Kompatybilność optyczna szkieł

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Cyborg
-#
Posty: 15
Rejestracja: 23 lut 2024, 10:36
Lokalizacja: Kraków

Kompatybilność optyczna szkieł

Post autor: Cyborg »

aka pisze: 12 lip 2024, 07:26
Cyborg pisze: 12 lip 2024, 00:14 Obiektywy Planar z założenia korygowane są pod płaskie odwzorowanie płaszczyzny obrazu (źródło: Planar - Camera-wiki.org - The free camera encyclopedia), czy nie oznacza to też płaskiego odwzorowania płaszczyzny przedmiotowej? A jaka inna by ona mogła być w tej sytuacji?
W Wiki nie ma słowa o korygowaniu z założenia pod płaskie odwzorowane - "Planar is also anastigmatic, and named for its flat image plane."
Źle interpretujesz to zdanie, żeby ie powiedzieć, że w sposób pasujący do Twojej teorii. Tu jest prawda o Planarze "Rudolph also developed the Planar, a lens with near-flat focal plane," - "focal plane" jest kluczem do prawdy.
Nie masz racji. Sięgnijmy może do poważniejszego źródła, niż Wikipedia. Zacznijmy od tego, co pisze sam Zeiss (https://lenspire.zeiss.com/photo/en/art ... ke-history):
„In 1896, ZEISS introduced the Planar lens. Its minimal field curvature produces a flat image (“plan” in German), which gave the Planar lens its name.”
Czyli chodzi o zminimalizowanie zakrzywienia płaszczyzny odwzorowania.
Teraz zaglądnijmy do Britannica (https://www.britannica.com/technology/aberration):
„In curvature of field, the image of a plane object perpendicular to the optical axis will lie on a paraboloidal surface called the Petzval surface (after József Petzval, a Hungarian mathematician). Flat image fields are desirable in photography in order to match the film plane and projection when the enlarging paper or projection screen lie on a flat surface.”
Czyli zakrzywienie płaszczyzny odwzorowania to odwzorowanie płaskiego po stronie przedmiotowej w niepłaskie po stronie obrazowej. Czyli wyeliminowanie tej wady to odwzorowanie płaskiego w płaskie, dokładnie o to samo chodzi przy projektowani obiektywów do powiększalników. Britannica mówi o rzutnikach, ale o to samo chodzi.
Cyborg
-#
Posty: 15
Rejestracja: 23 lut 2024, 10:36
Lokalizacja: Kraków

Kompatybilność optyczna szkieł

Post autor: Cyborg »

J.A. pisze: 12 lip 2024, 13:12 Cyborg, rozbierasz wszystko na czynniki pierwsze, a obiektw to złożony produkt.
Staram się zrozumieć :-)
J.A. pisze: 12 lip 2024, 13:12 Już Ci pisałem, obiektywy do lustrzanek, są większe i cięższe niż by wynikało to z obsługiwanego formatu.
Tu masz rację w przypadku pokazywanego przeze mnie na początku Distagona 4/50 – to rzeczywiście specjalna konstrukcja retrofokus, dodatkowo wydłużona, żeby wyminąć lustro.
Ale w przypadku wspomnianego później Makro-Planara 4/120 już tak nie jest, a jest on jeszcze dłuższy.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1966
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Kompatybilność optyczna szkieł

Post autor: powalos »

Cyborg, bo i ogniskowa 2,4 razy dłuższa. Tylko lustrzane są relatywnie krótkie w stosunku do oferowanej ogniskowej ale to wynika z ich konstrukcji. Również teleobiektywy są tak konstruowane, że ich długość jest krótsza od ogniskowej. Nie dotyczy to jednak typowych obiektywów długooniskowych. Te są zawsze dłuższe niż ogniskowa. Rozumiesz już chyba dlaczego obiektyw "120" jest sporo dłuższy od "50".
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10282
Rejestracja: 11 maja 2011, 15:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kompatybilność optyczna szkieł

Post autor: J.A. »

Cyborg pisze: 12 lip 2024, 21:37 Ale w przypadku wspomnianego później Makro-Planara 4/120 już tak nie jest, a jest on jeszcze dłuższy.
Porównaj jego gabaryty z 80-tką Mamiy, który jest pod 6x7, a nie 6x6.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 6182
Rejestracja: 11 maja 2017, 10:36
Lokalizacja: Warszawa

Kompatybilność optyczna szkieł

Post autor: aka »

