Kupię Kanon fotografii.

Szukam, Kupię, Sprzedam, Zamienię ...
UWAGA! Przeczytaj regulamin bazaru zanim dodasz post!

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

skpt
-#
Posty: 664
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Kupię Kanon fotografii.

Post autor: skpt »

aka pisze: 18 sie 2021, 13:55A rozwiń...
Niestety nie bardzo jest co rozwijać. Gdybym chciał świadomie uwzględniać wszystkie opisywane przez autora warunki/aspekty decyzyjne dla powstania dobrej kompozycyjnie i treściwej fotografii, to przed wykonywaniem zdjęcia najprawdopodobniej ległbym od razu z przepalonymi nieodwracalnie zwojami mózgowymi. Skoro są ludzie, którzy to jednak robią, to wniosek narzuca się sam :-)
zladygin pisze: 19 sie 2021, 06:42 I co? Ma rację?
Bezsprzecznie :-) A jak tam Zbyszku, już po wojażach wyspowych? Dużo materiału do zabawy?
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Kupię Kanon fotografii.

Post autor: mrek »

skpt pisze: 19 sie 2021, 07:38 Skoro są ludzie, którzy to jednak robią, to wniosek narzuca się sam
...leżą z przepalonymi zwojami, gdzieś na obrzeżach sztuki... nie zaraz... na obrzeżach to my ;)
Ja nie mam książki ale mam pod sobą starszego przyjaciela, kształconego malarza. Daję mu odbitki do oceny i efekt podobny. Leżę z przepalonymi zwojami... ale na szczęście się podnoszę i knocę dalej.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kupię Kanon fotografii.

Post autor: aka »

skpt pisze: 19 sie 2021, 07:38 Gdybym chciał świadomie uwzględniać wszystkie opisywane przez autora warunki/aspekty decyzyjne dla powstania dobrej kompozycyjnie i treściwej fotografii, to przed wykonywaniem zdjęcia najprawdopodobniej ległbym od razu z przepalonymi nieodwracalnie zwojami mózgowymi. Skoro są ludzie, którzy to jednak robią, to wniosek narzuca się sam
Bez przesady, bardzo szeroko tematycznie ujęte zagadnienia związane z fotografią (od kompozycji poprzez technikalia do testów materiałów i sprzętu) sprawia wrażenie, że wszystko na raz musi nas absorbować (moje zdane) podczas uprawiania tego szlachetnego hobby. Lektura np. "Sztuki fotografowania" Dederki, podejrzewam, mniej przepalałaby zwoje mózgowe, a tytuł w zasadzie taki sam ;-)
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kupię Kanon fotografii.

Post autor: aka »

mrek pisze: 19 sie 2021, 08:19 Daję mu odbitki do oceny i efekt podobny.
A co mistrz tworzy? Tak bardziej Matejko czy może Beksiński? Ciekawe co by powiedział oceniając dwa "takie same" kadry - pinholowy i z RB-ty?
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Kupię Kanon fotografii.

Post autor: mrek »

aka pisze: 19 sie 2021, 08:46
A co mistrz tworzy? Tak bardziej Matejko czy może Beksiński? Ciekawe co by powiedział oceniając dwa "takie same" kadry - pinholowy i z RB-ty?
Mistrz jest starej daty więc żadnej pracy się nie boi. Fotografią też się zajmował z dobrym skutkiem.
Malował pejzaże, teraz częściej abstrakcyjnie, ale nie tak ponuro jak Beksińskiego.
Nasze kontakty to przyjacielski układ "uczeń czarnoksiężnika" :-)
Jakbyś zgadł. Probowałem sił w pinhole (Zbyszek poczęstował mnie migawką z otworkiem) więc mam te same krakowskie kadry dziurką i 4x5. Obaj doszliśmy do wniosku, że pinhole to chyba nie dla mnie. Ale mam też za sobą zaledwie parę kadrów.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Kupię Kanon fotografii.

Post autor: PPaweł »

Przecież Beksiński to nie robił abstrakcji.
A co do tych wszystkich warunków do spełnienia, to wątpię, żeby ktoś świadomie pilnował wszystkich takich niuansów i domierzał suwmiarką, czy ma złoty podział we właściwej tolerancji. To raczej byłoby takie "od tyłu" - ktoś kiedyś widział obraz, który mu się nie podobał, wykombinował, dlaczego i zapisał. A potem następny i tak dalej. I powstała lista rzeczy, które powodują, że obraz jest brzydki, przetransponowana potem na zestaw rad, które wszystkie należy zrealizować, żeby obraz był ładny ;-)
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kupię Kanon fotografii.

Post autor: aka »

mrek pisze: 19 sie 2021, 09:07 Mistrz jest starej daty więc żadnej pracy się nie boi.
Prowokacyjnie spytałem. Kanony sztuki, jakiejkolwiek, można sobie na półkę odłożyć, zdjęcia trzeba robić. Taki np. Opałka to z kompozycją chyba na bakier był...

A Beksińskiemu nie obcy był abstrakcjonizm, tak a propos tego co wyżej.
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Kupię Kanon fotografii.

