magiczny kwadrat

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

carlaav
-#
Posty: 10
Rejestracja: 27 gru 2010, 12:43
Lokalizacja: Katowice

Post autor: carlaav »

zaphod pisze:Wszystko zależy do czego chcesz używać aparatu. Jeśli do streetu to lekki TLR z dobrym obiektywem (a nawet dwoma:)) 80 mm jest idealny. Jeśli moda i portrety to jasne, że duży system z długimi szkłami jest lepszy.
No, a ja chcę głównie do portretu, streetowiec ze mnie marny. Podziwiam ludzi, którzy pomykają po ulicach z analogami. I znowu wracamy do punktu wyjścia. Może jakaś kolejna diagnoza?
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: zaphod »

No to wracamy do mojej pierwszej diagnozy - Mamiya RB albo RZ. Zawsze uważałem, że pierwszy strzał przy stawianiu diagnozy jest najlepszy. A jeśli koniecznie kwadrat, to Bronka SQ, o której już tu parę razy pisano.
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

carlaav pisze:Podziwiam ludzi, którzy pomykają po ulicach z analogami.
:shock:


Prawda jest taka.. cokolwiek kupisz, to:
a) spodoba się i zostanie
b) nie spodoba się i zmienisz

Niestety, trzeba to rozpatrzywać indywidualnie i nikt nie jest w stanie Ci teraz powiedzieć, że 'Tak, RB będzie odpowiednia' albo 'Nie, SQ-A to strata pieniędzy'.

Przejdź się do jakiegoś komisu, sklepu, pożycz od kolegi. Pożycz, przestrzel i wyciągnij odpowiednie wnioski.

Na chwilę obecną wszystko co ma 6x6 spełnia Twoje kryteria ;-)


Panie Dr House - pierwsza diagnoza często bywa poprawna. Za to ostatnia -- zawsze ;-)
Ostatnio zmieniony 28 gru 2010, 21:57 przez zieloo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
miron19j
-#
Posty: 86
Rejestracja: 01 lut 2010, 10:42
Lokalizacja: Warszawa - Praga
Kontakt:

Post autor: miron19j »

zaphod pisze:No to wracamy do mojej pierwszej diagnozy - Mamiya RB albo RZ.
a czemu nie Mamiya 645? Z pryzmatem to całkiem przyjemny i wygodny aparat
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Chyba dlatego:
carlaav pisze:Przechodząc do konkretów.. Od dłuższego czasu przymierzam się do zakupu aparatu 6x6.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
miron19j
-#
Posty: 86
Rejestracja: 01 lut 2010, 10:42
Lokalizacja: Warszawa - Praga
Kontakt:

Post autor: miron19j »

zieloo pisze:Chyba dlatego:
carlaav pisze:Przechodząc do konkretów.. Od dłuższego czasu przymierzam się do zakupu aparatu 6x6.

Pozdrawiam
ale RB i RZ to przecież też nie 6x6 :-)
I tu i tu trzeba ciąć do kwadratu.
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: zaphod »

Ale w 645 cięcie do kwadratu jest nieco bez sensu.
Awatar użytkownika
miron19j
-#
Posty: 86
Rejestracja: 01 lut 2010, 10:42
Lokalizacja: Warszawa - Praga
Kontakt:

Post autor: miron19j »

zaphod pisze:Ale w 645 cięcie do kwadratu jest nieco bez sensu.
w takim razie polecę Bronkę SQ. (6x6)
M RB 2,7 kg
M RZ 2,4 kg
SQ 1,5 kg
wszystkie w komplecie /body, obiektyw, rollkaseta/
Dla koleżanki może to mieć znaczenie.
Ostatnio zmieniony 28 gru 2010, 22:33 przez miron19j, łącznie zmieniany 1 raz.
MikeP
-#
Posty: 19
Rejestracja: 28 wrz 2007, 23:13
Lokalizacja: Oświęcim

Post autor: MikeP »

Hej,

nie czytalem dokladnie wszytskich odpowiedzi wiec moge sie powtorzyc z sugestiami.
Od kilku lat uzywam Hasselblada i jestem z niego b. zadowolony, ale jak kazdy ma swoje "ale"

1. Zapomnij o tym, ze sredni format bedzie lekki. Jesli chcesz cos lekkiego kup dalmierz. Odkad kupilem Leike sredni format jest dla mnie 2x ciezszy. Co nie zmienia faktu, ze wspinalem sie z nim i 3 szklami po gorach, skałach byle moc zrobic zdjecie :)

2. Samo body (czy bedzie to 500, 501 czy 503) to nie wszystko. Koniecznie pomysl o matowce najlepiej Acute Matte D z klinem - do portretu idealna i zwiekszy celonosc trafiania z ostroscia o kilka razy. A GO w srednim formacie jest naprawde malutka. Mysle, ze to cholernie wazne, zeby miec dobra matowke.

