Lupy powiekszalnikowe

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Bemko
-#
Posty: 63
Rejestracja: 04 maja 2018, 05:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: Bemko »

Zestaw lusterek: jedno zwykłe, drugie z otworem na środku, zrobił mi osiedlowy szklarz za jakieś 30zł (nie pamiętam już dokładnie, ale w tych okolicach cenowych).
Sprawdza się to bardzo dobrze, nie potrzeba lasera. Nie wiem czy szyby są idealnie płaskie, ale myślę, że w zupełności wystarczające do wyregulowania powiększalnika - udało mi się z ich pomocą skasować luzy i poprawić geometrię mojego Dursta.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: mrek »

Bemko pisze: 19 gru 2019, 08:40 Zestaw lusterek: jedno zwykłe, drugie z otworem na środku, zrobił mi osiedlowy szklarz za jakieś 30zł (nie pamiętam już dokładnie, ale w tych okolicach cenowych).
Sprawdza się to bardzo dobrze, nie potrzeba lasera. Nie wiem czy szyby są idealnie płaskie, ale myślę, że w zupełności wystarczające do wyregulowania powiększalnika - udało mi się z ich pomocą skasować luzy i poprawić geometrię mojego Dursta.
Który to Durst?
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: mrek »

J.A. pisze: 19 gru 2019, 08:12 mrek, zapytaj tu:
http://www.poioptyka.com.pl/
Może nawet zrobią takie z „dziurką”
Dzięki, zapytam.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: J.A. »

Bemko, tylko po co się w to bawić w takim razie?
Bo brzmi to trochę jak „kalibracja” suwmiarki na centymetr krawiecki.
Wzorzec musi być maksymalnie dokładny jak się da.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: kal800 »

No właśnie - kwestia zasadnicza - w jaki sposób można dokonać korekcji ewentualnych odchyleń w geometrii. U mnie w Durst'cie M70 mam dwie regulacje - obie w płaszczyźnie prostopadłej do kolumny - czyli lewo-prawo - jedna to kąt ustawienia całej głowicy, a druga to regulacja kąta płytki z obiektywem, ale wciąż w jednej płaszczyźnie. Co jeżeli jest jakieś odchylenie w płaszczyźnie przód-tył - równolegle do kolumny?
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: aka »

J.A. pisze: 18 gru 2019, 11:35 Wydrukuj na laserówce, na folii kwadrat 5x5 cm.
Kwadrat nic innego.
Włóż do karetki. Zmierz boki i orzekątne. Będziesz wiedział jaki wpływ na ostateczny obraz będzie to miało.
Obstawiam, że nieistotny.
Dołożyłbym jeszcze wydrukowany albo wyrysowany arkusz o powierzchni równej maskownicy czy pulpitu z wyrysowanymi centrycznie kwadratami o bokach np. 5, 10, 20 cm , itd. Oczywiście z zachowanej maksymalnej precyzji. To uwolni nas od mierzenia. Taka para pozwoli na stwierdzenie jakie mamy zniekształcenie obrazu na maskownicy (papierze), niekoniecznie takie same dla różnych powiększeń. A skąd się te ewentualne zniekształcenia biorą i jak uzyskać obraz idealny, bez zniekształceń, to już inna sprawa - powodów może być sporo i niekoniecznie łatwych do wyeliminowania (badał ktoś zniekształcenia pochodzące od obiektywów powiększalnikowych?). A lusterka (jak je przymocować do obiektywu by były idealnie w płaszczyznie prostopadłej do "osi" obiektywu i równoległej do negatywu w karetce?) i inne wynalazki lub przyrządy? Albo mało precyzyjne albo przesadnie wydumane. Jeśli moje myślenie jest błędne to je naprostujcie, proszę.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: mrek »

aka pisze: 19 gru 2019, 11:44 A lusterka (jak je przymocować do obiektywu by były idealnie w płaszczyznie prostopadłej do "osi" obiektywu
producent urządzenia laserowego za 220$ ma takie rowiązanie
Obrazek