Post autor: PPaweł »

aka pisze: 19 sie 2021, 10:48 Kanony sztuki, jakiejkolwiek, można sobie na półkę odłożyć, zdjęcia trzeba robić.
A to jeszcze zależy, jakiego rodzaju kanony. Jak kanon każe fotografować portret zawsze z lewej strony, to istotnie można to olać, bo to wymyślona konwencja (sprawdzić, czy nie Kim Ir Sen). Ale jak kanon mówi, że jak po lewej mamy dom, to po prawej nie powinno być dziury w kompozycji, bo to głupio wygląda, to rzeczywiście tak trzeba.
A że Beksiński jakieś abstrakcje robił, to chyba prawda, no ale nie z tym się zwykle Beksińskiego kojarzy.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kupię Kanon fotografii.

Post autor: aka »

PPaweł pisze: 19 sie 2021, 10:57 Ale jak kanon mówi, że jak po lewej mamy dom, to po prawej nie powinno być dziury w kompozycji, bo to głupio wygląda, to rzeczywiście tak trzeba.
Tak, a fotografia reportażowa albo dokumentalna to niby co, ma zmieniać rzeczywistość? W imię czego?
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Kupię Kanon fotografii.

Post autor: mrek »

Ależ spoko. To jedyny kształcony Mistrz, którego mam na wyciągnięcie ręki, no parę schodów w dół (nie, nie trzymam Go w piwnicy). Inni są rzadziej osiągalni (bo nie skanuję negatywów) jak np grafik, muzyk Marek Bałata. Marek fascynuje się się fotografią cyfrową i jak mówi o zdjęciu i niuansach w kolorach, to wymiękam. Na szczęście jeszcze śpiewa. Załączam własno(z)ręcznie wykonany dowód z ręki, Sonnarem 180.
No i pozostają mi mniej kształceni Mistrzowie, których pozyskuję i zaprzyjaźniam tutaj.

Beksińskiego kocham, odkąd poznałem jego dzieła w Fantastyce.

Canony odłożone na półkę (mam EOS 1V) i robię zdjęcia czym popadnie byle większym. Wszak, nie o to chodzi by "dogonić króliczka, lecz by gonić go"
Załączniki
MarekB.jpg
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kupię Kanon fotografii.

Post autor: aka »

mrek pisze: 19 sie 2021, 11:01 Marek fascynuje się się fotografią cyfrową i jak mówi o zdjęciu i niuansach w kolorach, to wymiękam.
Fotografia cyfrowa to dopiero pułapka, szczególnie kolorowa. Albo sterylna, pełna szczegółów, albo ... szkoda gadać. PS ulubionym narzędziem cyfrowych artystów.
mrek pisze: 19 sie 2021, 11:01 Załączam własno(z)ręcznie wykonany dowód z ręki, Sonnarem 180.
Co mistrz powiedział oceniając powyższy dowód?
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Kupię Kanon fotografii.

Post autor: PPaweł »

aka pisze: 19 sie 2021, 11:00 PPaweł pisze: ↑19 sie 2021, 10:57
Ale jak kanon mówi, że jak po lewej mamy dom, to po prawej nie powinno być dziury w kompozycji, bo to głupio wygląda, to rzeczywiście tak trzeba.

Tak, a fotografia reportażowa albo dokumentalna to niby co, ma zmieniać rzeczywistość? W imię czego?
Ale tu gdzieś jakiś konflikt jest? Poza tym, że reportażowo trzeba czasem na szybko i bez możliwości dobrania kompozycji, to obraz jest obraz i podlega takim samym wrażeniom estetycznym.
A tak nawiasem mówiąc, to ileż przecież "dokumentalnych" fotografii było upozowanych...
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Kupię Kanon fotografii.

Post autor: mrek »

aka pisze: 19 sie 2021, 11:10 Co mistrz powiedział oceniając powyższy dowód?
A wiesz, że nie pamiętam. Nie krzywił się w każdym razie. Lata mijają, a my nie mamy czasu na spotkanie i wachlowanie się moimi odbitkami :)
Jest tu jakiś jego fan? To załatwię moją odbitkę z autografem Marka i moim malutkim podpisem :-)
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kupię Kanon fotografii.

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 19 sie 2021, 10:48 A Beksińskiemu nie obcy był
Najpierw poznałem przez uszy syna:
https://www.youtube.com/watch?v=XHaa7HGhDo4&t=5s

Ojca zaraz potem, bo już w latach '90 miał swoją stałą galerię u znajomych w Cz-wie,
a czasem w BWA miewał też wystawy, nawet jedną fotografii - był wtedy bardzo popularny ,
pasował jako oprawa plastyczna do słuchanej wtedy namiętnie muzyki:
cold wave, post punka, dark wave, gothic, new romantic i pochodnych, bywało że akurat miał wystawę w BWA,
a na górze w kinie studyjnym odbywała się impreza taneczna muzyczno-wizualicyjna z w/w muzyką ...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kupię Kanon fotografii.

Post autor: aka »

mrek pisze: 19 sie 2021, 11:37 Nie krzywił się w każdym razie.
Qui pro quo, pytałem o opinię mistrza malarza, nie wokalisty :-)
ODPOWIEDZ