Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: miki11 »

Polecam wybór jakichś markowych LED'ów (Power LED'ów), jak np. Cree. Wtedy można wierzyć w deklarowane parametry pracy diody, m.in. pasmo pracy. Jakoś tym chinolskim nie ufam.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: J.A. »

shovax, nie ma światła pomarańczowego.
Światło to składa się z czerwonego i niewielkiej ilości zielonego.
Żaden papier cz-b nie jest czuły na czerwoną część widma. Skoro stałogradacyjną fomę naświetla światło pomarańczowe, czyli w gruncie rzeczy naświetla ją zielona część tej mieszaniny.
Co oznacza, że stałogradacyjna foma ma warstwę zielono czułą, tak jak klasyczny papier wielogradacyjny.
W kolejnych testach użyj futra 00 i 5, zobaczysz różnicę w kontraście
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Vox
-#
Posty: 150
Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: Vox »

J.A. pisze: 10 mar 2022, 20:06 shovax, nie ma światła pomarańczowego.
Jest, jest. Wystarczy popatrzeć na widmo światła słonecznego i w okolicach długości fali 600 nm mamy
światło pomarańczowe. Możemy wyciąć to pasmo i poddać je analizie spektralnej i nie będzie tam
ani czerwieni ani zieleni. Oczywiście pomarańcz możemy uzyskać mieszając czerwień z zielenią
i odczuwany efekt wizualny będzie podobny, ale to inna sprawa.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: J.A. »

Vox pisze: 10 mar 2022, 21:39Jest, jest.
Formalnie, to każda długość fali z widzialnego widma jest światłem o jakiejś barwie. I 600 nm i 601, ale też i 600,0001 nm, to też formalnie jakaś barwa inna od 600 nm.
Nie o to chodzi.
Chodzi o uczulenie spektralne papieru.
A papier cz-b stałogradacyjny w technologii klasycznej jest barwo ślepy. Jest czuły tylko na niebieskie widmo, nie reaguje zadymieniem, ani po eksponowaniu go światłem czerwonym, ani zielonym.
Natomiast współczesne papiery o stałej gradacji, to są papiery czułe i na zielone i niebieskie widmo, są uczulone spektralne. Tak samo jak papiery MG.
Vox pisze: 10 mar 2022, 21:39 Możemy wyciąć to pasmo i poddać je analizie spektralnej i nie będzie tam
ani czerwieni ani zieleni.
W tym aspekcie zgoda, ale znowu nie o to chodzi.
Rozpatrujemy jak wyżej, uczulenie spektralne.
"Test" który wykonał kolega shovax do niczego nie prowadzi.
już samo to, że papier o stałej gradacji zareagował na pomarańczowe światło, świadczy o jego uczuleniu znacznie bardziej przesuniętym niż historycznych papierów stałogradacyjnych.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Vox
-#
Posty: 150
Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: Vox »

J.A. pisze: 10 mar 2022, 21:56
Vox pisze: 10 mar 2022, 21:39Jest, jest.
Formalnie, to każda długość fali z widzialnego widma jest światłem o jakiejś barwie. I 600 nm i 601, ale też i 600,0001 nm, to też formalnie jakaś barwa inna od 600 nm.
Nie o to chodzi.
Chodzi o uczulenie spektralne papieru.
A papier cz-b stałogradacyjny w technologii klasycznej jest barwo ślepy. Jest czuły tylko na niebieskie widmo, nie reaguje zadymieniem, ani po eksponowaniu go światłem czerwonym, ani zielonym.
Natomiast współczesne papiery o stałej gradacji, to są papiery czułe i na zielone i niebieskie widmo, są uczulone spektralne. Tak samo jak papiery MG.
Vox pisze: 10 mar 2022, 21:39 Możemy wyciąć to pasmo i poddać je analizie spektralnej i nie będzie tam
ani czerwieni ani zieleni.
W tym aspekcie zgoda, ale znowu nie o to chodzi.
Rozpatrujemy jak wyżej, uczulenie spektralne.
"Test" który wykonał kolega shovax do niczego nie prowadzi.
już samo to, że papier o stałej gradacji zareagował na pomarańczowe światło, świadczy o jego uczuleniu znacznie bardziej przesuniętym niż historycznych papierów stałogradacyjnych.
Ale ja wogóle nie odnosiłem się do kwestii uczulenia papieru i prób shovaksa. Odniosłem się tylko
do zdania "nie ma koloru pomarańczowego"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: J.A. »

