny wygląd. Migawka co prawda tkaninowa o przebiegu poziomym i z czasami do 1/700 ale i tak bez wahania wybrałbym fujicę zamiast prakticy - właśnie z powodu kultury pracy.
Awatar użytkownika
JacekK
-#
Posty: 68
Rejestracja: 29 lis 2020, 12:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

mam problem z wybraniem praktici

Post autor: JacekK »

Fujica bardzo dobra jest. W ST705 jest nawet 1/1500 s. Migawka wręcz "aksanitna" w działaniu. Matówka... może być, ale kto raz użył Minolty z późnych serii X (m.in. XG-M, X-300 - 700)... to "inaczej" widzi jasność innych matówek.
Z tymi od dawna nieprodukowanymi aparatami z M42 jest problem wieku. Trzeba dobrze trafić na fajną sztukę, albo będą kłopoty,
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

mam problem z wybraniem praktici

Post autor: szable »

W takich dyskusjach zawsze na początku jest merytorycznie a kończy się jak w przysłowiu. Każda sroczka swój ogonek chwali. Ja od dawna nie fotografuję na małym, ale do dziś mam Yaschikę FX3. Cud nad cudo. Taki japoński Zenit. Szkła świetne i tanie, pomiar ttl, a jak ktoś chce mieć bidalajkę to dokupuje szkła Zeiss od Contaxa (ten sam bagnet C/Y ). I robi się na prawdę zawodowo...
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

mam problem z wybraniem praktici

Post autor: oKuba »

szable pisze: 01 kwie 2021, 11:02 Każda sroczka swój ogonek chwali.
A jak sroczka jest z wieloma ogonkami?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

mam problem z wybraniem praktici

Post autor: J.A. »

szable pisze: 01 kwie 2021, 11:02 Każda sroczka swój ogonek chwali
Dlatego nie słucha się opinii tych co używają, tylko tych co używali.
A najważniejsza jest odpowiedź na pytanie dlaczego przestali używać.

Yaschkę fx3 miałem. Kupiona w sklepie górniczym na talony za niedzielną pracę (nie moja, górnicy kupowali towar deficytowy i go sprzedawali).
Bardzo przyjemny aparat. Bezproblemowa praca z M42, szkła od Contaxa itd. Nawet wstępne podniesienie lustra (z samowyzwalaczem ale jednak).
Co z tego. Dla mnie największą jej wada było to samo co w Practikach. Słabej jakości wytłumienie migawki. Zdjęcia z nawet mocnego statywu na czasach 1/15-1/2 zawsze minimalnie poruszone. Nawet przy użyciu samowyzwalacza.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

mam problem z wybraniem praktici

Post autor: 4Rider »

MZ mały obrazek powinien być szybki i bezproblemowy, żadnego tam zbędnego ustawiania, bo ... to tylko mały obrazek ...
Znakomicie z M42 działa Minolta AF - jeśli coś ciężkiego w starym stylu to pierwsza generacja i tu prym wiedzie AF 7000,
a jeśli coś lekkiego i poręcznego to ostatnia generacja Dynax 4 i 5 - są tanie i dobre i nie szkoda jak się rozczaśnie,
mam w zapasie każdej kilka sztuk. a i tak używam teraz Alfy 8700i (dynax 8000i) lub 9xi 8-)
Jakieś motanie się przy małym obrazku z ustawianiem czasu, ect to nie dla mnie już od dawna przy mikrofilmie.
Wszystkie powyższe działają znakomicie przy preselekcji przysłony, 7000 ma blokadę ekspozycji, a 4 i 5 nawet spota.
A adapter kosztuje z 10 złotych i łapie nieskończoność, z Pentaxem pamiętam był z tym problem ze zwykłym adapterem.

Tu co i jak z Minoltą AF i M42

http://mkropa.pl/m42.htm
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
JacekK
-#
Posty: 68
Rejestracja: 29 lis 2020, 12:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

mam problem z wybraniem praktici

Post autor: JacekK »

:-D Też krótko taki miałem (dokładnie FX-3 super 2000). Sporo plastiku było na tym aparacie, ale działał i robił dobre zdjęcia. Chyba nie jest raczej bardzo tani.
Nie kojarzę aparatu, który przenosiłby ruch na popychacz zamykający przesłonę w obiektywie z gwintem m42 przez adapter międzysystemowy. No i taka przelotka nie jest wcale tania. Pewnie ok. połowy ceny body.


Co do Pentaxa. Są dwa adaptery. Jeden z kołnierzem, drugi bez. Ten bez kołnierza daje taki sam Index 45,5mm jak Pentax K i M42. I tu problemu nie ma. Adaptera z kołnierzem i blokadą kołeczkiem z aparatu używa się do różnych innych machin np. mieszków makro itp. ale raczej nie do klasycznych obiektywów, chyba że nie potrzebujemy ustawiać ostrości na nieskończoność.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

mam problem z wybraniem praktici

Post autor: oKuba »

J.A. pisze: 01 kwie 2021, 13:24 Są dwa adaptery. Jeden z kołnierzem, drugi bez. Ten bez kołnierza daje taki sam Index 45,5mm jak Pentax K i M42.
Jest dokladnie tak jak piszesz. Kiedys nabralem sie na ten z kolnierzem i musialem wymieniac
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

mam problem z wybraniem praktici

Post autor: J.A. »

To chyba nie ja pisałem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

mam problem z wybraniem praktici

Post autor: oKuba »

Sorry. Tez teraz zauwazylem, ale tak mi soft wkleil. Zaznaczylem cytat u Jacka a wkleil sie (samoczynnie) pod Twoim nickiem. Dziwne
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

mam problem z wybraniem praktici

Post autor: J.A. »

Pewnie Michał robi na prima aprilis. :-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
JacekK
-#
Posty: 68
Rejestracja: 29 lis 2020, 12:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

mam problem z wybraniem praktici

Post autor: JacekK »

Właśnie odkryłem, że Fujica ma adapter ze swojego bagnetu na M42 z przeniesieniem napędu popychacza przesłony. Więc STX i pochodne działają z M42 w pełni.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

mam problem z wybraniem praktici

Post autor: J.A. »

Noo to jest ewenement.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

mam problem z wybraniem praktici

Post autor: Nomad »

Drugi taki ewenement to Rollei serii SL
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

mam problem z wybraniem praktici

Post autor: Imperitus »

J.A. pisze: 01 kwie 2021, 15:27 Pewnie Michał robi na prima aprilis. :-)
Może być, tylko czemu akurat jednemu użytkownikowi? Niedawno Madzia, wspominał o mnie a wklejony był Szable
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