Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: bakulik »

Samuel Knoll pisze: 03 mar 2021, 23:21 W przepisie na ORWOCOLOR 07 znajduje się jodek potasu w ilości 0,007 g. Siedem tysięcznych grama?! Jak to odmierzyć?
Bierzesz 0,7 g odczynnika, rozpuszczasz w litrze wody, potem bierzesz 10 ml tego roztworu i w nich jest właśnie 0,007 g jodku. :-) A jak nie możesz odważyć 0,7 g, to bierzesz tyle, ile możesz najdokładniej i odpowiednio rozcieńczasz.
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: PPaweł »

Albo rozrabiasz w wannie i tam już 7 gramów to spokojnie odmierzysz ;-)
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1896
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: powalos »

PPaweł, :-) :-) :-)
Chociaż najprościej to 1 g w litrze wody i pobrać 7 ml i będzie ok. Czyli podobnie jak wskazał kolega bakulik. ;-)
Fan Pentax'a.
Samuel Knoll
-#
Posty: 35
Rejestracja: 20 lip 2018, 23:05

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: Samuel Knoll »

Używacie miernika ph gdy składacie chemię własnoręcznie?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: Imperitus »

Samuel Knoll pisze: 04 mar 2021, 21:51 Używacie miernika ph gdy składacie chemię własnoręcznie?
A po co? Żeby sprawdzić czy aktywator zasadowy jest naprawdę zasadowy? :mrgreen:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: J.A. »

Samuel Knoll, przy kolorze.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Samuel Knoll
-#
Posty: 35
Rejestracja: 20 lip 2018, 23:05

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: Samuel Knoll »

[/quote]
Imperitus pisze: 05 mar 2021, 07:51A po co?
Zamierzam złożyć wywoływacz cz-b ORWOCOLOR 07, przerywacz ORWOCOLOR 37, wywoływacz do koloru ORWOCOLOR 17, wybielacz ORWOCOLOR 57 oraz utrwalacz ORWOCOLOR 71. Cel: wywołanie slajdów. Przepis który mam, podaje odczyn przy każdym z powyższych. Zatem musi być to ważna informacja. Pozwalająca sprawdzić czy poskładało się wszystko tak jak trzeba? Jak na początku napisałem - nie wiem, więc pytam.

J.A. pisze: 05 mar 2021, 08:09 Samuel Knoll, przy kolorze.
Kosztowna w użyciu taka rzecz, miernik ph? Na portalu aukcyjnych są za kilkadziesiąt złotych. Ale trzeba to kalibrować. Odczynnik do kalibracji trzeba często dokupować?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: J.A. »

pisałem o kontroli pH przy kolorze, a nie (bez obrazy) łomokolorze.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Samuel Knoll
-#
Posty: 35
Rejestracja: 20 lip 2018, 23:05

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: Samuel Knoll »

J.A. pisze: 05 mar 2021, 21:30 o kontroli pH przy kolorze
Czyli mierzysz ph. Po co? Jakim miernikiem?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: J.A. »

Przy procesie odwracalnym E-6, mierzę pH wywoływacza barwnego by nie dopuścić do pojawienia się zafarbu.
Używam PH-100 ATC.
Używałem też tego https://allegro.pl/oferta/miernik-ph-me ... 7206446227, ale szybko się zepsuł.
Każdy (chyba) tżeba kalibrować.
Jak masz przypadkowe odczynniki i Przypadkową wodę, to przy każdym zozrobieniu nowej chemii.
Jeżeli wodę nasz z np. z filtra osmozy, a chemię od stałego dostawcy, to wystarczy raz na pół roku kontrolnie sprawdzić.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Samuel Knoll
-#
Posty: 35
Rejestracja: 20 lip 2018, 23:05

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: Samuel Knoll »

Samuel Knoll pisze: 27 lut 2021, 22:27 Kupić można nawet w naszym pięknym kraju https://pol-aura.pl/n-n-dietylo-p-fenyl ... -7423.html
Ktoś wie, gdzie jeszcze można kupić tę substancję? Pod powyższym linkiem można kupić po prawie 150 zł za 25 gram, do tego przesylka za minimum 30 złotych kurierem. Trochę drogo...
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1896
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: powalos »

Samuel Knoll, ale to nie jest tani odczynnik. Fotografia to niestety nie jest też tani "konik".
Fan Pentax'a.
Samuel Knoll
-#
Posty: 35
Rejestracja: 20 lip 2018, 23:05

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: Samuel Knoll »

Ja rozumiem, że to nie są tanie rzeczy. Tylko dlaczego przesyłka kosztuje 30 złotych? To info z tego sklepu, trochę to wygląda na próbie dorobienia kilku złotych na przesyłce.

Oprócz tego, wszystko inne kupiłem na znanym portalu aukcyjnym. Tylko tego specyfiku brak, jakby nie każdy mógł to sprzedawać?

Stąd moje pytanie, gdzie jeszcze możnaby to kupić? Może bezpośrednio u producenta? Niech koszt za 25 gram będzie prawie 150 zł, ale też przesyłka niechaj będzie w uczciwej, nienaciaganej cenie.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: aka »

Samuel Knoll pisze: 11 mar 2021, 23:11 ale też przesyłka niechaj będzie w uczciwej, nienaciaganej cenie.
Czyli w jakiej?
Cytat ze strony sklepu "Wysyłki zgodne z obowiązującymi przepisami transportu towarów niebezpiecznych drogą lądową ADR. " Listem za ok. 7 złoty nie wysyłają i jakoś mnie to nie dziwi.
Samuel Knoll
-#
Posty: 35
Rejestracja: 20 lip 2018, 23:05

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: Samuel Knoll »

aka pisze: 12 mar 2021, 07:25 "Wysyłki zgodne z obowiązującymi przepisami transportu towarów niebezpiecznych drogą lądową ADR. "
Już doczytałem. Już pojmuję iż jest to trucizna zjadliwa niczym wiedźminski eliksir. Trzeba się będzie wykosztowac. Dziękuję za oświecenie.
ODPOWIEDZ