Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Serio? Dziwne bo widmo zwykle zaczyna się jeszcze w UV zgodnie z widem halogenków srebra.
Mam na myśli największą czułość. Z tego co wygooglałem to jest problem z uzyskaniem najwyższych kontrastów - osiagnięcie tego co z Ilfordowego filtra nr 4 to maks.
Awatar użytkownika
Hrabia Miód
-#
Posty: 62
Rejestracja: 19 cze 2009, 19:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Hrabia Miód »

Nabywam listwę led, ale można kupić nie mniej niż metr. Jako, że to za dużo dla mnie, może ktoś byłby chętny?

Metr (20 diodek) kosztuje 44zł, więc taniość. Są jaśniejsze ponoć niż fluxy, światłość: 400 lumenów, długość fali: 587nm (więc z tego co się orientuje nie powinny zaświetlić niczego), kąt świecenia: 34st.

Jak będą chętni to mogę kupić i dzieląc się kosztami, rozesłać.



pozdrawiam

p.s. tak się jeszcze zastanawiam.. skoro długośći fal diody i 'czułości' papieru się nie pokrywają, to w jaki sposób papier, nawet jeśli w ciemni będzie jasno jak w południe może się zaświetlić?
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

a gdzie, jeśli można się dowiedzieć, kupujesz? bo jak ja nabywałem to nigdzie nie mogłem się dogrzebać charakterystyki pod kątem długości fali (łącznie z telefonami do dystrybutora, który rozkładał ręce).
a 44 za 20 diodek to 2 razy za dużo :)
Awatar użytkownika
Hrabia Miód
-#
Posty: 62
Rejestracja: 19 cze 2009, 19:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Hrabia Miód »

Sklep na ul. Wrocławskiej w Krakowie - Elmes albo coś takiego. To jest 20 diodek, ale są jakieś superjasne, ponoć jaśniejsze niż fluxy. Pytałem jeszcze w dwóch sklepach i ceny takie same (za metr).

Co dalej jednak - zadzwoniłem też w inne miejsca i w jednym z nich pani powiedziała, żebym nie wierzył w charakterystyki bo to wszystko chińskie i podane jest tak, a świecą jak chcą. Kupię chyba w innym miejscu, da się kupić mniej, mam nadzieję, że nie zaświetlą mojej Agfy. Zasadniczo, zaraz po nie idę.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

Jak przetestujesz tę listwę w ciemni, to ja biorę

Post autor: Minolciarz1979 »

bt.
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

zawsze możesz kupić jedną, bateryjkę 2v płaską, przytknąć, poświecić i zobaczyć czy zaświetla :)
diggindeez
-#
Posty: 21
Rejestracja: 29 sie 2010, 15:57
Lokalizacja: Lublin

Post autor: diggindeez »

Jeśli chodzi o tą duke 50 Kaisera to potrzebuję trochę czasu na rozgrzanie jak wiadomo . Jeśli chodzi o jasność to raczej polecałbym do małej ciemni bo z tym świeceniem to tak średnio trzeba wspomagać się raczej jeszcze jedną albo najlepiej to własnie jakąś Ilfordowską dwukierunkową (chyba najlepszy wybór). Wytrzymałość takiej lampy do 16 000 h.
Janis
-#
Posty: 69
Rejestracja: 20 lut 2008, 15:03
Lokalizacja: Włocławek/Łódź

Post autor: Janis »

Witam.
Do tej pory używałem żarówki Narva, czerwonej.
Jednak faktycznie zaświetla papier ilforda. Przeczytałem na forum, że ilford dobrze pracuje przy pomarańczowej żarówce.
I tu pojawia się pytanie- taka żarówka wystarczy https://baterieakumulatory.home.pl/Zaro ... s-933.html
czy muszę szukać czegoś bardziej wyspecjalizowanego?
yogeeboo
-#
Posty: 58
Rejestracja: 03 gru 2009, 11:16
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: yogeeboo »

Ja używam tej Partytone tyle że czerwonej ale tej mniejszej - taka mała kulka a nie standardowy rozmiar. Jest też ona chyba słabsza niż 15W. 5W? W każdym bądź razie ma bardzo mało lumenów. Niestety jest dość ciemna. Dodatkowo musiałem odbijać jej światło od ściany bo inaczej zaświetlała mi fomę i ilford MGIV.
Ale jak oddaliłem to jest w miarę - tylko ciemno - a pomieszczenie małe bo łazienka.
Kup w jakimś sklepie i sam sprawdź. Cena nie jest powalająca więc i ryzyko straty niewielkie.
Ostatnio zmieniony 11 mar 2011, 09:07 przez yogeeboo, łącznie zmieniany 1 raz.
REVUEFLEX SDI/Minolta 500si/Lubitel166
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

nie mozecie sobie kupic jakiejs lampy? szkoda oczu na meczenie sie z zarowkami...
yogeeboo
-#
Posty: 58
Rejestracja: 03 gru 2009, 11:16
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: yogeeboo »

Żeby nie męczyć oczu można też dawać zdjęcia do wywołania w labie :lol:
REVUEFLEX SDI/Minolta 500si/Lubitel166
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

mozna tez kupic lampe i miec i oczy i wlasnorecznie wykonane zdjecia. ale stoi to w sprzecznosci z natura meczennika...
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

20 diod (czy diód?), odrobina pracy i lampa gotowa
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Mam na 15 diodach - 5 czerwonych przy powiększalniku i 10 zółtych nad kuwetami - wystarczająco jasno, ale jak już kiedyś pisałem "żółte" fluxy zaświetlają XPressa z bliska - nawet zasilane generatorem 2,5kHz (każda dioda świeci 200 mikrosekund a potem tyle samo przerwy - jakoś nie przejmują się Schawarzschildem)

Obrazek
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Z bliska to chyba każda lampa zaświetli każdy papier :)
ODPOWIEDZ