Lupka

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Lupka

Post autor: mrek »

Do oglądania negatywu polecam lupkę zegarmistrzowską chwytaną okiem. Taką z dłuższą ogniskową, aby nie trzeba było przysuwać jej do obserwowanego obszaru. Masz wtedy wolne ręce do trzymania negatywu czy karetki powiększalnika, gdy wypatrujesz pyłki na negatywie. Są nawet takie 10x
Ale uwaga: negatyw oglądany przez taką mocną lupę, przy dobrym podświetleniu ma tyle detali w cieniach, że potem zaskoczenie i stres gdy ciągle ich tak samo nie widać na odbitce :-)

Używam taką za 30 zl, ale możesz kupić nawet >100
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Lupka

Post autor: aka »

mrek pisze: 14 lut 2022, 10:28 Do oglądania negatywu polecam lupkę zegarmistrzowską chwytaną okiem. Taką z dłuższą ogniskową, aby nie trzeba było przysuwać jej do obserwowanego obszaru. Masz wtedy wolne ręce do trzymania negatywu czy karetki powiększalnika, gdy wypatrujesz pyłki na negatywie. Są nawet takie 10x
Ale uwaga: negatyw oglądany przez taką mocną lupę, przy dobrym podświetleniu ma tyle detali w cieniach, że potem zaskoczenie i stres gdy ciągle ich tak samo nie widać na odbitce :-)

Używam taką za 30 zl, ale możesz kupić nawet >100
Mam taką powiększającą razy chyba 5-6 kupioną u optyka lat parę za jakieś cztery dychy, made in england na korpusie, made in china na pudełku. Przed ostatnimi świętami na kiermaszu z durnostoikami za dychę kupiłem taką samą oznaczoną 10X. No jest trochę mocniejsza, ale obie to chińszczyzna z plastykową soczewką i wątpię w te ich powiększenie, a nie chcę optykowi zawracać gitary coby zmierzył dioptrie.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Lupka

Post autor: J.A. »

aka, to zmierz sam. W słoneczny dzień zmierz ogniskową i policz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Lupka

Post autor: aka »

J.A. pisze: 14 lut 2022, 15:06 aka, to zmierz sam. W słoneczny dzień zmierz ogniskową i policz.
To jest myśl :-)
photoatelier
-#
Posty: 100
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

Lupka

Post autor: photoatelier »

ja mam eschenbacha 8x, ale że jest w budowie przezroczysta to okleiłem cała czarna folia, żeby mi boczne światło nie przeszkadzało :-D
ODPOWIEDZ