Lupy powiekszalnikowe

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: shredderr »

zladygin pisze: 19 gru 2019, 18:13
aka pisze: 19 gru 2019, 17:52 No będzie ostro, nawet przy "rozkalibrowaniu" do pewnych granic. Głębia ostrości! Pytanie czy kwadrat na maskownicy jest kwadratem?
Największa dziura, więc i głębia najmniejsza. Nie zajmuję się fotografią techniczną, więc dla mnie to nie ma znaczenia. Ale tak: sprawdziłem długości linii położonych mniej więcej w jednakowej odległości od środka oraz kąty proste ekierką. biorąc pod uwagę błąd takiego pomiaru, nie widziałem różnicy.
kal800 pisze: 19 gru 2019, 17:33 czy na każdym laserze można drukować na folii?
Jeżeli folia jest przeznaczona do drukarek laserowych - to tak, można drukować na każdej. Użyłem Acco NOBO "laser print film", powszechnie dostępny, przeznaczony do druku slajdów na rzutnik pisma (folia jest jednym krótszym brzegiem sklejona z kartką papieru). Są też takie folie przeznaczone do drukarek atramentowych - czy sprawdzą się w laserze - nie wiem.
Nie sprawdzą się. W laserze jest grzałeczka wtapiająca toner w podłoże. Jeśli folia nie jest przystosowana do wysokiej temperatury, może czekać Ciebie serwis i wydatek.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: J.A. »

Dla tego na początku tej części wątku po prostu poleciłem metodę na kwadrat.
Nie potrzebna nawet ekierka. Przekątne mają być równe, boki mają być równe. Pomiar boków i przekątnych daję pełny obraz niedokładności.
Po prostu widzimy naocznie czy deformacja jest akceptowalna.
Można tą metodą pobawić się w podnoszenie z różnych stron maskownicy i sprawdzenie jak róg podniesiony o 10 mm wpływa na geometrię.
Mój powiększalnik wisi na ścianie obraz w skrajnych położeniach góra-dół przesuwa się o jakieś 7 mm.
A lupka Peak / Micromega pokazała mi przy jakiej przesłonie mam najostrzejszy obraz w moich obiektywach i tej przesłony się trzymam jeżeli mogę.
shredderr pisze: 19 gru 2019, 21:20 Nie sprawdzą się. W laserze jest grzałeczka wtapiająca toner w podłoże. Jeśli folia nie jest przystosowana do wysokiej temperatury, może czekać Ciebie serwis i wydatek.
zgadza się. Ale na opakowaniu jest napisane laser/ink, albo tylko jedno z dwóch.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: kal800 »

naprawdę muszę przyznać, że jestem zdziwiony, że jest aż taka głębia ostrości - spodziewałem się, że te obiektywy są tak konstruowane, żeby miała ona parę milimetrów.
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: darekdp »

Głębia ostrości raczej nie zależy od konstrukcji obiektywu, a od ogniskowej, przysłony i formatu negatywu.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: J.A. »

A ściśle od skali odwzorowania.
kal800,
GO, to wartość subiektywna, a nie fizyczna
Chodzi o to, że obraz teoretycznego punktu, jest teoretycznym punktem tylko w płaszczyźnie ostrości. Przed i za nią to mniejszy lub większy krążek i dopóki nie widzimy, że to krążek, to widzimy punkt.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: kal800 »

a wracając do meritum ;) lupka doszła i mam pytanie do użytkowników. wszystko jest ok, poza jednym szczegółem - obiektyw obraca się dosyć luźno na mocowaniu - jak się go obróci tak, że jest prostopadle do powierzchni lustra, to opada pod własnym ciężarem. Śrubę dokręciłem najmocniej jak potrafiłem, tyle że palcami - z tego co widzę, to są nawiercone dwa otwory pod specjalne narzędzie, którego nie posiadam. Po stronie obiektywu są dwie podkładki w miedzianym kolorze, a po stronie zewnętrznej tylko jedna - może to jest przyczyna takiej pracy...