a w komplecie gumki

Obrazek

W karetkę długie lusterko musisz wsunąć, ścisnąć w maskach czy szybkach.
Zazwyczaj z boków karetki jest wyjście dla dalszej części negatywu. Chyba że to dedykowana karetka na szitki, wtedy lusterka się nie wystawi.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: aka »

mrek pisze: 19 gru 2019, 12:00 a w komplecie gumki
A jak sparcieją to oryginalne za 50 USD, a zamienniki za 20USD :-P Ten gumowy patent średnio do lasera pasuje ;-)
Bemko
-#
Posty: 63
Rejestracja: 04 maja 2018, 05:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: Bemko »

mrek pisze: 19 gru 2019, 08:54Który to Durst?
M305
Skasowałem luzy na docisku prowadnic kolumny, które powodowały że położenie głowicy zmieniało się w zależności od tego czy jechało się głowicą w górę czy w dół. Wcześniej tego nie zauważyłem i nie miałem nawet pojęcia, że taka regulacja tam jest. Pozostało jeszcze minimalne pochylenie całej kolumny, ale tego nie ma już chyba jak wyregulować.

Ustawiłem też poprawnie położenie głowicy lewo-prawo regulując ustawienie blaszki dociskającej do położenia zerowego na skali kątów obrotu.

J.A. pisze: 19 gru 2019, 09:21 Bemko, tylko po co się w to bawić w takim razie?
Bo brzmi to trochę jak „kalibracja” suwmiarki na centymetr krawiecki.
Wzorzec musi być maksymalnie dokładny jak się da.
Wzorzec musi być tylko wystarczająco dokładny - jeździsz kalibrować suwmiarki do Sevres? ;)

Myślisz, że lustro wykonane u szklarza będzie miało tak duże nierówności, że będzie to miało jakiekolwiek znaczenie? W tym przypadku nie jest wymagane szkło optyczne wyszlifowane z dokładnością do ułamków długości fali światła. W zupełności wystarczy dokładność rzędu kilku sekund kątowych.

Można to z resztą łatwo sprawdzić obracając lusterka o 90° wokół osi prostopadłej do ich płaszczyzny - jeżeli wygląd tego pozornego "tunelu" z odbić nie będzie się zmieniał w każdym z położeń, to znaczy że jest ok.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: J.A. »

Bemko pisze: 19 gru 2019, 12:54 ale tego nie ma już chyba jak wyregulować
podkładki do osiowanie zestawów pompowych.
Bemko pisze: 19 gru 2019, 12:54 Można to z resztą łatwo sprawdzić obracając lusterka o 90° wokół osi prostopadłej do ich płaszczyzny - jeżeli wygląd tego pozornego "tunelu" z odbić nie będzie się zmieniał w każdym z położeń, to znaczy że jest ok.
zgoda, ale co jeżeli jednak nie będzie ok?
Ostatnio zmieniony 19 gru 2019, 13:10 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: aka »

Bemko pisze: 19 gru 2019, 12:54Skasowałem luzy
Ale powiedz proszę, czy przed regulacją, powiększenia, które robiłeś miały zauważalne "wady" wynikające z usuniętych potem luzów i czy po regulacji one już nie występują? A czy po jakimś czasie używania luzy się nie pojawiają ponownie? Też mam M305, ale żadnych testów nie robiłem i nic mnie do tego nie skłaniało, do dziś.
Ostatnio zmieniony 19 gru 2019, 13:45 przez aka, łącznie zmieniany 2 razy.
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: kal800 »

Imo warto zachować zdrowy rozsądek i określić granicę optymalizacji. Dla mnie kluczową kwestią jest ostrość - dlatego kupiłem bardzo dobrą matówkę, a teraz lupę. Tak jak pisałem na początku - mam poziom na szufladzie i na maskownicy z minimalnymi odchyłami - czy te minimalne odchyły mogą mieć wpływ na ostrość powiększeń?

