Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: taharii »

Nigdy przenigdy nie kadrowałem a już na pewno nie ostrzyłem przez filtr i Tobie też nie polecam.

Od tego jest maskownica, żeby papier był dobrze zamontowany po wyostrzeniu, wykadrowaniu i innym.

Filterek to tylko ficzer używam tylko dla porządku procesu, tzn po wyostrzeniu i wykadrowaniu i wyostrzeniu, zasłaniam nim maskownicę, dopiero jak mam papier na maskownicy i jestem gotowy do naświetlania. Dzięki temu jak przez przypadek nadepnę na pedała i uruchomię powiększalnik to nie zaświetlę sobie niezamontowanego papieru (albo zanim jeszcze jestem gotowy)
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 437
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: Mirosław »

Ustawienie ostrości przez czerwony filtr hm.....chyba w jakichś specjalnych kreatywnych momentach......ja ani na powiększalniku ręcznym ani AF tak nie robię w standardowych pracach.
Uzależniony od fotociemni .
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: kal800 »

@J.A. tak myślałem.... ;)

Dzięki
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: rbit9n »

kal800 pisze: ostateczne ostrzenie i wykadrowanie szło przez to czerwone szkiełko na wysięgniku
widzisz, tak się składa, że lupki peak, o które pytałeś, były sprzedawane razem z niebieskim filtrem, albowiem naukowcy z Bierutowic odkryli, że oko najlepszą wydajność ostrzenia osiąga wtedy, kiedy światło ma taką właśnie barwę.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: Jerzy »

Wracam do tematu taśmy LED. Na minimalnym poziomie jasności (wciąż wystarczajcym by w ciemni czytać czy ustawiać nie podświetlone gałki głowicy Meochrome 3) papier nie dymi po 8 minutach ekspozycji trochę ponad metr od taśmy. Suchy stół mam jakieś 2-2,5 metra od niej, mokry 1,5, czuję się bezpiecznie :)
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: Jerzy »

Dla odważnych: w Biedronce można obecnie kupić za 30 zł żarówkę LED z pilotem do zmieniania kolorów - identycznym jak ten, którego użyłem w mojej instalacji. Nie mam żadnych informacji o spektrum światła, ale może ktoś zaryzykuje i sprawdzi? Produkt wygląda tak: http://www.biedronka.pl/index.php/pl/pr ... -z-pilotem
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: mrek »

Mam ręcznie robiona lampe na żółtych diodach. Kupiona od kogoś dobre 10 lat temu. W środku widzę, ze jest na płytce AVT-2272 i tu się moja wiedza elektroniczna kończy. Czy to jest układ korzystający z efektu schwarzschilda? Ktos może wie?
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: powalos »

mrek, nie wiem jak ta Twoja ale swgo czasu Elektronka Praktyczna opublikowała taki zestaw https://ep.com.pl/files/6541.pdf
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: mrek »

Mam, mam zapisanego tego PDF'a. I właśnie dlatego pomyślałem aby sprawdzić czy moja lampa jest taka sprytna. Odkryłem jedynie nr na płytce drukowanej i tyle widzę, że nie ma tam niczego do ustawiania parametrów. Mam tylko wyprowadzony na zewnątrz potencjometr do zmniejszania jasności.

Hmm.. mam w swojej lampie poszukać ..."multiwibrator, zbudowany z wykorzystaniem nieśmiertelnego ukladu NE555"?
I to będzie odpowiedź dla mnie?
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: powalos »

Jeżeli ten potencjometr będzie współpracował z jakąś elektroniką to możliwe, że bedzie wykorzystywany efekt schwarzschilda
Fan Pentax'a.
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: darekdp »

Opisany w tym pdf-ie układ wykorzystuje efekt Schwarzschilda. Generuje bardzo krótkie impulsy ( 0,002 sek) światła.
Potencjometr zmienia częstotliwość tych impulsów. Im więcej impulsów na sekundę - tym jaśniej.
Problemem może być tylko enigmatycznie opisana "żółta" dioda LED. To, że jest żółta obudowa, nie znaczy, że emituje
odpowiednią i wystarczająco wąską barwę światła. Trzeba sprawdzić widmo Led-a i porównać z danymi papierów.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: technik219 »

