Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

no mialem z 8 sztuk, kazda swiecila z inna sila, a dwie swiecily slabiutko...oprocz zarowki i startera nic w srodku nie ma wiec czemu byly roznice?
diggindeez
-#
Posty: 21
Rejestracja: 29 sie 2010, 15:57
Lokalizacja: Lublin

Post autor: diggindeez »

Myślę ,że i tak będzie lepsza od tej co mam w tej chwili . A z tym ciemnym świeceniem to faktycznie ciekawe a zarazem nieciekawe ( lubicie człowieka zdołować :evil: ). A tą ilforda to faktycznie przygarną bym . Widziałem ją na zdjęciach na allegro u ciebie Dadan. ile kosztuje?
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

nie wiem ile kosztuje bo trafiaja sie tak rzadko, ze juz gorzej byc nie moze. za miesiac powinienem miec lampy 902 ale jednokierunkowe.
janusz1
-#
Posty: 48
Rejestracja: 10 kwie 2008, 11:00

Post autor: janusz1 »

Ja zrobiłem tak. Kupiłem na Allegro trzy żarówki LED na gwint E27. Żółtą, czerwoną i zieloną. Wkręciłem do zwykłej lampki i sprawdziłem, która nie naświetla papieru. Czerwona okazała się OK. Jestem pewien, że stara lampka znajdzie się w każdym domu. Nie jest ciemno bo to jest 60 Ledów. Ale jakby co to można wziąć dwie takie żarówki. Taka żarówka kosztowała z wysyłką niecałe 30 zł.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Używa ktoś czerwonych flux'ów? Robię projekt lampki i jestem ciekaw ile ich potrzeba na oświetlenie stołu?
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

a nie lepiej żółte?sprawdzone i przetestowane przez kilka juz chyba osob
fskoneczny
-#
Posty: 4
Rejestracja: 21 maja 2010, 12:36
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: fskoneczny »

janusz1 pisze:Ja zrobiłem tak. Kupiłem na Allegro trzy żarówki LED na gwint E27. Żółtą, czerwoną i zieloną. Wkręciłem do zwykłej lampki i sprawdziłem, która nie naświetla papieru. Czerwona okazała się OK. Jestem pewien, że stara lampka znajdzie się w każdym domu. Nie jest ciemno bo to jest 60 Ledów. Ale jakby co to można wziąć dwie takie żarówki. Taka żarówka kosztowała z wysyłką niecałe 30 zł.
A jaki był to papier?
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Malfas pisze:a nie lepiej żółte?sprawdzone i przetestowane przez kilka juz chyba osob
Nie mogę znaleźć źółtych fluxów - są bursztynowe, a te mają w widmie pik zielonego więc zaświetlają papiery....
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

gdzies ktos podawal adres
mam znalazłem
http://sklep.avt.pl/p/pl/4823809/dioda+ ... +20ma.html
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Te podawałem, z tych zrobiłem lampkę, 20 fluxów odbitych od sufitu nie zaświetla ani fomy stałogradacyjnej ani ilforda wielogradacyjnego.
kayaman
-#
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2007, 17:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kayaman »

To, że mają jakiś tam ułamek w zielonym nie znaczy, że zaświetlają wielogradacyjne.
Trzeba porównać wykres czułości spektralnej papieru i źródła światła.
Zielony ma w sumie zakres ok. 100 nm a papiery zwykle zahaczają tylko o krótkofalową część widma zielonego. Z dostępnych w Polsce papierów tylko chyba Foma Variant 3 są ortochromatyczne i zaświetlają je te bursztynowe czy pomarańczowe diody.
Jeżeli na wykresy nachodzą na siebie na krańcach swoich czułości (czyli są prawie nie czułe na ten zakres fal) to też nie ma powodów do paniki. prawdopodobnie tylko wielogodzinne naświetlania byłyby w stanie zadymić taki papier. Za każdym razem można to sprawdzić empirycznie na kawałku papieru. i ewentualnie ratować się wspomnianym odbiciem źródła światła, zmniejszeniem napięcia, filtrowaniem, odległością od papieru.

Diody są bardzo efektywne i wygodne w tej materii bo emitują wąskim pasmem fal.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Sprawdziłem - Ilforda XPress zaświetlają. Warstwa "miękka" papieru jest właśnie uczulona na zieleń (planuję zrobić głowicę do powiększalnika właśnie na zielonych i błękitnych diodach).
kayaman
-#
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2007, 17:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kayaman »

Mi nie zaświetlają x-pressa a mam diody pomarańczowe flux.
X-press jest czuły do 550 nm tylko


wykres: http://www.ilfordphoto.com/download.asp ... 362114.pdf

lepiej będzie niebieski i zielone do głowicy.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Amber'y z daleka nie zaświetlają - używam minilampki na boku do orientacji w szpargałach i jest ok. Ale jak robiłem próbę z bliska to zaświetliły (6 diód). Koło powiększalnika jednak więc dać czerwone.

Sprawdzałem widmo niebieskich w specyfikacji - ciężko z tymi diodami bo widmo ledwo sięga tego z papieru, ale upatrzyłem "royal blue" i może dadzą radę...
kayaman
-#
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2007, 17:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kayaman »

Henry pisze:Amber'y z daleka nie zaświetlają - używam minilampki na boku do orientacji w szpargałach i jest ok. Ale jak robiłem próbę z bliska to zaświetliły (6 diód). Koło powiększalnika jednak więc dać czerwone.
No to nie wiem. Ja mam pomarańczowe bodajże z tego co pamiętam mają 587 nm i zadymiają tylko Foma Variant 3 i to też tylko przy długiej ekspozycji. Coś około kilka minut. Resztą można świecić godzinami i nic. I Nawet dość blisko od papieru światłem skierowanym. Mniej niż jeden metr.
Henry pisze:Sprawdzałem widmo niebieskich w specyfikacji - ciężko z tymi diodami bo widmo ledwo sięga tego z papieru, ale upatrzyłem "royal blue" i może dadzą radę...
Serio? Dziwne bo widmo zwykle zaczyna się jeszcze w UV zgodnie z widem halogenków srebra.
ODPOWIEDZ