Koreks PZO

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Koreks PZO

Post autor: mrek »

Co stało? Pewnie kauczuk na miękką gumę był dewizowy.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Koreks PZO

Post autor: 4Rider »

Miękka gumka już by się dawno rozmiękła :-P
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Koreks PZO

Post autor: pelovsky »

J.A. pisze: 19 lut 2019, 18:29 Oszczędność chemi. Na jeden mały obrazek trzeba 400 ml. W większości przypadków 1 litr RZ starcza na 10 filmów. Wystarczy wołać 1:3 i kilka plusów dodatnich, bez większych ujemnych.
Ostatnio wołam HP5 w D76. Nie będę wołał D76 w 1+3. Wołam w 1+1, dzięki czemu w Jobo 1000 na 1 film 135 potrzebuję 130ml stocka, w Krokusie byłoby to 200ml, czyli o 50% więcej. To chyba jednak zostanę przy swoim. Gdyby mnie napadło na zużywanie niepotrzebnie zbyt dużej ilości chemii, to mam na szczęście Jobo 2000 :D
zapomniałem dodać - nie cieknie ;-) dzięki czemu gdy wołam np. ECN2 to nie muszę się zastanawiać gdzie mi wycieka z koreksu roztwór kwasu siarkowego z przerywacza.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Koreks PZO

Post autor: J.A. »

Materiał uszczelki i mały błąd konstrukcyjny.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Koreks PZO

Post autor: Nomad »

Mirosław pisze: 19 lut 2019, 19:30

a co stało na przeszkodzie aby te koreksy z PZO były lepiej ,,doszczelnione,,/? 1-szy sekretarz kcpzpr.
Nie sadzę żeby jakiś partyjniak zawinił. Ot, po prostu taką mieliśmy technologię dostępną. A zakup nowej, był zbyt kosztowny żeby się przejmować marginalnym problemem.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Koreks PZO

Post autor: technik219 »

J.A. pisze: 19 lut 2019, 20:57 Materiał uszczelki i mały błąd konstrukcyjny.
Uszczelki z zasady z wiekiem twardniały, chociaż mam taki egzemplarz z uszczelką mięciutką do tej pory. Okazuje się, że jednak za miękka być nie może. A ów błąd konstrukcyjny to złe rozwiązanie "kapturka" zakrywającego wlew: taki jaki jest wtłacza do koreksu powietrze, tworzy się niewielkie nadciśnienie wewnątrz przez co roztwory wyciekają. Kapturek przerobiłem w 5 minut dodając najprostszy z możliwych zaworek. Nakładając kapturek zaworek otwieram, po zamknięciu popycham jednym palcem zamykając go i już nic nie cieknie.
Lux mea lex
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Koreks PZO

Post autor: teh_R. »

Nie znam tych koreksów, ale podobny problem (przeciekanie, mimo że wszystko szczelne) przerabiam w Patersonie. Ogarnąłem to w ten sposób że gdy nakładam pokrywkę to wciskam ją nieco, dzięki czemu tworzy się podciśnienie.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Koreks PZO

Post autor: 4Rider »

Wszystko trochę cieknie, Kaiser też - zresztą od Tanka 800 mało się różni, no materiał jest lepszy i dekiel inny, ale to chyba wszystko...
No może Jobo za 3 setki nie cieknie? Ale za Jobo masz 3 Kaisery lub 3 Patersony, które jakoś dużo gorsze chyba nie są?
No ale ja w dobie kryzysu stawiam Fomę nad Kodaka ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Koreks PZO

Post autor: mrek »

4Rider pisze: 20 lut 2019, 19:33No może Jobo za 3 setki nie cieknie?
A wiesz, że jakoś nie, i to nie mając uszczelki.
Ale zakładając kapturek, też go lekko wciskam żeby się podciśnienie wytworzyło.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Koreks PZO

Post autor: Imperitus »

teh_R.,
Dobrą praktyką jest też niezamykanie pokrywki w Patersonach kiedy nie używasz koreksu. Ja po prostu kładę ją na wierzch nie dociskając- dzięki temu krawędź się nie naciąga a pokrywka pozostaje idealnie szczelna. Mam nadzieję że nie przekazałem czegoś co już wiesz ;-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Koreks PZO

Post autor: teh_R. »

Przez przypadek, ale już na to wpadłem ;)
zedi
-#
Posty: 56
Rejestracja: 01 gru 2018, 03:25
Lokalizacja: Szczecin

Koreks PZO

Post autor: zedi »

Ja na cieknięcie swojego Krokusa 800 mam sposób - nitrylowe rękawiczki i nad zlewem. Z reguły to i tak kilka kropelek przy przewracaniu.
Vicevers
-#
Posty: 37
Rejestracja: 30 cze 2018, 12:52

Koreks PZO

Post autor: Vicevers »

To mnie pocieszyliście. Myślałem, że mój stary (bardzo stary) krokus 800 jest felerny a okazuje się, że ma tak mieć. Nieważne, że cieknie, ważne, że inne też ;-)
ODPOWIEDZ