3. Warto pomyslec o dobrodziejstwie jakim sa wymienne kasety. Mam dwie i bardzo sobie to chwale. Pomimo, ze film ma tylko 12 klatek czasem ratuje to skore i film :)

4. Kwadrat jest super, bez dwoch zdań.

5. Odradzam Psix. Mialem, ladnie rysuje szklo, zwlaszcza gdy zaczyna sie przygode ze srednim formatem. Ale nakladanie klatek moze zniechecic kazdego do sredniego formatu. To tak jakby sobie chciec kupic kabrioleta i porwac sie na taki w ktorym przecieka dach. Jak tu potem lubic kabriolety?

5. 80 mm do portretu jest b. fajny. Lepiej jednak kupic wersje CF od razu. Wersja C jest troche slabsza i mniej kontrastowa. Pozostale wersje sa kosmicznie drogie...
Zapomnij jednak o bliskich portretach z tego szkla. Do tego raczej makro 120 mm.

6. Co do swiatlomierza. Ja kupilem Sekonica za 300 zl Lightmate 208. Mierzy super, do sredniego wystarczy, nigdy nie mialem sily do jakiegos systemu strefowego choc kilka razy probowalem. No i dokladnosc jest na pewno taka jak w dobrym pryzmacie o ile nie wyzsza. W kazdym razie z Nikonem D700 i Leika M6 pokrywaja sie pomiary niemal zawsze. A cena smieszna.

To tyle chyba.

pozdrawiam

Michał 
Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Post autor: Joan »

carlaav pisze:No, a ja chcę głównie do portretu,
A ja doradzę Mamiyę C330 (lub 220) z obiektywem 135 mm (ewentualnie 105), świetny zestaw do portretu, no i być może najtańszy (nie liczę tego złomu sowieckiego lub z NRD). Aparat niezawodny, cichy (migawka centralna), świetna optyka.
Poza tym używała tego z powodzeniem Diana Arbus - może też osiągniesz taki sukces ?? :-)
No i baba powinna słuchać porad baby :-)
Ostatnio zmieniony 29 gru 2010, 00:45 przez Joan, łącznie zmieniany 1 raz.
Leszeg
-#
Posty: 163
Rejestracja: 10 cze 2007, 09:54
Lokalizacja: Sandomierz
Kontakt:

Post autor: Leszeg »

Joan pisze:
carlaav pisze:Poza tym używała tego z powodzeniem Diana Arbus - może też osiągniesz taki sukces ?? :-)
Psixa używała Zofia Rydet , a C330 Diana Arbus... Obie używały z powodzeniem ;-)
Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Post autor: Joan »

Leszeg pisze:Psixa używała Zofia Rydet
Niestety prawie wcale ;-( może w początkowym okresie jak była młodsza.
Pani Zofia najczęściej fotografowała ........Practicą LTL
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Hasselblad także potrafi nałożyć klatki.

Osobiście byłem świadkiem (wraz z kolegą), jak chłopak odebrał film z wywołania i dziwił się, że Hasselblad nakłada mu klatki. Z rozmowy wynikało, że fotografował w zimie na dworze.
Nałożone klatki wyglądały w ten sposób, że im dalej tym bardziej nachodziły na siebie.

Nie zniechęcam do Hasselblada, tylko czuję się zobowiązany o tym napisać.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez slawoj, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Niemłody sprzęt - trzeba serwisować - tego się nie uniknie...
Leszeg
-#
Posty: 163
Rejestracja: 10 cze 2007, 09:54
Lokalizacja: Sandomierz
Kontakt:

Post autor: Leszeg »

Joan pisze:
Leszeg pisze:Psixa używała Zofia Rydet
Niestety prawie wcale ;-( może w początkowym okresie jak była młodsza.
Pani Zofia najczęściej fotografowała ........Practicą LTL
Kruszyć kopii o to nie będę , ale z Psixem przynajmniej zapozowała i stąd moje skojarzenie ;-) Znałaś osobiście Panią Zofię?

Znalazłem źródło. Faceci to jednak wzrokowcy ... http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/51,96856,5196708.html?i=0
Ostatnio zmieniony 29 gru 2010, 01:12 przez Leszeg, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