Który multigrade od Fomy

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Który multigrade od Fomy

Post autor: Imperitus »

Pozwolę sobie odkurzyć ten wątek, miałem okazję zapisać się na warsztaty w ciemni, żeby liznąć pracy na multigradach. Jako że jestem sam, nauczyciel postanowił że pobawimy się na poważnie. Wybrałem trudny negatyw- zima,śnieg, czarna woda tuż obok, zaśnieżone drzewa. Przez trzy godziny robiłem jedną odbitkę. Filtr numer 5, doszedłem do wniosku że takie same rezultaty uzyskałbym na papierze twardym, a kompletnie białe światła po prostu mogę doświetlić. Jeżeli podobają mi się kontrastowe odbitki, to czy jest sens pakować się w multigrady i robienie 4 próbek tylko po to żeby na końcu stwierdzić że najbardziej odpowiada mi ta najbardziej kontrastowa?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Który multigrade od Fomy

Post autor: J.A. »

O teraz mi odpowiedz, co zrobisz, jak będziesz miał paczkę twardego papieru, a następny negatyw będzie wymagał jakiegoś zdecydowanie bardziej miękkiego.
Włożysz do szufladki filtr 0 i już. A co zrobisz jak następny będzie wymagał filtra 3? Itd.
Przewaga mg nad sg jest taka, że możesz mieć w szufladzie tylko jeden rodzaj papieru i podchodzić z nim do praktycznie każdego negatywu.
Swoją drogą to ja nie wiem jak ty zrobiłeś bardzo kontrastowy negatyw na bardzo kontrastowym papierze? Chybaże czegoś nie wiem.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Który multigrade od Fomy

Post autor: Imperitus »

Może źle się wyraziłem, sam negatyw nie jest, wydaje mi się, wybitnie kontrastowy. Skan toto nie jest, ale musi wystarczyć.
20180926_194650.jpg
Chodziło o uzyskanie białego śniegu i ciemnych drzew, na niższych gradacjach było albo mydło albo przepalone cienie. Co do stałki, miałem kiedyś paczkę twardego papieru i uzyskałem na nim chyba jedne z najlepszych odbitek.
20180926_195633.jpg
20180926_195939.jpg
Rozpiętość tonalna jest chyba dosyć duża. Pewnie to kwestia przyzwyczajenia, ale robienie próbek dla 4 gradacji po kolei wydało mi się trochę (pardon) upierdliwe :-/
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Który multigrade od Fomy

Post autor: J.A. »

Nie ważne.
Tak czy owak, papiery wielogradacyjne pozwalają z marszu robić powiększenia z różnych negatywów. A próbkowanie na gradację robi się na tych samych próbkach co na czas. Czyli robisz próbkę powiedzmy na filtrze 2 i jakichś tam czasach. Po jej wywołaniu już widzisz, że musisz zrobić na filtrze 3 i zawężając czasy dla jego precyzyjnego ustalenia. Na trzeciej próbce masz i czas i gradację.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Który multigrade od Fomy

Post autor: Imperitus »

J.A. pisze: 26 wrz 2018, 20:27 Nie ważne.
Tak czy owak, papiery wielogradacyjne pozwalają z marszu robić powiększenia z różnych negatywów. A próbkowanie na gradację robi się na tych samych próbkach co na czas. Czyli robisz próbkę powiedzmy na filtrze 2 i jakichś tam czasach. Po jej wywołaniu już widzisz, że musisz zrobić na filtrze 3 i zawężając czasy dla jego precyzyjnego ustalenia. Na trzeciej próbce masz i czas i gradację.
To akurat wiem, wczoraj 3 godziny się tak bawiłem. Po prostu wydaje mi się że do większości moich negatywów w zupełności wystarczyła by mi jedna gradacja. Oczywiście nie mogę przewidzieć wszystkiego, nie neguję użyteczności papierów mg. Nie stać mnie chwilowo na zakup i filtrów, i papieru, a do ciemni ciągnie...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Który multigrade od Fomy

Post autor: J.A. »

No ok. Ale skorodo większości wystarczy jedna gradacja, to jaka trudność zacząć od tej której się spodziewasz?
Co do kosztów to inna kwestia, ale w dłuższej perspektywie to oszczędność i czasu i pieniędzy.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Który multigrade od Fomy

Post autor: Imperitus »

No nic, chyba trzeba będzie zacząć szporować na te filtry :-).
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Który multigrade od Fomy

Post autor: Bokeh »

Imperitus pisze: 26 wrz 2018, 22:44 No nic, chyba trzeba będzie zacząć szporować na te filtry :-).
To nie można do papierów multigradacyjnych Fomy stosować np. filtrów Ilforda?
Czy to znaczy, że do papierów Fomy tylko filtry Fomy, a do Ilforda, tylko filtry Ilforda?
Pogubiłem się.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Który multigrade od Fomy

Post autor: J.A. »

Bokeh, ale skąd takie wnioski?
Filtrów i papierów używasz dowolnego producenta. Filtry kupuje się nowe (Ew. na pewno nie używane), a papiery wedle uznania.
Różnice między poszczególnymi produktami są, ale jest to do ogarnięcia, czasami dla jednego rodzaju papieru trzeba użyć filtra 2, a dla innego papieru filtra 1,5 z tego samego negatywu w tym samym wywoływaczu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Który multigrade od Fomy

Post autor: Bokeh »

Dzięki.
A dlaczego filtry koniecznie muszą być nowe? Degradują się?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Który multigrade od Fomy

Post autor: J.A. »

Tak, degradują się. I nie widać tego. A jak już widać, to degradacja jest tak wielka, że w ogóle nie ma o czym mówić. A filtry nie są tak bardzo drogie, by nie kupić nowych.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Który multigrade od Fomy

Post autor: Imperitus »

Bokeh pisze: 25 paź 2018, 13:56
Imperitus pisze: 26 wrz 2018, 22:44 No nic, chyba trzeba będzie zacząć szporować na te filtry :-).
To nie można do papierów multigradacyjnych Fomy stosować np. filtrów Ilforda?
Czy to znaczy, że do papierów Fomy tylko filtry Fomy, a do Ilforda, tylko filtry Ilforda?
Pogubiłem się.
Bokeh, zdaję sobie sprawę jaką sławą cieszą się wyroby Fomy, pracowałem już na filtrach ilforda i patersona, foma ma jednak nad nimi jedną niebagatelną przewagę: jest najtańsza :-P .
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Który multigrade od Fomy

Post autor: apphex »

Nie chcę zakładać osobnego wątku, więc pozwolę sobie wrzucić to tutaj:

https://www.ebay.pl/itm/ILFORD-MULTIGRA ... SwPGtcRYbV

Do jakiego powiększalnika będą pasowały te filtry?
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Który multigrade od Fomy

Post autor: pelovsky »

do każdego, pod warunkiem, że masz specjalny uchwyt, który był do tych filtrów w komplecie :)
np taki:
https://www.profilmdirect.co.uk/ekmps/s ... 2082-p.jpg
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Który multigrade od Fomy

Post autor: mrek »

Parafrazując tytuł wątku, chciałbym zapytać "Który multigrade do Fomy"?

Są jakieś przeciwwskazania aby używać filtry Kodak Polymax do barytu Fomy? Póki co, dysponuję tylko takimi filtrami.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
ODPOWIEDZ