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: kal800 »

J.A. pisze:A ściśle od skali odwzorowania.
kal800,
GO, to wartość subiektywna, a nie fizyczna
Chodzi o to, że obraz teoretycznego punktu, jest teoretycznym punktem tylko w płaszczyźnie ostrości. Przed i za nią to mniejszy lub większy krążek i dopóki nie widzimy, że to krążek, to widzimy punkt.
Nie do końca łapię ten punkt widzenia jak mam być szczery. Załóżmy, że fotografujemy obiekt z bliskiej odległości na otwartej przysłonie jasnego obiektywu - to jest absolutnie oczywiste, że na negatywie tylko obiekt będzie ostry, rozpoznawalny, a to co za nim będzie rozmazane i w skrajnych przypadkach kompletnie nierozpoznawalne. O subiektywności można by było mówić, gdyby dla jednego odbiorcy to co za obiektem było ostre a dla innego nie.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: J.A. »

kal800 pisze: 22 gru 2019, 16:13 O subiektywności można by było mówić, gdyby dla jednego odbiorcy to co za obiektem było ostre a dla innego nie.
ale właśnie tak jest. Dwoje ludzi będzie obserwować ten sam obiekt i jeden zobaczy więcej szczegółów, drugi mniej.
Założyłeś powyżej, że plan zdjęciowy jest podzielony na trzy strefy, przedni, główny i tło, a strefy te są od siebie oddalone.
Połóż drewnianą linię podpierając ją z jednej strony powiedzmy 5 cm kołkiem. Sfotografuj tak by objąć całość i by była jak najmniejsza GO.
Zrób takie 9x13 i z tego samego negatywu 30x40, połóż obok siebie i powiedz które powiększenie ma większą GO. Na którym twoja linia obejmuje szerszy zakres ostrych kresek liniału.
Potem powieś to duże na ścianie i oddal się na odległość taką by wydawało się tak samo ostre jak to małe z niewielkiej odległości.
A teraz wyobraź sobie, że ktoś inny ma lepszy wzrok (np. jest młodszy) i będzie musiał odejść od tego drugiego krok dalej.
Pamiętaj, że na GO poza wymienionymi wcześniej czynnikami ma wpływ wielkość krążka rozproszenia, którą to wielkość przyjmuje się np. ze względu na ostateczny sposób prezentacji obrazu.
Jeżeli obraz będzie mały i oglądany z większej odległości, to CoC przyjmuje większą wartość, jeżeli durzy i oglądany ze stosunkowo nie wielkiej odległości wtedy trzeba przyjąć znacznie mniejsze
Ą jego średnicę.
Załączniki
6CAB7A54-D4F6-4CE5-8421-1190B3116A99.jpeg
FACB3625-0965-4F10-9CED-47E36D09CBE5.jpeg
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: kal800 »

Z tym zgoda, tym nie mniej jeżeli obiekt wyskoczy poza ostrość, wówczas informacja o nim będzie mniejsza - przecież po to się między innymi otwiera przysłonę, żeby fotografując jakiś konkretny obiekt skupić na nim całą uwagę odbiorcy, eliminując rozpraszacze z tła. Obrazowo tłumacząc - jeżeli fotografuję człowieka na tle tabliczki z napisem, to przy otwartej przysłonie litery na tej tabliczce będą nieczytelne, niezależnie od tego jakie wykonam powiększenie i jak perfekcyjny będzie wzrok tego, co będzie to oglądał. I to jest moim zdaniem coś zdecydowanie fizycznego i obiektywnego.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: J.A. »

