Lupy powiekszalnikowe

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: aka »

Bemko pisze: 19 gru 2019, 13:56 na papierze jest jakaś tam głębia ostrości
Wyżej zalinkowałem wątek z tabelą.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: J.A. »

kal800 pisze: 19 gru 2019, 13:23 A może jeszcze inaczej - nie wiem czy dobrze rozumuje, ale jeżeli obie płaszczyzny (maskownica i obiektyw) nie są równoległe do siebie, to z jednej strony będzie ostrość, a z drugiej już niekoniecznie. Więc może wystarczy skorzystać z dobroci lupy micromega, ustawić ostrość na jednym rogu i sprawdzić, czy na przeciwległym też będzie - jeżeli zobaczę ziarno w każdym miejscu zdjęcia, to oznacza, że wszystko jest skalibrowane tiptop
Dokładnie tak. Ja tak zrobiłem i test „kwadratowy” przekonał mnie, że jest ok.
Do tego dochodzi głębia ostrości, która przy powiększeniu wcale nie jest taka mała.

Ta dyskusja pokazuje tylko jedno, że „audio voodoo” nie dotyczy tylko audio.
I każdy maniak poszukuje swojego świętego grala.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: kal800 »

mrek pisze: 19 gru 2019, 13:37
kal800 pisze: 19 gru 2019, 13:23 Więc może wystarczy skorzystać z dobroci lupy micromega, ustawić ostrość na jednym rogu i sprawdzić, czy na przeciwległym też będzie - jeżeli zobaczę ziarno w każdym miejscu zdjęcia, to oznacza, że wszystko jest skalibrowane tiptop.
Ale kalibrować powiększalnik takim narzędziem to już jest mało wygodne. Jak w drugim rogu nie zobaczysz ziarna to nie będziesz wiedział w którą stronę jest błąd (zanim nie ruszysz obiektywem).
Kalibracja zawsze jest upierdliwa, ale ma tę zaletę że rzadko się ją wykonuje. Problem jest jeszcze inny - jak ruszysz obiektyw, to utracisz równoległość pomiędzy szybą na karetce a obiektywem, a cały układ - powierzchnia negatywu- oś obiektywu i maskownica - powinien być wzajemnie równoległy, czyż nie? chyba natenczas jedyną opcją jest korekcja zawieszenia kolumny za pomocą zwykłych podkładek... Ale nie ma co biadolić na zapas. Jak przyjdzie lupka, to odkręcę powiększalnik na maksymalny format jaki daje mi maskownica, ustawię ostrość na jednym rogu i jeżeli pozostałe będą ostre, to zapominam o temacie ;)
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: aka »

kal800 pisze: 19 gru 2019, 14:19 ak przyjdzie lupka, to odkręcę powiększalnik na maksymalny format jaki daje mi maskownica, ustawię ostrość na jednym rogu i jeżeli pozostałe będą ostre, to zapominam o temacie ;)
Na 100% będą ostre, nawet bez przymykania obiektywu, mogłeś nie kupować lupki ;-) Zorientuj się jaka tam na pulpicie/papierze będzie głębia ostrości! Aha, czym większy format, tym większa głębia ostrości. Tak że tego...
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: Ozmin »

J.A. pisze: 18 gru 2019, 11:35 Wydrukuj na laserówce, na folii kwadrat 5x5 cm.
Kwadrat nic innego.
Włóż do karetki. Zmierz boki i orzekątne. Będziesz wiedział jaki wpływ na ostateczny obraz będzie to miało.
Obstawiam, że nieistotny.
Od tego zacząłem. Zabawa z mierzeniem i ustawianiem za dużo mi zajmowała. Widać w którą stronę ucieka, ale nie o ile trzeba poprawić. Korekty w ciemno, na wyczucie metodą popraw i zmierz aż do skutku.
Zabawa z lusterkami też mi nie podeszła do gustu.
Próbowałem zrobić wskaźnik laserowy DIY:
https://www.youtube.com/watch?v=1B_h9i61zos
https://kruegerphoto.com/blog/2018/10/2 ... alignment/
https://www.largeformatphotography.info ... nment-Tool
Jednak zniechęciła mnie "kalibracja", aby wiązka była emitowana prostopadle od podstawy. Dlatego zdecydowałem się na zakup gotowego urządzenia. Teraz pstryk i wiem co, jak i w którą stronę. Mogę zaobserwować jak opuszczanie i podnoszenie głowicy wpływa na wyrównanie o czym była mowa wcześniej. Reasumując. Zaoszczędzam dużo czasu, którego notorycznie mi brak na robienie powiększeń :-)
aka pisze: 19 gru 2019, 12:10 A jak sparcieją to oryginalne za 50 USD, a zamienniki za 20USD :-P Ten gumowy patent średnio do lasera pasuje ;-)
Faktycznie pękła mi jedna ze starości, ale to nie problem. Każda grubsza się nada :-)
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: zladygin »