Vox, a ja tego zdania użyłem w tamtym kontekście. Być może za bardzo upraszczając, ale chciałem by kolega zrozumiał w czym tkwi problem.
Poza tym nie pisałem o kolorze, tylko o świetle, właśnie po to by zaznaczyć, że chodzi o uczulenie spektralne papieru o stałej i zmiennej gradacji.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: shovax »

J.A. pisze: 10 mar 2022, 20:06 shovax, nie ma światła pomarańczowego.
Światło to składa się z czerwonego i niewielkiej ilości zielonego.
Żaden papier cz-b nie jest czuły na czerwoną część widma. Skoro stałogradacyjną fomę naświetla światło pomarańczowe, czyli w gruncie rzeczy naświetla ją zielona część tej mieszaniny.
Co oznacza, że stałogradacyjna foma ma warstwę zielono czułą, tak jak klasyczny papier wielogradacyjny.
W kolejnych testach użyj futra 00 i 5, zobaczysz różnicę w kontraście
uwaga o kolorze swiatla byla nieistotna dla problemu, bo tylko wprowadza niepodzadek do dyskusji.
bo jak wspomnial kolega vox, swiatlo pomaranczowe jest. mowie to jako maz astrofizyka, ktory sie tym zajmuje ;)
swiatlo pomaranczowe MOZE byc zlozone z czerownego i zielonego w odpowiednich proporcjach, albo z calego wycinka spektrum, gdzie srodek przypada na pomaranczowa czesc spektrum. albo moze byc TYLKO pomaranczowe, monochromatyczne, jak niskocisnieniowe lampy sodowe, ktroe swiaca tylko w 589nm o ile sie nie myle. I o ile sie nie myle, to tak wlasnie swieca lampy ciemnowe Dukla. Tam wlasnie konczy sie czulosc fomaspeeed, wezme kiedys od zony taka lampe, to przetestuje.

a w moim poscie chcialem tylko wyszczegolowic to, co napisales. u stalogradacyjnych sa tez rozne warstwy czule na zielone swiatlo, ale w stosunku do MG sa mniej czule, i co za tym idzie, mniej wymagajace na oswietlenie ciemniowe.

fomaspeed mozna zerknac tutaj
https://www.digitaltruth.com/products/f ... aspeed.pdf

a variant tutaj
https://www.foma.cz/en/fomaspeed-variant-III
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: rbit9n »

mniejsza o kolory, kiedyś naświetlałem współczesną, stałogradacyjną fomę przez filtry 00 i 5 i na obu próbkach powstał obraz. z tego co pamiętam, przynajmniej jeden kolega powtórzył ten eksperyment.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: Henry »

Ale z tym samym czy różnym kontrastem?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: rbit9n »

ja robiłem na normalnej, inne nie miałem. przez filtr 00 wyszło miękko, a 5 - twardo.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: J.A. »

J.A. pisze: 10 mar 2022, 22:23 W kolejnych testach użyj futra 00 i 5, zobaczysz różnicę w kontraście
tak to zostawię i do tego od początku zmierzałem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: shovax »

J.A. pisze: 18 mar 2022, 12:37
J.A. pisze: 10 mar 2022, 22:23 W kolejnych testach użyj futra 00 i 5, zobaczysz różnicę w kontraście
tak to zostawię i do tego od początku zmierzałem.
fomaspeed, normalna gradacja. zdjecia swiecone przez najbardziej miekki, i najbardziej twardy filtr, glowica meocolor 3.
mozecie zgadywac, ktore jest ktore. jedyna roznica polegala na tym, ze przez zolty filtr czas naswietlania byl z 3 razy dluzszy nic przez twardy. roznica w wygladzie spowodowana jest odbiciem swiatla na emulcji, w rekach wygladaja niemal identycznie.

Obrazek
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: aka »

shovax pisze: 07 kwie 2022, 09:07 w rekach wygladaja niemal identycznie
To kwestia percepcji zależnej osobniczo. Ja tam widzę wyraźną różnicę w kontraście, że tylko do oczu się ograniczę, o nosku i dalej nie wspominając ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: J.A. »

shovax, naprawdę nie widzisz różnicy w kontraście?
Uprzedzam, nigdzie nie pisałem, że kontrast będzie sią tak różnił jak na pełnoprawnym papierze MG, nie może.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: shovax »

J.A. pisze: 07 kwie 2022, 11:20 shovax, naprawdę nie widzisz różnicy w kontraście?
Uprzedzam, nigdzie nie pisałem, że kontrast będzie sią tak różnił jak na pełnoprawnym papierze MG, nie może.
zeskanuje, by bylo lepiej widac
ODPOWIEDZ