kal800 pisze: 22 gru 2019, 17:44 I to jest moim zdaniem coś zdecydowanie fizycznego i obiektywnego
Fizycznie ostrość jest w miejscu jej ustawienia. Fotografujesz człowieka na tle tabliczki ustawiasz pstrość na usta i tylko w tej płaszczyźnie jest ostro. Wszystko inne jest poza ostrością.
To że wydaje Ci się że cała głowa jest ostra to tylko się wydaje bo nie widzisz że już jest nieostro.
To jest GO, a zależy od wielu czynników. I nie jest wartością fizyczną.
Zrobiłem mały schemat.
Po lewej jest punkt.
Po prawej jest jego obraz na matówce. Oraz to co jest przed i za matówką.
Obraz punktu przed i za zmienia się w krążek dopóki jest on mały to widzimy go jako punkt, gdyż oko ludzkie widzi przeciętnie 0,1 mm.
Jeżeli jest większy od tej granicznej wielkości zaczniemy go obserwować jako kółko. Jeden wcześniej drógi później ale każdy w końcu przestanie odróżniać małe kółko od punktu. To jest GO.
Należy pamiętać, że dla optyki bez znaczenia jest czy obiekt jest po jednej czy po drugiej stronie. Z każdej strony „GO” działa. Tak samo na filmie jak i po stronie obiektu.
Załączniki
GO.png
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: Nomad »

kal800 pisze: 22 gru 2019, 17:44 Z tym zgoda, tym nie mniej jeżeli obiekt wyskoczy poza ostrość, wówczas informacja o nim będzie mniejsza - przecież po to się między innymi otwiera przysłonę, żeby fotografując jakiś konkretny obiekt skupić na nim całą uwagę odbiorcy, eliminując rozpraszacze z tła. Obrazowo tłumacząc - jeżeli fotografuję człowieka na tle tabliczki z napisem, to przy otwartej przysłonie litery na tej tabliczce będą nieczytelne, niezależnie od tego jakie wykonam powiększenie i jak perfekcyjny będzie wzrok tego, co będzie to oglądał. I to jest moim zdaniem coś zdecydowanie fizycznego i obiektywnego.


Tak ładnie to wygląda, jeżeli poza obiektami na planie głównym a tymi przed i za jest zachowany odpowiedni dystans.
Taki przykład- fotografujemy sztachety w płocie, obiektyw 200/2,8 pełna klatka. ta najbliżej jest zupełnie nieostra, środkowa ostra, ta najdalsza też nieostra (ale mniej niż ta na pierwszym planie. Jeżeli sfotografujemy dechę łączącą te sztachety, to zobaczymy że ostrość zmienia się płynnie- im bliżej lub im dalej od punktu na który wyostrzymy, tym mamy niej ostro.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: jac123 »

J.A. pisze: 20 gru 2019, 08:02 A ściśle od skali odwzorowania.
kal800,
GO, to wartość subiektywna, a nie fizyczna
...
Proszę Panów to wszystko o czym piszecie, a więc: skala odwzorowania, ogniskowa, przysłona, format negatywu to są wszystko wielkości mierzalne, następstwem logicznym również głębia ostrości MUSI być mierzalna.
Prosta sprawa.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: aka »

jac123 pisze: 23 gru 2019, 08:37
J.A. pisze: 20 gru 2019, 08:02 A ściśle od skali odwzorowania.
kal800,
GO, to wartość subiektywna, a nie fizyczna
...
Proszę Panów to wszystko o czym piszecie, a więc: skala odwzorowania, ogniskowa, przysłona, format negatywu to są wszystko wielkości mierzalne, następstwem logicznym również głębia ostrości MUSI być mierzalna.
Prosta sprawa.
Ale krążek rozproszenia nie jest mierzalny.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: J.A. »

jac123, jest definiowalna, nie mierzalna. Nie da się jej zmierzyć, można ją obliczyć.

Jeżeli zachowasz wszystkie parametry identyczne, a zmienisz w obliczeniach wielkość krążka rozproszenia CoC, to wynik będzie inny.
Zresztą, jest wiele zdjęć, które w pewnych warunkach są ostre - widzimy je jako ostre, a w innych już nie są ostre.
Wynika to wprost z fizjologi widzenia.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: J.A. »

aka pisze: 23 gru 2019, 09:24 Ale krążek rozproszenia nie jest mierzalny
teoretycznie można go zmierzyć, bo jest to podstawa stożka którego wierzchołkiem jest punkt ostrości. Wysokość tego stożka to właśnie GO. Ale skoro możemy go definiować w jakiejś wielkości, to możemy sterować GO.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