Kodak Ektar 100

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Big_Lynx »

technik219 pisze:
Big_Lynx pisze:Oczywiście brak maski poważnie redukuje możliwość zastosowania automatyki usuwania kurzu
To chyba nie na tym polega, że maska decyduje o możliwości używania Digital ICE. Slajdy nie mają maski, a mimo to jak najbardziej poddają się Dig. ICE. Rzecz w barwnikach, które przepuszczają podczerwień a paprochy zatrzymują. Metaliczne srebro rozpoznawane jest jako "paprochy" i dlatego ICE nie radzi sobie z klasycznymi materiałami B/W. Chyba, że się mylę, to proszę o sprostowanie.
Mówiąc bardzo precyzyjnie - masz w 100% rację. W przypadku podczerwieni chodzi oczywiście o srebro i barwniki ... choć nieco wszystko zależy od metody, producenta i czasem oprogramowania. Kodak CN można odkurzyć ale z tego co koledzy piszą o XP to mam wątpliwości ... choć absolutnie nie mam pewności. Np. odkurzanie w podczerwieni niskotemperaturowych negatywów ORWO jest dalece umowne - przynajmniej z tych prób które wykonywałem.
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Big_Lynx pisze:Już widzę lab który da się namówić na modyfikację C-41 i indywidualne wywoływanie jednego filmu.
To stare wieści. XP było niestandardowe (inne czasy wołania i chyba inne współczynniki uzupełniania chemii). XP2 wywołuje się absolutnie standardowo. Sam wyciągałem z koreksu Realę i XP2 wywoływane razem. To, że masz możliwość regulacji procesu poza standard (czyli wywołać film z większą lub mniejszą gammą), nie znaczy jeszcze, że musisz z tego korzystać.
ODPOWIEDZ