Cyborg pisze: 12 lip 2024, 20:54 Czyli zakrzywienie płaszczyzny odwzorowania to odwzorowanie płaskiego po stronie przedmiotowej w niepłaskie po stronie obrazowej. Czyli wyeliminowanie tej wady to odwzorowanie płaskiego w płaskie, dokładnie o to samo chodzi przy projektowani obiektywów do powiększalników. Britannica mówi o rzutnikach, ale o to samo chodzi.
Od początku - porównanie "jakości" obiektywu powiększalnikowego z "aparatowym" nie ma sensu ponieważ ten pierwszy odwzorowuje płaski obiekt (film) na płaski (papier), a ten drugi obraz przestrzenny (nawet jeśli jest macro, no chyba, że jest reprodukcyjny) na płaski (film). Po drugie - Rudolph walczył z zniekształceniami obrazu otrzymywanego na filmie projektując Anastigmat, a potem Planar. Walczył głównie z astygmatyzmem (https://pl.wikipedia.org/wiki/Astygmatyzm), który występuje w układzie optycznym bez względu na kształt fotografowanego obiektu. Dawniej, w prostych optycznie aparatach, radzono sobie zakrzywiając płaszczyznę filmu co działało oczywiście częściowo i miało racje bytu w formacie prostokątnym.
Cyborg
-#
Posty: 15
Rejestracja: 23 lut 2024, 10:36
Lokalizacja: Kraków

Kompatybilność optyczna szkieł

Post autor: Cyborg »

powalos pisze: 12 lip 2024, 22:40 Cyborg, bo i ogniskowa 2,4 razy dłuższa. Tylko lustrzane są relatywnie krótkie w stosunku do oferowanej ogniskowej ale to wynika z ich konstrukcji. Również teleobiektywy są tak konstruowane, że ich długość jest krótsza od ogniskowej. Nie dotyczy to jednak typowych obiektywów długooniskowych. Te są zawsze dłuższe niż ogniskowa. Rozumiesz już chyba dlaczego obiektyw "120" jest sporo dłuższy od "50".
No ale tu zupełnie nie o to chodzi.
To raczej oczywiste, że obiektyw długoogniskowy może być fizyczne dłuższy od krótkoogniskowego. W tym przypadku (obiektywy do systemu V Hasselblad) obiektyw f=50 mm ma 95 mm długości, a f=120 mm – 99 mm długości, więc „mocno dłuższy” ni jak nie pasuje.
Ale argument był inny: „obiektyw do lustrzanki powinien być znacznie dłuższy bo musi wyminąć lustro” (jest typu retrofocus) i tutaj podałem przykład obiektywu Makro-Planar 4/120, który NIE jest retrofocus, a i tak jest kilkakrotnie dłuższy od obiektywu powiększalnikowego 4/80.
Cyborg
-#
Posty: 15
Rejestracja: 23 lut 2024, 10:36
Lokalizacja: Kraków

Kompatybilność optyczna szkieł

Post autor: Cyborg »

aka pisze: 13 lip 2024, 08:10 Od początku - porównanie "jakości" obiektywu powiększalnikowego z "aparatowym" nie ma sensu ponieważ ten pierwszy odwzorowuje płaski obiekt (film) na płaski (papier), a ten drugi obraz przestrzenny (nawet jeśli jest macro, no chyba, że jest reprodukcyjny) na płaski (film).
No chyba wykazałem jasno, że nie ma tu różnicy. Obydwa są skorygowane dokładnie pod to samo: obiektyw powiększalnikowy pod płaskie-płaskie z założenia, a obiektyw typu Planar pod płaskie-płaskie, bo to się udało specjalnie osiągnąć.
aka pisze: 13 lip 2024, 08:10 Po drugie - Rudolph walczył z zniekształceniami obrazu otrzymywanego na filmie projektując Anastigmat, a potem Planar. Walczył głównie z astygmatyzmem (https://pl.wikipedia.org/wiki/Astygmatyzm), który występuje w układzie optycznym bez względu na kształt fotografowanego obiektu. Dawniej, w prostych optycznie aparatach, radzono sobie zakrzywiając płaszczyznę filmu co działało oczywiście częściowo i miało racje bytu w formacie prostokątnym.

Czy tu nie chodzi o ten sam problem? Zakrzywiano płaszczyznę filmu (dawało się to zrobić tylko w jednej osi) bo nie było odwzorowania płaskie-płaskie? Planar to rozwiązał.
aka
-#
Posty: 6182
Rejestracja: 11 maja 2017, 10:36
Lokalizacja: Warszawa

Kompatybilność optyczna szkieł

Post autor: aka »

Cyborg pisze: 18 lip 2024, 22:26 obiektyw typu Planar pod płaskie-płaskie
łomatkoboskoczenstochowsko...
ODPOWIEDZ