Kamera Quarz-zoom ds8-3

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: Bokeh »

4Rider pisze: 01 sie 2021, 17:14 Bokeh, Kamerujesz?
A nie zapominasz o aparatowaniu na bekstejdżu?
Idź droga srodka i mierz jak dla 1/25 - sekonic ma taką podzialke, a 1/20 nie ma.
Z tego twojego filmowania to więcej rozkminiania niż zabawy dla Ciebie - myślisz że amator 40 lat temu zawracal sobie głowę takimi duperelami?
Nie zapominam, nie zapomina, w sumie to kamerowanie jest tylko przy okazji.
W sumie przyjmę tak jak mówisz, tj ok 1/25.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: aka »

Bokeh pisze: 01 sie 2021, 16:46 Jaki tu przyjąć czas w końcu przy tych 18 fps 1/20 czy 1/30 ???
O Boże... przecież na tym anglojęzycznym obrazku jest ewidentny błąd. Skoro dla 12fps jest 1/23s, dla 24fps jest 1/45 to jakim cudem może być 1/20 dla 18fps? Tu się sprawdza reguła t=1/(nftpx2) czyli t=1/(18X2)=1/36 czyli w zaokrągleniu można przyjąć 1/30 na światłomierzu i nie ma inaczej!!! Jest oryginalna instrukcja, ja Ci tłumaczę, technik219 pisze o prędkościach (ok. 1/30 dla 18fps) a Ty dalej kombinujesz do spółki z Czwartym ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: J.A. »

Bokeh pisze: 01 sie 2021, 16:46 Dlaczego na tych angielskich data manual podają dla 18 fps shutter speed 1/20?
Boję się że jak założę 1/30, jak pisaliśmy poprzednio, to mogę za bardzo naświetlić klatki
nie da się bardziej naświetlić klatki krótszym czasem ekspozycji.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: Bokeh »

Bokeh pisze: 28 lip 2021, 12:51 W instrukcji podanej przeć Ciebie AKA jest jeszcze taki „ptaszek”, z jakimś obszernym wyjaśnieniem (nie wiem o co chodzi, bo o ile jestem w stanie wydukać co tam napisane to nie rozumiem).
Jest to pod prędkościami 12, 24, 36
Zastanawiałem się dlaczego pominięto prędkość 18, ale poniżej jest ta wartość opisana tak jakby ta prędkość miała jakieś szczególne znaczenie. W końcu poświęcono jej osobny punkt.
выдержка 1/20 с при установленной частоте 18 кадр/с)
Съемка одиночными кадрами (покадровая съемка) дает возможность значительно ускорить движение на экране по сравнению с фактическим. Например, превращение бутона тюльпана в цветок длится 5 часов, на экране этот процесс можно показать за 15–20 секунд.
Покадровая киносъемка позволяет снимать движущиеся куклы, макеты, самопишущиеся надписи, диаграммы, схемы и другие мультипликации. Для съемки одиночными кадрами головку режима работы аппарата установите в положение «1». Каждый нажим пусковой кнопки соответствует съемке одного кадра. Чтобы гарантировать максимальную резкость изображения, рекомендуем при съемке пользоваться штативом.
Пусковая кнопка аппарата имеет гнездо с резьбой под пусковой тросик, которым можно пользоваться при покадровой
Po tym co tu napisane jest to na logikę uznałbym, że dużo bezpieczniej przyjąć dla 18fpt jest przyjąć czas 1/30 niż 1/45
Że przytoczę znów post z początku wątku.
Tu też jest w tej radzieckiej instrukcji выдержка 1/20 с при установленной частоте 18 кадр/с
Dlatego na tych angielskich cameropedia ta wartość się też pojawia.
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: Bokeh »

Ile minut nakręcę na 1 stronie (przed przełożeniem) mając szpulkę o długości taśmy filmowej 10m, i nagrywając z prędkością 18fps?
Jest tu pokazane pokrętło, chyba w metrach.
Ja ustawiłem na 10 i obecnie na kamerze wskazuje 5 (ruch idzie zgodnie ze wskazówkami zegara). Czy to znaczy, że już połowa szpulki nagrana? Czyli 5 m? A może jak na opakowaniu jest napisane 10 m to znaczy to, że to jest 5m na szpulce, a dopiero po rozcięciu i sklejeniu jest 10?
Nie wiem kiedy przełożyć na drugą stronę?
Może to usłyszę jakoś?
Załączniki
9209B572-3883-4C34-A001-04C7030141E1.png
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: aka »

Bokeh pisze: 02 sie 2021, 07:14 Nie wiem kiedy przełożyć na drugą stronę?
W instrukcji jest wszystko napisane. Odnoszę wrażenie, że albo nic nie kumasz, albo zabawiasz się w kotka i myszkę. Żałuję, że podesłałem Ci link do tej instrukcji i wdałem się w dyskusję w tym wątku. Nie rozumiem, dlaczego trzymasz się cyrylicy nie znając rosyjskiego i w sytuacji, gdy google całkiem nieźle tłumaczy. Ale spoko, rad z mojej strony już się nie obawiaj.
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: Bokeh »

