Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Samuel Knoll
-#
Posty: 35
Rejestracja: 20 lip 2018, 23:05

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: Samuel Knoll »

Jeszcze dwa pytania:

1. W przepisach jest: siarczyn sodu bezwodny (Na2SO3), a ja zakupiłem siarczan sodu bezwodny (Na2SO4):

Obrazek

Czy to jest wymienne i mogę użyć siarczanu zamiast siarczynu?


2. Zapis chemiczny; podejrzewam iż to tylko dwa różne sposoby zapisu a substancja ta sama. Jednak dla pewności wolę się zapytać. Czy siarczan hydroksyloaminy o symbolu (NH2OH)2 * H2SO4 jak na zdjęciu poniżej (ostatnia linijka):

Obrazek

to to samo co siarczan hydroksyloaminy o symbolu (HONH3)2SO4, jak stoi na etykiecie poniżej?

Obrazek
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: technik219 »

Siarczan sodu to zupełnie co innego niż siarczyn sodu. Nie można stosować ich wymiennie. Siarczan nie jest składnikiem wywoływaczy. Zamiast siarczynu sodowego bezwodnego można stosować siarczyn sodowy uwodniony. Uwodnionego należy wziąć dwa razy tyle co bezwodnego. receptury wywoływaczy odnoszą się zawsze do bezwodnego.
Co do siarczanu hydroksyloaminy: tak, to to samo.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: rbit9n »

aka pisze: 28 lut 2021, 19:43boraks
zwyczajowo przyjmuje się, że boraks to dziesięciowodny tetraboran sodu.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 10 kwie 2021, 10:19
aka pisze: 28 lut 2021, 19:43boraks
zwyczajowo przyjmuje się, że boraks to dziesięciowodny tetraboran sodu.
Na trzecią prawdę w Wiki można liczyć. Masa molowa dziesięciowodnego "nieco" większa jest.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: rbit9n »

zasadniczo nie korzystam z Wiki, kiedy chodzi o konkrety.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: českotěšínský »

Witam, jesli temat byl juz poroszany to prosze o przeniesienie.
Chcialbym zakupic wywolywacz w proszku do fotografii czarno-bialej, (czy jest to dobry pomysl?) ID 11. Rozumiem, ze w paczce jest kilka skladnikow, ktore nalezy ze soba wymieszac i otrzymuje sie litr roztrworu, z ktorego mozna korzystac przez ok 2 miesiace? Niepokoi mnie tylko troche to, ze ogolnie panuje poglad o braku powtarzalnosci wynikow przy stosowaniu tego typu wywolywaczy (skomplikowany proces *robienia* roztworu).
Rozumiem tez, ze mozna go przez ten czas ( 2 miesiace) uzywac wielokrotnie, tzn. po uzyciu w koreksie zlac ponownie do butelki i wykorzystac nastepnym razem- oczywiscie butelka powinna byc harmonijkowa?

Jesli chodzi o utrwalacz, np. Tetenal,jest welokrotnego uzytku i sie nie utlenia, mozna przelac do zwyklej butelki i korzystac wielokrotnie?

Prosze o porade,
Dziekuje, Ct
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: 4Rider »

českotěšínský pisze: 25 lip 2021, 14:46 ze ogolnie panuje poglad
A tak ogólnie to gdzie panuje taki ogólny pogląd? W jakimś czeskim filmie? :mrgreen:
A proces jest tak samo skomplikowany jak zrobienie kawy instant 📷

Tam dalej to dobrze rozumiesz - a szczegóły znajdziesz w instrukcji 8-)
Ostatnio zmieniony 25 lip 2021, 15:17 przez 4Rider, łącznie zmieniany 1 raz.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: českotěšínský »

Dziekuje za blyskawczna odpowedz.
No , na internetach:)

A jeszcze pytanie, czy jako przerywacz moge uzyc wody z octem spozywczym 10%? 1 na 10? Czy sa jakies szczegolowe lub inne wytyczne ?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: 4Rider »

českotěšínský pisze: 25 lip 2021, 15:17 moge uzyc
Możesz użyć*, ale ja od nigdy nie używam, szkoda zachodu i wydłużania niepotrzebnie procesu,
wystarczy dobrze wypłukać - 4 minuty pod wolną kaskadą wystarczy.
*[Z tym że proporcja 1 + 10 to raczej zbyt duże stężenie ...]
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: českotěšínský »

Bardzo dziekuje.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: rbit9n »

českotěšínský pisze:Dziekuje za blyskawczna odpowedz.
No , na internetach:)

A jeszcze pytanie, czy jako przerywacz moge uzyc wody z octem spozywczym 10%? 1 na 10? Czy sa jakies szczegolowe lub inne wytyczne ?
żeby uzyskać 1% r-r octu, trzeba wziąć faktycznie 100 g octu 10% na litr, ale uważam lepiej wziąć 30 g kwasu cytrynowego na litr roztworu, przynajmniej nie śmierdzi.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: aka »

4Rider pisze: 25 lip 2021, 15:21 wystarczy dobrze wypłukać - 4 minuty pod wolną kaskadą wystarczy.
No toś mnie zaskoczył. Nie słyszałem o takiej praktyce. 2X15", 30" lub 60" to i owszem.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: 4Rider »

aka, chodzi o płukanie po wywoływacz - wylewam i odkrecam kranik, woa leje się powoli w dziurkę środkowa, oplywa film i wypływa dziurkami w pokrywce - i tak leje do 4 minut, acz częściej krócej - co w tym dziwnego? Normalne płukanie...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: aka »

4Rider pisze: 25 lip 2021, 19:34 chodzi o płukanie po wywoływacz
Toż właśnie to mnie zdziwiło.
4Rider pisze: 25 lip 2021, 19:34 Normalne płukanie...
Po wywoływaczu to kąpiel przerywająca chyba, nie? Klasycznie to kwaśna bywa, żeby nie degradować utrwalacza, który bywa kwaśny. Po co 4 minuty? Płuczesz, a proces wywoływania sobie postępuje...
aka pisze: 25 lip 2021, 19:15 2X15", 30" lub 60" to i owszem
To oczywiście było o przerywaniu wodą.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: 4Rider »

aka, nie stosuje żadnego przerywania, nigdy nie stosowalem, negatywnych skutków nie zauważyłem, jak plukam to już nic nie postępuje, a jak postępuje to chyba tylko teoretycznie. Adox superfix w roztworze 1+4 w ilości 750 ml wystarcza na około 20 filmów i nic się nie degraduje - to są wnioski producenta przerywacza aby.
Wcześniej używałem fixa tetenala i też jest ok, ale Adox lepszy bo się koncenentrat nie psuje. A czasów przed szybkimi utrwalaczami to już nie pamiętam, może się przerywalo może nie.... A i zawsze mam koncentrat choć na raz na zapas, gdyby utrwalacz nagle padł. Wywoływanie to obowiązek nie przyjemność dla mnie, więc prostuje te procecy. Jeden wywoływacz stały, stale posEpowania mechaniczne, ect... Oczywiście czasem odstępstwa się jeszcze zdarzają, ale już dawno nie kombinuje, eksperymentuje, ect... Fotografuje.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