koreks na kilka filmów 120 i nie tylko

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
miasto.mania
-#
Posty: 32
Rejestracja: 23 lut 2010, 21:05
Lokalizacja: kraków
Kontakt:

koreks na kilka filmów 120 i nie tylko

Post autor: miasto.mania »

posiadam koreks Kaiser, z którego jestem bardzo zadowolona (jak wszyscy zresztą) oraz Jobo 1000 (1x135) i chyba 1500 (2x135/1x120), stare wersje. problem w tym, że zazwyczaj wywołuję kilka takich samych filmów średnioformatowych, a wołanie w dwóch koreksach już mi się znudziło. a nie chcę nawijać dwóch filmów na jedną szpulę.
stąd rozważania nad zakupem nowego koreksu. zastanawiam się nad Patersonem Super System 4 multi-reel 5 (ew. 3), gdyż wchodzą do niego 2/3 x 120 i można dokupić wkładkę na kilka 4x5, którym prędzej czy później i tak się zajmę... właśnie - ta wkładka pasuje tylko do multi-reel 3, czy do 5 też? pytam, gdyż informację o niej znalazłam na forum, więc sądzę, że powinniście wiedzieć :)
myślałam też nad Jobo. do 1520 wchodzi 2x120, ale nie mogłam znaleźć czy wchodzą do niego dwie szpule na średni czy po prostu dwa filmy nawinięte na jedną szpulę? do 1540 też jest napisane, że wchodzi 4x135 lub 4x120 i podobne pytanie, jak wyżej. z Jobo myślałam też nad 2520, gdyż wchodzą do niego także różnej wielkości błony.
ale: Paterson jest chyba tańszy, a do Jobo w porównaniu z Patersonem i Kaiserem niefajnie się nawija.
także, co wybrać? :)
Awatar użytkownika
temol
-#
Posty: 211
Rejestracja: 18 cze 2008, 14:14
Lokalizacja: Kraków

Re: koreks na kilka filmów 120 i nie tylko

Post autor: temol »

miasto.mania pisze:do 1520 wchodzi 2x120, ale nie mogłam znaleźć czy wchodzą do niego dwie szpule na średni czy po prostu dwa filmy nawinięte na jedną szpulę? do 1540 też jest napisane, że wchodzi 4x135 lub 4x120 i podobne pytanie, jak wyżej. z Jobo myślałam też nad 2520, gdyż wchodzą do niego także różnej wielkości błony.

W przypadku 1520 nawijasz dwa filmy na jedną szpulę. Seria 2500 jest chemiożerna jeżeli chcesz wołać ręcznie.
http://www.jobo.com/web/System-Tanks-1500.854.0.html
http://www.jobo.com/web/System-Tanks-2500.853.0.html

T.
Awatar użytkownika
miasto.mania
-#
Posty: 32
Rejestracja: 23 lut 2010, 21:05
Lokalizacja: kraków
Kontakt:

Post autor: miasto.mania »

btw. czy szpula System 4 różni się czymś od Super System 4? czy spokojnie można używać do wyżej wymienionych tanków Patersona?
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Szpule od PATERSON System 4 i Super 4 są rozmiarowo takie same, także można je używać zamiennie. Zobacz tutaj: Paterson Developing Tanks

Natomiast co do wkładek do koreksów Patersona na szitki 4x5", jest ich kilka wersji. Oto dwie z nich:

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Taka wkładka 4x5" ma gabaryty trzech szpul 135, więc spokojnie wejdzie do koreksów 3 i 5-cio szpulowych. Dodatkowo w koreksach 5-cio szpulowych można, oprócz wkładki 4x5", dołożyć jeszcze po dwie szpule małego obrazka (lub jedną średniego) i w taki sposób wywoływać cały zestaw.
Wadą jest duże zużycie chemii.

Przykłady stosowania na YouTube:
MOD Photographic 5x4 Film Processor Instructions For Paterson 3 Reel Tank.

Tu widać, w drugiej minucie filmu, kilka różnych "szpul" załadowanych do Patersona 5-cio szpulowego:
First use of Mod Photographic 4x5 developing reel.


Inne ciekawe linki: EKONOMIZER do koreksu "PATERSON Super System 4"
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez slawoj, łącznie zmieniany 7 razy.
Awatar użytkownika
miasto.mania
-#
Posty: 32
Rejestracja: 23 lut 2010, 21:05
Lokalizacja: kraków
Kontakt:

Post autor: miasto.mania »

dzięki za wszystkie odpowiedzi :)
tak jak obstawiałam na początku, wybrany został Paterson 3 albo 5.
gdyby ktoś miał do odsprzedania (nie chcę zakładać nowego wątku, to tak przy okazji zapytam) szpulę Patersona lub Kaisera, tudzież wkład do 4x5" to proszę o pw.
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Zawsze kiedy mam dużo filmów do wołania biorę dwa krokusy 2000 i macham równocześnie. Wchodzi 6 średnich bez podwójnego nawijania na szpulę ;-)
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Re: koreks na kilka filmów 120 i nie tylko

Post autor: radekone »

miasto.mania pisze: myślałam też nad Jobo. do 1520 wchodzi 2x120
I do tego bardzo latwo sie je nawija co istotne. No i 0.5 litra chemii.
Do maluchow mam patersona.
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
Janis
-#
Posty: 69
Rejestracja: 20 lut 2008, 15:03
Lokalizacja: Włocławek/Łódź

Post autor: Janis »

również szukam koreksu- czy w tym [http://allegro.pl/nowy-nieuzywany-korek ... 10140.html] będę mógł wywołać minimum 2 filmy 120? na opakowaniu widnieje naklejka "now with 2 reels". tzn. że te 2 szpule są w zestawie? Pozdrawiam
Cypis
-#
Posty: 122
Rejestracja: 13 lis 2008, 16:58
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Cypis »

Janis, sądząc po wielkości to nawet jeśli ma dwie szpule to są to dwie szpule na film 135 -
dwa 120 wsuniesz już na jedną szpulę, jeden po drugim.
(podobnie jak w Kaiserze 4297 czy Jobo 1520)
ODPOWIEDZ