Korpus M42

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Kubsen
-#
Posty: 50
Rejestracja: 05 kwie 2011, 17:02
Lokalizacja: Sopot

Post autor: Kubsen »

W sumie najczęsciej fotografuje na ulicy. Więc może w sumie lepiej sprzedać obiektywy i kupić dobry dalmierz? Bo zdjęcia, które zamierzam robić to typowe streetphoto...
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Kubsen pisze:Więc może w sumie lepiej sprzedać obiektywy i kupić dobry dalmierz?
Pewnie tak. Albo jakiś niewielki japoński korpus + obiektyw standardowy, ew. 35mm.
marcinfoto
-#
Posty: 127
Rejestracja: 22 lut 2011, 20:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: marcinfoto »

a mnie pan sprzedawca wkurzył i chyba sobie odpuszczę zenita , może pomyślę nad startem to też jest masochizm ale ponoć w innym wymiarze :D
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Post autor: filozof97 »

lubitel to jest masochizm. ostrości ustawić się nie da.
a korpus- Praktica Mtl 5 B, a jak może być elektroniczny, to może Revueflex 4004 albo Revueflex Ac1?
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2011, 18:22 przez filozof97, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

marcinfoto pisze:a mnie pan sprzedawca wkurzył i chyba sobie odpuszczę zenita , może pomyślę nad startem to też jest masochizm ale ponoć w innym wymiarze :D
Start (szczególnie 66)to bardzo fajny aparat, nie wiem na czym polegać ma ten masochizm ;P

Miałem, zrobiłem nim parę naprawdę fajnych zdjęć i wspominam bardzo miło.

Z tanich korpsusów M42, jak zwykle polecam Prakticę - szczególnie modele z serii L, LTL i MTL (wymieniona tu MTLka 5b to b.fajny sprzęt). Do dziś używam LTL-3 i L2. Często też odnoszę wrażenie że pracuje mi się na Praktice o wiele lepiej niż na Canonie A-1.
marcinfoto pisze:ojj ja nie wiem , ale jak często czytam o tym że psix nakłada klatki
Można to naprawić w serwisie i po naprawie nie szarpać wajchą by znowu nie siadło ;)
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2011, 23:28 przez rayman, łącznie zmieniany 1 raz.
A niech mnie TSS pokąsa!
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

Z Praktic najlepsze opinie słyszałem o VLC jeśli chodzi o trwałość. Pentacon miał problemy z materiałami, stąd częste zmainy modeli, KMZ miało problemy z etosem pracy. Nie liczyłbym na elektronikę w w aparatach z M42, te zrobione dobrze, Pentaxy i Mamiye, są już bardzo leciwe, te młodsze, szczególnie z demoludów, elektronikę miały niskiej jakości i tak. Używam Zenitów (11 i 12XP), Praktic, Spotmaticów i Cosin, ale światłomierz mam ręczny. Za najlepszą będę uważał zawsze Prakticę LLC z elektrycznymi objektywami.
jacekCz
-#
Posty: 180
Rejestracja: 03 lut 2011, 21:08
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: jacekCz »

timor pisze:Z Praktic najlepsze opinie słyszałem o VLC jeśli chodzi o trwałość. Pentacon miał problemy z materiałami, stąd częste zmainy modeli, KMZ miało problemy z etosem pracy. Nie liczyłbym na elektronikę w w aparatach z M42, te zrobione dobrze, Pentaxy i Mamiye, są już bardzo leciwe, te młodsze, szczególnie z demoludów, elektronikę miały niskiej jakości i tak. Używam Zenitów (11 i 12XP), Praktic, Spotmaticów i Cosin, ale światłomierz mam ręczny. Za najlepszą będę uważał zawsze Prakticę LLC z elektrycznymi objektywami.
1.Elektroniczna Praktika chyba jedna -dwie były z niejednoznacznymi opiniami.

2.Obiektywy pentacon m42 elektric są rzadkością (a nie ma odpowiednika, to ich własny standard), na dziś jak ktoś by zaczynał, trudno się na to nastawiać.

