Lupy powiekszalnikowe

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5586
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: aka »

J.A. pisze: 23 gru 2019, 09:29 aka pisze: ↑
23 gru 2019, 09:24
Ale krążek rozproszenia nie jest mierzalny

teoretycznie można go zmierzyć, bo jest to podstawa stożka którego wierzchołkiem jest punkt ostrości. Wysokość tego stożka to właśnie GO. Ale skoro możemy go definiować w jakiejś wielkości, to możemy sterować GO.
Możemy sterować GO jako, że jest to wielkość wyliczana właśnie z udziałem wielkości krążka rozproszenia. Jeśli ktoś ma wątpliwości co do, powiedzmy, umowności GO, to niech zwróci uwagę na tę płynność przechodzenia z ostrości do rozmycia.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10058
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: J.A. »

Ale od początku o tym piszę. I pokazuję jak mechanizm sterowania działa.
Gdyby to była wielkość fizyczna jak np. ogniskowa, to nie moglibyśmy nią sterować w zależności od potrzeb.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5586
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: aka »

J.A. pisze: 23 gru 2019, 09:56 Ale od początku o tym piszę. I pokazuję jak mechanizm sterowania działa.
Wiem, nie polemizuję, bo się zgadzam. jac123 mnie sprowokował swoim tezą ;-)
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: Henry »


aka pisze: Ale krążek rozproszenia nie jest mierzalny.
No to ciekawe jak układy AF sobie z nim radzą i skąd wiedzą że już ustawiły ostrość...
aka
-#
Posty: 5586
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: aka »

Henry pisze: 23 gru 2019, 15:06
aka pisze: Ale krążek rozproszenia nie jest mierzalny.
No to ciekawe jak układy AF sobie z nim radzą i skąd wiedzą że już ustawiły ostrość...
Nie wiem jak sobie z nim radzą, nie wiem "skąd wiedzą", że już ustawiły ostrość (jeśli ustawiły), wiem jak działają ;-) Powtórzę - krążek rozproszenia, a dokładniej jego wielkość, w rozważaniach jak wyżej nie jest wielkością mierzalną. Do wyliczenia GO przyjmuje się ją arbitralnie. Na podstawie jakiego założenia się to robi - patrz wyżej.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: zladygin »

Henry pisze: 23 gru 2019, 15:06
aka pisze: Ale krążek rozproszenia nie jest mierzalny.
No to ciekawe jak układy AF sobie z nim radzą i skąd wiedzą że już ustawiły ostrość...
AF nie mają pojęcia o GO. Rozwiązania są różne np wykrywanie największego lokalnego kontrastu, „kręcąc” pierścieniem ostrości.
A af powiększalnikowe dzięki krzywkom dbają o odpowiednie ustawienie obiektywu w zależności od wysokości głowicy.
rainbowwarrior
-#
Posty: 17
Rejestracja: 07 gru 2009, 19:41
Lokalizacja: Jarocin

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: rainbowwarrior »

Właśnie stałem się posiadaczem, jeszcze nie wiem czy szczęśliwym, lupy do ostrzenia na ziarno LPL. Chciałem na początek dostosować ją do swojego wzroku, jednak kręcąc pokrętłem regulacyjnym nie widzę żadnej różnicy w ostrości niebieskiego wzoru. Czy różnica w ostrości może być tak trudno zauważalna, czy raczej lupa nie działa prawidłowo?
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: mrek »

Żadnej? To raczej nie jest możliwe. A może w LPL górną soczewkę wysuwa się i wsuwa w tubus?
W każdej takiej lupie (mam ich trzy różne) kręcenie soczewką powoduje utratę i powrót ostrości drucika kontrolnego. Akurat w moich lupach jest drucik.
Nie przejmuj się. Rozregulowana lupa nie ustawia źle ostrości tylko po prostu Ty widzisz nieostro obraz ziarna. Kręć ostrością w powiększalniku zbliżając wygląd ziarna do najostrzejszej postaci.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10058
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: J.A. »

rainbowwarrior, a w LPL się kręci? Obstawiam, że trzeba delikatnie tubus wsuwać i wysuwać, tak jak to pisze kolega wyżej, można to zrobić w świetle dziennym.
Musisz widzieć różnicę, bo to jest ustawienie ostrości łupy na wzór
To jest dokładnie lupa i jak weźmiesz zwykle szkło powiększające przyłożysz do oka to druk na gazecie zobaczysz ostry tylko w jednym oddaleniu gazety od łupy.
W przypadku tej powiększalnikiem, gazetą jest wzór.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
rainbowwarrior
-#
Posty: 17
Rejestracja: 07 gru 2009, 19:41
Lokalizacja: Jarocin

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: rainbowwarrior »

Kręcę i kręcę i nie dostrzegam różnicy. Tubus jest stały. Na opakowaniu napisano "Turn the Adjusting Wheel...", no więc kręcę tym kółkiem i nic. W ogóle żeby je przekręcić trzeba użyć sporo siły, jak do otwarcia słoika, a na pewno nie jak do kręcenia gałką w radiu. Jak macie w swoich lupach? Mój model to LPL 5421.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: mrek »

W swoich trzech lupach kręcę górną soczewką. Soczewka się wkręca/wykręca czyli wsuwa/wysuwa. Kręcę do uzyskania ostrości na druciku, który biegnie przez obraz jaki widzę w lupie.
Może wykręć swoją soczewkę i ostrożnie przeczyść gwint jaki tam zobaczysz?
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
rainbowwarrior
-#
Posty: 17
Rejestracja: 07 gru 2009, 19:41
Lokalizacja: Jarocin

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: rainbowwarrior »

Panowie, dziękuję za odzew. Wygląda na to, że w mojej lupie pomiędzy tulejami zebrało się sporo brudu, prawie uniemożliwiając ruch wewnętrznej tulei. Wygląda na to, że udało się przywrócić ją do życia.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10058
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: J.A. »

Super
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