Lampa UV

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Lampa UV

Post autor: skpt »

Ja rozumiem, ale jeśli jest optimum długości fali, to trafienie w nie być może spowoduje że będę mógł się bawić w maskowanie, podobnie jak pod powiększalnikiem (bo czasy będą minutowe, a nie godzinowe) i podobnie jak robiłem to na słońcu. W konsekwencji chętnie bym się dowiedział, gdzie optima długości fali leżą dla poszczególnych procesów. W sieci widziałem sprzeczne informacje (tak w pierwszym pobieżnym oglądzie).
DareKu
-#
Posty: 1
Rejestracja: 20 lut 2023, 18:41

Lampa UV

Post autor: DareKu »

Witam Wszystkich

Mam pytanie.
Chcę zrobić lampę UV do naświetlania gumy.
Znalazłem taką taśmę LED
https://www.akb-poland.com/pl/p/Tasma-U ... lka-5m/999
Zastanawiam się czy połączenie 2 taśm przy ich mocy i nm wystarczy do naświetlania rozmiaru 50x70 przy naświetlarce którą chcę zbudować (70x100) będzie wystarczająco mocne i równomierne.
Czy to się sprawdzi?
Awatar użytkownika
Lesovik
-#
Posty: 5
Rejestracja: 24 lis 2021, 09:01

Lampa UV

Post autor: Lesovik »

Cześć DareKu, nie wspomnieli nic o długości fali (nm). Podejrzewam że się nie nadadzą.
Jakiś czas temu zrobiłem małe rozpoznanie tematu:

Odświeżę trochę temat naświetlania cyjanotypii żródłami światła UV-A. Przekopałem się przez internet i mam kilka spostrzeżeń:

1. Z fizycznego punktu widzenia cyjanotypia jest naświetlana naturalnie w ~95% promieniami UV-A których zakres to ~315-390nm - spotkałem sporo przypadków stosowania LED 395-405nm (ekonomiczne), sporo osób twierdzi że to działa aczkolwiek zwraca się uwagę że zdecydowanie lepsze są źródła UV-A emitujące 365nm (wersja luksusowa, większa energia fali co za tym idzie skuteczniejsze naświetlanie).
- popularnie stosowane są mini solaria domowe co przy aktualnych cenach energii oraz żywotności świetlówek vs LED może zacząć być problematyczne finansowo.
Czy macie sprawdzone źródła światła UV-A najlepiej LED do cyjanotypii? Chciałbym naświetlać format A3.

2. Wykonując cyjanotypie stosuję małą lampę UV-A która daje świetne efekty niestety w max formacie B5. Mam też pasek LED 5050 UV 395-405nm który daje bardzo słabe efekty. Okazuje się że duży wpływ na naświetlanie ma to czy świecę przez szybę kopioramy czy przez plexi. Tu moje pytanie - jakiego tworzywa użyć aby nie ograniczał przepływu UV?

Powodzenia
"Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na szukaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu.”
/Marcel Proust/
ODPOWIEDZ