3.Pytanie o program przysłony A. Ja go jednak oczekuję, ale przecież są różne poglądy, i nie każdy musi. Pytanie np do slajdów, czy ręczny tryb pozwala na połówkowe nastawienia, czasem tak, czasem nie.
Awatar użytkownika
PMW
-#
Posty: 78
Rejestracja: 02 kwie 2011, 17:54
Lokalizacja: Warszawa STM
Kontakt:

Post autor: PMW »

Odpuśćiłbym kolekcjonowanie obiektywów m42, poza kilkoma zeissami oraz takumarami chyba nic ciekawego nie ma... Zdecyduj się na jakiś standard, potem 35 a nastepnie tele około 85-135 w zależności od potrzeb, ew szeroki kąt 17 - 24mm. Zoomy sobie odpuść niczego oprócz psucia kompozycji nie wnoszą do fotografii, chyba że zajmujesz sie reportażem i musisz być w akcji. Za 300 zł można kupić fajny korpus nikona już ze standardem - jakiś f601, f80. Jeśli chodzi o fotografowanie małym obrazkiem to ob. nikkora to chyba najlepsze z możliwych rozwiązań i wcale nie treba wydac na zestaw jakiegoś majątku.
Polcam zestaw: 20 f2.8 ,35 f2, 50 f1.8 i 70-210. i jeśli masz jakieś zlecenia to mozesz ich z powodzeniem używac z cyfrą ja tak robię bo przecież szkoda filmu na zdjęcia do internetu czy prasy :-P
Awatar użytkownika
PMW
-#
Posty: 78
Rejestracja: 02 kwie 2011, 17:54
Lokalizacja: Warszawa STM
Kontakt:

Post autor: PMW »

Kubsen pisze: które zamierzam robić to typowe streetphoto...
czyli n/af +20+35+50 + tele... dalmierz fajny ale jakoś nigdy nie udało mi sie idealnie nim skadrować

edit:

aha i stare korpusy maja jedna przypadlośc ktorą nalezy naprawić - wymienic sparciałą gąbkę przy lustrze bo wali tak że mało palca nie utnie :-D
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2011, 08:12 przez PMW, łącznie zmieniany 1 raz.
jacekCz
-#
Posty: 180
Rejestracja: 03 lut 2011, 21:08
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: jacekCz »

PMW pisze:Za 300 zł można kupić fajny korpus nikona już ze standardem - jakiś f601, f80. Jeśli chodzi o fotografowanie małym obrazkiem to ob. nikkora to chyba najlepsze z możliwych rozwiązań i wcale nie trzeba wydac na zestaw jakiegoś majątku.
Jako stary nikonista, popieram, kompatybilność przynajmniej dość duża (jak nie pełna) od manuali z 1960 do najnowszych cyfr (czego nie ma w EOS), ALE Z JEDNYM WYJATKIEM:
To najgorszy system dla tych co się uprą na m42 na jakiś przejściówkach itd.
Awatar użytkownika
PMW
-#
Posty: 78
Rejestracja: 02 kwie 2011, 17:54
Lokalizacja: Warszawa STM
Kontakt:

Post autor: PMW »

od razu uprzedzę jeśli manualny korpus to całkowicie manualny FM FM2 FM2N FM3... ale te gąbki :-/

nie kupować: f801, F801s, f4, f90, f90x N90, N90s - strasznie przechodzone podobnie jak F5 przez fotoreporterów...

warto kupić: f601, f80, f100, f6 ale za drogi... najlepszy moim zdaniem f100 8-) ...
jacekCz
-#
Posty: 180
Rejestracja: 03 lut 2011, 21:08
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: jacekCz »

PMW pisze:od razu uprzedzę jeśli manualny korpus to całkowicie manualny FM FM2 FM2N FM3... ale te gąbki :-/

nie kupować: f801, F801s, f4, f90, f90x N90, N90s - strasznie przechodzone
Przesąd. Pewnie zależy od egzemplarza.
PMW pisze: warto kupić: f601, f80, f100, f6 ale za drogi... najlepszy moim zdaniem f100 8-) ...
Zalezy czy nastawiamy się na cenę "za jedno tankowanie" (przypominam, wątek wyszedł od zenita) czy wyższą. F100 zdecydowanie w tych drugich.

Jeśli AF postawić sobie pytanie jaką kompatybilność chcemy (pomiar manual, afs,vr,g).
ineditalbe
-#
Posty: 42
Rejestracja: 15 sty 2011, 18:43
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ineditalbe »

Ze swojego skromnego doświadczenia mogę pod M42 polecić Chinona CEII - można czasem dosyć tanio na aukcjach znaleźć.


Sorry za offtop, ale co się tyczy gąbek...

ktoś zna jakiś serwis na Dolnym Śląsku, gdzie to solidnie i za normalne pieniądze zrobią?
jacekCz
-#
Posty: 180
Rejestracja: 03 lut 2011, 21:08
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: jacekCz »

inéditable pisze:Sorry za offtop, ale co się tyczy gąbek...

ktoś zna jakiś serwis na Dolnym Śląsku, gdzie to solidnie i za normalne pieniądze zrobią?
Co do materiału do naprawy plus szczypce do matówki, szukaj na ebayu 'seal kit'
ineditalbe
-#
Posty: 42
Rejestracja: 15 sty 2011, 18:43
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ineditalbe »

dzięki. :)
ODPOWIEDZ