Kilka lat temu sam zrobiłem lampkę wg. schematu z Elektroniki praktycznej zmodyfikowaną w ten sposób, że zamiast tylko jednego koloru diod (oryginalnie żółte) dodałem drugi komplet czerwonych. Za pomocą mikrohebelka można przełączyć zakres z żółtego na czerwony. Podobno ma działać efekt Schwarzschilda ale nie mam możliwości podpięcia tego urządzenia pod odpowiednią aparaturę by to sprawdzić. Lampka działa już kilka lat, żadnych usterek nie zauważyłem.
Lampę opisywałem już na tym forum wraz z testami oddziaływania na papiery. Gdybym teraz robił ją od nowa, to zastosowałbym ledy bursztynowe i ewentualnie (na wsiakij pożarnyj słuczaj) czerwone.
Ale, z drugiej strony rzecz roztrząsając, teraz można dowolnie wybierać z oferty źródeł LED (diody jakie się chce, gotowe żarówki o określonej barwie, taśmy do tego zasilacze jakie się chce) i budowa lampy (nawet ze Schwarzschildem) to raczej sztuka dla sztuki. Cała robota z wytrawianiem płytki, zdobywanie odpowiednich podzespołów, lutowanie, wiercenie tryliona dziurek (na laminatach szklanych dziesiątka wierteł to na styk)plus koszty i czas... Chyba, że komuś zależy na własnej satysfakcji, to inna sprawa.
Lux mea lex
Jaris
-#
Posty: 276
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:43

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: Jaris »

darekdp pisze:Opisany w tym pdf-ie układ wykorzystuje efekt Schwarzschilda. Generuje bardzo krótkie impulsy ( 0,002 sek) światła.
Potencjometr zmienia częstotliwość tych impulsów. Im więcej impulsów na sekundę - tym jaśniej.
Problemem może być tylko enigmatycznie opisana "żółta" dioda LED. To, że jest żółta obudowa, nie znaczy, że emituje
odpowiednią i wystarczająco wąską barwę światła. Trzeba sprawdzić widmo Led-a i porównać z danymi papierów.
Nie wiem jak dla was, ale dla mnie te krótkie impulsy działają w jakiś sposób na podświadomość i po pół godziny przebywania w takiej ciemni po prostu wysiadam...no...muszę wyjść. Dlatego zrezygnowałem z LEDów i zainwestowałem w lampę Ilforda z filtrem multigrade nr. 902. Koniec problemów: 1/ w ciemni jest jasno 2/ absolutnie światło bezpieczne dla papierów (przynajmniej dla Ilforda, którego lubię) 3/ no i siedzę sobie w ciemni ile mi się podoba i jestem wreszcie happy :-)
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: mrek »

No bałem się tu przyznać, ale co tam.
Używam czołówkę Petzl przełączoną na czerwoną diodę. Czołówka stabilizowana wiec może także korzysta z efektu schwarzschilda aby zaoszczędzić energię baterii. W sumie z takiego świecenia chyba jakaś oszczędność wynika?
Sprawdziłem Petzla na papierze plastiku Kentmere i na tyle ile potrzebuję poświecić to nie zaświetla. W każdym razie ja nie widzę.
Wygoda jest znaczna bo mam jasno tam gdzie akurat patrzę, a włącznik w zasięgu ręki.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Post autor: rbit9n »

o, to u mnie podobnie jak u Roberta @technik219. najpierw żeśmy ze szwagrem zrobili z żółtymi ledami - pik w 585nm, ale się okazało, że taka lampa dymi niektóre papiery, więc z nudów i konieczności dorobiliśmy jeszcze palniki bursztynowy - pik 610nm i czerwony - pik 660nm i te dwa już oświetlają bez problemów. więc gdyby ktoś planował robić, to zdecydowanie żółte można sobie darować.

aha, przed montażem próbowałem czy żółte ledy dymią papier, ale chyba bateria była za słaba, bo mi wyszło że nie, a potem taka niespodzianka.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