[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Szukam, Kupię, Sprzedam, Zamienię ...
UWAGA! Przeczytaj regulamin bazaru zanim dodasz post!

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: Imperitus »

itr, Patersony nie ciekną wcale jeśli przy zamykaniu wyciśniesz powietrze spod pokrywki. No i oczywiście pokrywki nie wolno zakładać na czas nieużywania koreksu
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: miki11 »

EE2 pisze: 15 mar 2022, 21:32 tam tylko można było kręcić szpulą
Podobnie było z Krokusami, w teorii niby szczelne, ale praktyka szybko to weryfikowała. I też tylko kręcenie zostawało.
_________________
Łatwe nie cieszy
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: miki11 »

Imperitus pisze: 15 mar 2022, 21:34 Patersony nie ciekną wcale
Podobno. Ale jednak jako mniej cieknące polecono mi Jobo. No i mały jest rzeczywiście, jakby się bawić w rolowanie, wychodzi 140ml wywoływacza na film.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: Imperitus »

miki11, Jobo a Paterson...
Gdzie Rzym a gdzie Krym?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: miki11 »

Imperitus pisze: 15 mar 2022, 21:39 miki11, Jobo a Paterson...
Gdzie Rzym a gdzie Krym?
Dlatego wybrałem Jobo.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: powalos »

Ja od zawsze stosuję kręcenie. Ważne jest aby opracować sobie własny "rytuał". A "kręcę" dlatego, że gdy zaczynałem to wszyscy tak wywoływali. Dawne koreksy dostępne za normalne pieniądze (u nas) nie nadawały się do przewrotek. Później gdy pojawiły się "Krokusy" to też nie były zbyt szczelne. I tak to u mnie trwa od ok. pół wieku. :lol:
Fan Pentax'a.
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: miki11 »

powalos pisze: 15 mar 2022, 22:19 Ja od zawsze stosuję kręcenie. Ważne jest aby opracować sobie własny "rytuał". A "kręcę" dlatego, że gdy zaczynałem to wszyscy tak wywoływali. Dawne koreksy dostępne za normalne pieniądze (u nas) nie nadawały się do przewrotek. Później gdy pojawiły się "Krokusy" to też nie były zbyt szczelne. I tak to u mnie trwa od ok. pół wieku.
I Twoje podejście jest zrozumiałe. Natomiast ja po długiej przerwie już nie miałem żadnego starego sprzętu, więc nabyłem taki przewrotkowy. Są jednak jakieś zalety nowych koreksów.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: powalos »

miki11 pisze: 15 mar 2022, 22:34 Są jednak jakieś zalety nowych koreksów.
Zapewne, są. Tylko, że szkoda mi rezygnować ze sprzętu, który "leży" mi w ręce. Wywołuję jeszcze tylko B&W więc szkoda mi pieniędzy, które mogę przeznaczyć np. na negatywy.
Fan Pentax'a.
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: miki11 »

powalos pisze: 15 mar 2022, 22:38 Zapewne, są. Tylko, że szkoda mi rezygnować ze sprzętu, który "leży" mi w ręce.
Napisałem już, że w pełni to rozumiem. Gdybym miał swój dawny sprzęt, też bym na nim zasuwał do dzisiaj.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 438
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: Mirosław »

Ja zawsze byłem zwolennikiem koreksów zakręcanych (chociaż nie miałem Patersona ) dobrym rozwiązaniem byłby koreks zakręcany który umożliwia ,,przewracanie,, ale i też ,,kręcenie,, taki się wydaje chociażby - Kaiser - z którego też nie korzystałem.Polski krokus koreks nie był by taki zły gdyby miał uszczelkę pod pokrywką wykonaną z lepszego materiału i górny dekielek uszczelniony bo ten w ogóle nie jest uszczelniony a można by było go też na gwincie zrobić i na dobrym uszczelnieniu.No cóż.....może już czas nowe koreksy sobie pokupować. Ciekaw jestem jak się sprawuje Paterson z wkładem 4x5 cali. Jobo? chyba przesadzili z ceną :shock:
Uzależniony od fotociemni .
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 438
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: Mirosław »

powalos pisze: 15 mar 2022, 22:19 I tak to u mnie trwa od ok. pół wieku.
Jestem pod wrażeniem :lol: (proszę się nie doszukiwać złośliwości w tym)
Uzależniony od fotociemni .
Awatar użytkownika
Yeti
-#
Posty: 25
Rejestracja: 31 maja 2018, 16:06
Lokalizacja: Wrocław

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: Yeti »

Mam dużo różnych koreksów. Patersony są praktycznie bez żadnych wycieków przy mieszaniu przez przewracanie, tego nie można zawsze powiedzieć w Jobo. Poza tym do zalania małego obrazka w Patersonioe na 1 film 35mm potrzeba dokładnie tyle samo cieczy ile do zalania go w koreksie na 2 filmy 35mm, a proces mieszania jest lepszy (ciecz lepiej) przelewa się w szpulce.
Jeśli nie kupiłeś jeszcze koreksu to mogę zaoferować Tobie Patersona na 2 szpule 35 mm (z 2 szpulami). Te szpule oczywiście są także do filmu 120, można wsunąć 2 sztuki. Mam także Jobo serii 1000 też na 2 filmy 35mm z (3 szpulami.).
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 456
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: EE2 »

Cześć, jestem zainteresowany - wysłałem Ci PW :) Rozumiem, że można wywoływać w koreksie Patersona również przez kręcenie szpulą?

Pozdrawiam
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
Yeti
-#
Posty: 25
Rejestracja: 31 maja 2018, 16:06
Lokalizacja: Wrocław

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: Yeti »

W każdym koreksie można przede wszystkim obracać szpulą. Ale takie mieszanie daje większą prędkość przepływu cieczy (chemikaliów) na zewnętrznych zwojach filmu, czyli co czasem może być istotne będzie nierówne wywołanie, zwykle prawie niedostrzegalne, ale jednak .
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

[K] Koreks do filmów małoobrazkowych

Post autor: miki11 »

Yeti pisze: 19 mar 2022, 23:51 W każdym koreksie można przede wszystkim obracać szpulą
Hmm... aż spojrzałem raz jeszcze na małe Jobo, wynika z tego, że nie w każdym.
_________________
Łatwe nie cieszy
ODPOWIEDZ