Lampa ciemniowa

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Patryk
-#
Posty: 14
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:58
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Patryk »

"jeśli dobrze pamiętam" "prawdopodobnie" "chyba" -nie ryzykowałbym...
Zanim zaczniesz się zastanawiać nad oświetleniem ciemni, powiedz nam jaki masz papier -i przy okazji obejrzyj dokładnie opakowanie -np na papierze ilforda (Rc xpress) było napisane "safelight dark brown" i jeśli mnie pamięć nie myli podany jest gdzieś kod filtra

Druga sprawa to ustawienie źródła światła -mnie uczyli, że dobrze by było gdyby lampa była jak najdalej od papieru, a najlepiej, to gdyby ciemnia była oświetlona światłem odbitym
(i tu chyba mieli rację - z braku innych świecę w ciemni czerwoną żarówką z takiej popularnej lampy (chyba to bylo LF-1) pod kątem w ścianę tak ze oświetlam ciemnie praktycznie tylko za pomocą światła odbitego od ściany i jakos nie zaświetla mi papieru)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

Patryk pisze:jeśli mnie pamięć nie myli podany jest gdzieś kod filtra
http://www.ilfordphoto.com/Webfiles/2006130211253.pdf

do papierów MG: filtr SL-1, pomarańczowy, od długości fali ca. 585nm, gęstość filtra ca. 2,75.
lub 902 jasnobrązowy, od długości fali ca. 555nm, itd.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Cypis
-#
Posty: 122
Rejestracja: 13 lis 2008, 16:58
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Cypis »

Patryk pisze:świecę w ciemni czerwoną żarówką z takiej popularnej lampy (chyba to bylo LF-1) pod kątem w ścianę tak ze oświetlam ciemnie praktycznie tylko za pomocą światła odbitego od ściany i jakos nie zaświetla mi papieru)
Odbicie światła nieszczególnie zmienia długość jego fal - więc chodzi o rozproszenie i zmniejszenie energii.

Przy okazji - zasilając (białe, zapewne inne - sprawdzę) diody napięciem mniejszym niż Vf spowodujemy przesunięcie ich widma w stronę czerwieni - a więc mamy możliwość delikatnego sterowania.

ps.
Czytając wątki takie jak ten coraz bardziej zastanawiam się nad noktowizją w ciemni.... :mrgreen:
Ferenc
-#
Posty: 22
Rejestracja: 13 lip 2009, 21:20
Lokalizacja: Polkowice

Post autor: Ferenc »

Żarówa do której link podałem wcześniej podobno emituje fale dł 580. Taką dostałem odpowiedź od sprzedawcy drogą mailową. Zamówiona jest i okaże się w testach czy saświetli plastik fomy czy tez zda egzamin.
Patryk
-#
Posty: 14
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:58
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Patryk »

Cypis pisze:
Patryk pisze:świecę w ciemni czerwoną żarówką z takiej popularnej lampy (chyba to bylo LF-1) pod kątem w ścianę tak ze oświetlam ciemnie praktycznie tylko za pomocą światła odbitego od ściany i jakos nie zaświetla mi papieru)
Odbicie światła nieszczególnie zmienia długość jego fal - więc chodzi o rozproszenie i zmniejszenie energii.
Dokładnie to miałem na myśli
Cypis pisze:Przy okazji - zasilając (białe, zapewne inne - sprawdzę) diody napięciem mniejszym niż Vf spowodujemy przesunięcie ich widma w stronę czerwieni - a więc mamy możliwość delikatnego sterowania.
Tego to jeszcze nie słyszałem mimo iż jestem technik elektronik...
Owszem, jeśli dać zbyt wysokie napięcie(i duży prąd) to dioda faktycznie świeci w innym kolorze (czerwony, żółty) ale zdecydowanie zbyt krótko świeci by była użyteczna (i w dodatku grzeje się i śmierdzi). W drugą stronę jednak, przy napięciu niższym niż napięcie progowe (zwane jako nominalne/znamionowe) dioda po prostu nie przewodzi i nie świeci. Dioda to nie prosty element taki jak żarówka tylko półprzewodnik czyli czarna magia! - nie pisz więc bzdur

Cypis pisze:Czytając wątki takie jak ten coraz bardziej zastanawiam się nad noktowizją w ciemni.... :mrgreen:
Pomysł niezły, ale noktowizor raczej pasywny niż aktywny kupuj -nie ważne czy na brązowo, czy czerwono czy też podczerwono świeci - w mniejszym lub większym stopniu i tak zawsze zaświetli!
alkos
-#
Posty: 5
Rejestracja: 09 sie 2009, 20:22
Lokalizacja: Dublin

Post autor: alkos »

Patryk pisze:-nie ważne czy na brązowo, czy czerwono czy też podczerwono świeci - w mniejszym lub większym stopniu i tak zawsze zaświetli!
Patryk pisze:nie pisz więc bzdur
Patryk
-#
Posty: 14
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:58
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Patryk »

alkos pisze:
Patryk pisze:-nie ważne czy na brązowo, czy czerwono czy też podczerwono świeci - w mniejszym lub większym stopniu i tak zawsze zaświetli!
Patryk pisze:nie pisz więc bzdur
a nie? to sobie zostaw na 24h lampę ciemniową świecącą na papier...

mnie uczyli, że wszystko zaświetla w mniejszym lub większym stopniu...
alkos
-#
Posty: 5
Rejestracja: 09 sie 2009, 20:22
Lokalizacja: Dublin

Post autor: alkos »

Patryk pisze:a nie? to sobie zostaw na 24h lampę ciemniową świecącą na papier...
No to ustaw sobie - wg. tego co napisales - diode IR na tydzien i sprawdz.... powodzenia... :roll:
ODPOWIEDZ