A może jeszcze inaczej - nie wiem czy dobrze rozumuje, ale jeżeli obie płaszczyzny (maskownica i obiektyw) nie są równoległe do siebie, to z jednej strony będzie ostrość, a z drugiej już niekoniecznie. Więc może wystarczy skorzystać z dobroci lupy micromega, ustawić ostrość na jednym rogu i sprawdzić, czy na przeciwległym też będzie - jeżeli zobaczę ziarno w każdym miejscu zdjęcia, to oznacza, że wszystko jest skalibrowane tiptop.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: aka »

kal800 pisze: 19 gru 2019, 13:23 Imo warto zachować zdrowy rozsądek i określić granicę optymalizacji. Dla mnie kluczową kwestią jest ostrość - dlatego kupiłem bardzo dobrą matówkę, a teraz lupę. Tak jak pisałem na początku - mam poziom na szufladzie i na maskownicy z minimalnymi odchyłami - czy te minimalne odchyły mogą mieć wpływ na ostrość powiększeń?

A może jeszcze inaczej - nie wiem czy dobrze rozumuje, ale jeżeli obie płaszczyzny (maskownica i obiektyw) nie są równoległe do siebie, to z jednej strony będzie ostrość, a z drugiej już niekoniecznie. Więc może wystarczy skorzystać z dobroci lupy micromega, ustawić ostrość na jednym rogu i sprawdzić, czy na przeciwległym też będzie - jeżeli zobaczę ziarno w każdym miejscu zdjęcia, to oznacza, że wszystko jest skalibrowane tiptop.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Jak wpływa "rozkalibrowanie" powiększalnika na ostrość - jest na forum post pokazujący głębię ostrości na poziomie papieru: post113490.html?hilit=ostro%C5%9B%C4%87 ... ia#p113490 Druga sprawa to możliwe zniekształcenia geometryczne/dystorsja wynikająca z "braków" w ustawieniu powiększalnika (wszystkich elementów na nie wpływających), ale kiedy one są zauważalne?
Ostatnio zmieniony 19 gru 2019, 13:45 przez aka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: mrek »

kal800 pisze: 19 gru 2019, 13:23 Więc może wystarczy skorzystać z dobroci lupy micromega, ustawić ostrość na jednym rogu i sprawdzić, czy na przeciwległym też będzie - jeżeli zobaczę ziarno w każdym miejscu zdjęcia, to oznacza, że wszystko jest skalibrowane tiptop.
Ale kalibrować powiększalnik takim narzędziem to już jest mało wygodne. Jak w drugim rogu nie zobaczysz ziarna to nie będziesz wiedział w którą stronę jest błąd (zanim nie ruszysz obiektywem).
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Bemko
-#
Posty: 63
Rejestracja: 04 maja 2018, 05:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: Bemko »

J.A. pisze: 19 gru 2019, 13:08 zgoda, ale co jeżeli jednak nie będzie ok?
Szczerze w to wątpię, ale wtedy trzeba iść do innego szklarza ;-)
aka pisze: 19 gru 2019, 13:09 Ale powiedz proszę, czy przed regulacją, powiększenia, które robiłeś miały zauważalne "wady" wynikające z usuniętych potem luzów i czy po regulacji one już nie występują?
Nie, zupełnie nic nie zauważyłem na odbitkach, ale max. robię 18x24cm, więc może to za mało żeby wady były widoczne. Geometrię chciałem sprawdzić dla własnego spokoju, bo naczytałem się jakie to ważne. Trochę poprawiłem, więc jestem już spokojny. :)
aka pisze: 19 gru 2019, 13:09 A czy po jakimś czasie używania luzy się nie pojawiają ponownie?
Bardzo możliwe że tak, bo te ślizgacze są plastikowe, więc będą się z czasem zużywały trąc o metalową kolumnę. Jak szybko to trudno powiedzieć, dlatego warto od czasu od czasu to zweryfikować.

Zgadzam się z tym, że nie ma co popadać w paranoję, bo przecież odbitki robi się na przymkniętej przysłonie i na papierze jest jakaś tam głębia ostrości. Robiłem nie raz odbitki z korekcją perspektywy przez pochylenie maskownicy na krótszym boku zdjęcia (brak możliwości pochylenia obiektywu żeby skorygować płaszczyznę ostrości) o dość znaczny kąt i nie widać na nich spadku ostrości. Tym bardziej więc nie martwiłbym się o jakieś ułamki stopnia.
ODPOWIEDZ