krokus 66 i brakujące do niego części - co dokupić i gdzie?

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

agusiao000
-#
Posty: 2
Rejestracja: 10 kwie 2010, 18:17
Lokalizacja: Wrocław

krokus 66 i brakujące do niego części - co dokupić i gdzie?

Post autor: agusiao000 »

Witam!
Dostałam właśnie w spadku stary powiększalnik krokus 66. Są to moje początki w fotografii analogowej dlatego wolę podpytać specjalistów :). zdjęcia robię na małej klatce b&w.

powiększalnik stał kilkanaście lat w piwnicy i troszkę się zestarzał (pordzewiał, kilka części zaginęło). doczyścić i nasmarować się udało i działa :)!

ALE:

po1 brakuje obiektywu. jaki dokupić w rozsądnej cenie i przyzwoitej jakości (ew jakie przejściówki będą mi potrzebne)?

po2 brakuje czerwonego filtra ochronnego - czym można go zastąpić?

po3 jaką żarówkę w nim zainstalować?

z góry dziękuję za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Witaj.

Mam w szafie Krokusa 66, bardzo sobie chwalę, działałem na nim sporo robiąc odbitki ze średniego formatu.

1.Gwint ma toto M42, więc na upartego wejdą też aparaciane obiektywy typu Helios-44M 2/58, Pentacon 2.8/50 itd - za rezultaty pracy na takowych nie odpowiadam, ale podobno da się ;) Nigdy nie próbowałem, więc nie powiem Ci czy uda się złapać w ten sposób ostrość.

Standardowo jednak do Krokusa 66 wchodzi Emitar/S 4.5/80 (wydatek rzędu 5-15zł na allegro). Nadaje się do średniego formatu 6x6, ale mały obrazek też można na nim robić (odbitki na papierze 18x24 spokojnie). Jeśli pod ręką przypałęta Ci się np Janpol/Jantar Color 80mm - nada się również. Co prawda do małego obrazka służy obiektyw Mikar/S 4.5/50mm, ale żeby wyłapał ostrość należy chyba mu zamontować jakiś dodatkowy pierścień.

Co do ewentualnych przejściówek: Najwyżej będzie Ci potrzebny adapter M42->M39/M23 (lub inny w zależności od obiektywu który chcesz zamontować). Taki Anaret to chyba najlepsze rozwiązanie, ponieważ myślę że nie warto pakować droższych szkieł do takiego Krokusa. Lepiej już zainwestować w czeski Axomat 4 lub 5 (jeśli zamierzasz działać tylko na małym obrazku) lub Opemusa 5/6 jeżeli zamierzasz zabrać się w przyszłości za średni format :)

Ktoś na forum wspominał kiedyś o sklepie FOTO-MAT w Gdyni. Tam podobno coś mieli.

2).Można przełożyć z innego powiększalnika lub zrobić samemu z takiego materiału, który nie zaświetli papieru (czyli metoda prób i błędów na wyciętych paskach papieru). Ja jednak tego filtra prawie nigdy nie używam, obejdzie się i bez niego ;)

3)Z żarówek najlepsza byłaby oczywiście stricte fotograficzna, opalowa o mocy 150W i standardowym gwincie E-27. Problem jednak w tym że takie żarówki są w dzisiejszych czasach drogie i ciężko dostępne. W Krokusach trudno ustawić źródło światła tak by dawało równomierne światło, ale na to jest sposób:

-Jeżeli Twój Krokus ma szufladkę na filtry to zamów u szklarza płytkę ze "szkła mlecznego", czyli lakomatu o wymiarach 9x9cm(ok 5zł) i ją w niej zainstaluj (jeżeli któraś ze stron jest śliska i się błyszczy to obróć ją tą stroną w kierunku żarówki)

-Jeśli do szklarza Ci wybitnie nie po drodze, nada się również biała kalka techniczna, która zastąpi Ci taką szybkę ;)

-Spróbuj gdzieś dorwać mleczną żarówkę Philips Softone 100W w kształcie grzybka (symbol kształtu bańki to chyba T55). Może będzie odrobinę ciężko taką dostać, ale różne elektrohurtownie organizują wyprzedaże lub wrzucają to hurtem na allegro ;) Pamiętaj tylko by zmyć denaturatem lub zmywaczem do paznokci napisy z żarówki

-Pomerdaj trochę prętem od żarówki i będzie dobrze ;)
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2010, 22:39 przez rayman, łącznie zmieniany 1 raz.
A niech mnie TSS pokąsa!
agusiao000
-#
Posty: 2
Rejestracja: 10 kwie 2010, 18:17
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: agusiao000 »

dziękuję za odpowiedź!
mam w krokusie szufladkę z matowym (piaskowanym?) szkiełkiem. mam nadzieję że to wystarczająco rozproszy światło żarówki.
udało mi się dostać emitar - naczytałam się że to kiepskie szkło ale cóż - zobaczymy :)
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Szału nie robi, ale...

Do odbitek mniejszych niż 30x40cm powinien na dobry początek wystarczyć ;)
A niech mnie TSS pokąsa!
ODPOWIEDZ