Zaniepokojony powyższą dyskusją, wydrukowałem na folii laserem kratkę z oczkiem 5x5 mm i włożyłem do swojego devere405. Wypasioną, acz mocno zużytą lupką sprawdziłem ostrość w rogach, na brzegach i w środku. Wszędzie ostro, choć stół na którym stoi, jest tak ta "zwyczajna izba zbita z prostych desek", wprawdzie z użyciem poziomnicy, ale bez przesady.
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: kal800 »

zladygin pisze:Zaniepokojony powyższą dyskusją, wydrukowałem na folii laserem kratkę z oczkiem 5x5 mm i włożyłem do swojego devere405. Wypasioną, acz mocno zużytą lupką sprawdziłem ostrość w rogach, na brzegach i w środku. Wszędzie ostro, choć stół na którym stoi, jest tak ta "zwyczajna izba zbita z prostych desek", wprawdzie z użyciem poziomnicy, ale bez przesady.
czy na każdym laserze można drukować na folii?


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: Ozmin »

Są folie przeznaczone oddzielnie do drukarek laserowych i atramentowych. Myślę, że każda się nada. Możesz też wyryć linie igłą/szpilką na niewywołanym negatywie.
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: aka »

zladygin pisze: 19 gru 2019, 16:41 Zaniepokojony powyższą dyskusją, wydrukowałem na folii laserem kratkę z oczkiem 5x5 mm i włożyłem do swojego devere405. Wypasioną, acz mocno zużytą lupką sprawdziłem ostrość w rogach, na brzegach i w środku. Wszędzie ostro, choć stół na którym stoi, jest tak ta "zwyczajna izba zbita z prostych desek", wprawdzie z użyciem poziomnicy, ale bez przesady.
No będzie ostro, nawet przy "rozkalibrowaniu" do pewnych granic. Głębia ostrości! Pytanie czy kwadrat na maskownicy jest kwadratem?
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: zladygin »

aka pisze: 19 gru 2019, 17:52 No będzie ostro, nawet przy "rozkalibrowaniu" do pewnych granic. Głębia ostrości! Pytanie czy kwadrat na maskownicy jest kwadratem?
Największa dziura, więc i głębia najmniejsza. Nie zajmuję się fotografią techniczną, więc dla mnie to nie ma znaczenia. Ale tak: sprawdziłem długości linii położonych mniej więcej w jednakowej odległości od środka oraz kąty proste ekierką. biorąc pod uwagę błąd takiego pomiaru, nie widziałem różnicy.
kal800 pisze: 19 gru 2019, 17:33 czy na każdym laserze można drukować na folii?
Jeżeli folia jest przeznaczona do drukarek laserowych - to tak, można drukować na każdej. Użyłem Acco NOBO "laser print film", powszechnie dostępny, przeznaczony do druku slajdów na rzutnik pisma (folia jest jednym krótszym brzegiem sklejona z kartką papieru). Są też takie folie przeznaczone do drukarek atramentowych - czy sprawdzą się w laserze - nie wiem.
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: aka »

zladygin pisze: 19 gru 2019, 18:13 Największa dziura, więc i głębia najmniejsza.
Jeszcze raz wstawię, czwarty post od końca:
post113490.html?hilit=ostro%C5%9B%C4%87 ... ia#p113490
Głębia ostrości jest na maskownicy całkiem spora. Powiększalnik musiałby być całkiem mocno "skoszony" by się ostrość rozjechała. Podobnie ze zniekształceniami trapezowymi.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: zladygin »

No i co z tego. Zdjęcie ostre, zmiany geometrii pomijalnie małe. Gdzie widzisz problem?
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: aka »

zladygin pisze: 19 gru 2019, 19:17 No i co z tego. Zdjęcie ostre, zmiany geometrii pomijalnie małe. Gdzie widzisz problem?
No toż ja nie widzę żadnego problemu! Od kilku godzin staram się to wykazać. Też mnie opacznie zrozumiałeś. Jeśli piszę, że głębia ostrości jest stosunkowo duża to oczywiste jest, że małe niedokładności w ustawieniu powiększalnika ("kalibracji") nic nie zaszkodzą ostrości obrazu na papierze! Podobnie jest ze zniekształceniami geometrycznymi. Krótko mówiąc lasery, bajery, a na obraz na maskownicy wpływ bardzo mały, albo i żaden. Sam to stwierdziłeś sprawdzając swój powiększalnik.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: zladygin »

:-)
Dokładnie o to chodzi. Dzielenie włosa na cztery ma znaczenie tylko przy pracach technicznych, na przykład naświetlanie klisz do druku offsetowego. Ale i to już przeszłość, teraz mamy CTP.
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: aka »

zladygin pisze: 19 gru 2019, 19:38 naświetlanie klisz do druku offsetowego
No ale to nie przy pomocy powiększalników o których tu mówimy się odbywało.
ODPOWIEDZ