Aka, proszę nie irytuj się. Absolutnie nie mam zamiaru bawić się z kimkolwiek w kotka i myszkę. Za wszystkie tu rady jestem ogromne wdzięczny. Naprawdę!!! Serdecznie dziękuję za pomoc. Dużo się tu dowiedziałem. Może rzeczywiście nie potrafię korzystać z tego google translatora, i dlatego wszystkie te pytania z mojej strony wydają się być irytujące. Jednak pytam też dlatego, że instrukcja to jedno, a osobiste doświadczenia użytkowników to drugie. Dlatego pytam. Poza tym jak zaczynam używać tej kamery to pojawiają się kolejne pytania.
Tak czy inaczej dziękuję i Tobie i innym. Poza tym wątek o tej kamery może kiedyś przydać się także innym, którzy będą chcieli pobawić się tak jak ja w filmowanie 8mm.
Za chwilę spróbuję skorzystać z tego google translatora.
Pozdrawiam
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: Bokeh »

Już wiem jak to się robi, google translator bardzo pomocny ;-)
gawroon66
-#
Posty: 2
Rejestracja: 02 sie 2021, 18:45

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: gawroon66 »

Dzień Dobry.
Jestem tutaj nowy więc z góry przepraszam za niewiedzę ;-) Zainteresowałem się tematem filmowania analogowego, gdyż wszedłem w posiadanie quarz 1x8s-2 jednak zobaczyłem, że te kasetki są dość drogie. Na własną rękę udało mi się ustalić, że najtańszym rozwiązaniem jest DS8 (fomapan za około 70zł). a może się mylę i wcale tak nie jest? Czy kupienie quarz'a Zoom DS8-3 za kilkadziesiąt złotych to dobry pomysł ? Czy możecie polecić coś innego ? w kwestii filmowania analogowego jestem kompletnym żółtodziobem :-D
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: Bokeh »

warto zdecydować się na format 2xSuper 8mm (DS8) — oferuje nam on, razem z formatem Super 8mm, najwyższą jakość obrazu spośród wymienionych formatów (największa powierzchnia klatki filmowej!), jednak format DS8 jest bardziej ekonomiczny — tańsza taśma, wygodniejsza w wywołaniu.
https://medium.com/fototekstura/o-filmo ... 71875c8119


https://www.on8mil.com/2016/02/16/we-lo ... e-super-8/
Quartz DS8-3 There are several inexpensive DS8 camera models made in the Krasnogorsk Mechanical Plant from 1971 to 1983. The Quartz or Zenit Quarts DS8-3 is just one of the these very inexpensive cameras.
https://www.pro8mm.com/blogs/blog/intro ... per-8-film
gawroon66
-#
Posty: 2
Rejestracja: 02 sie 2021, 18:45

Kamera Quarz-zoom ds8-3

Post autor: gawroon66 »

Dziękuje bardzo !
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Kamera Quarz-zoom ds8-3

Post autor: mrek »

Bokeh pisze: 28 lip 2021, 18:12 Niemiecki jeszcze gorzej.
Może ktoś takim czymś filmował i wie co i jak?
Owszem, filmowałem ale w latach 70'tych w Nowohuckim AKF. Niewiele pamiętam.
Z tamtych czasów została mi niespełniona miłość do Arriflex Arri 16. Za jej piękny kształt.

Edyta: O! Złota łopata mi się należy, a nie Arri :-)
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
zoran
-#
Posty: 22
Rejestracja: 20 wrz 2009, 19:42

Kamera Quarz-zoom ds8-3

Post autor: zoran »

Bokeh pisze: 02 sie 2021, 10:03 Już wiem jak to się robi, google translator bardzo pomocny ;-)


Jak tam panie bokeh, nagrałeś pan coś? Ja mam Łomo 215, wygląda na sprawną i tez się przymierzam do nagrania jednej kasety, bo ta kamera akurat na Super 8. Jedną już nagrałem ale to była kaseta leciwa i podobno nie warto oddawać do wywołania bo nic tam nie będzie, i zrezygnowałem z wysyłki do wywołania. To jest Revue chrome ale z początku lat 80-tych chyba, kupiłem zapakowaną, skrupulatnie nagrywałem kadry a tu masz, zniechęcili mnie ;)
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Kamera Quarz-zoom ds8-3

Post autor: Bokeh »

Dziś odebrałem materiał z Czarno-Białe.
Niestety 90 procent kadrów jest czarna. Wygląda na to, że po prostu były bardzo mocno niedoświetlone. Ponieważ światłomierz selenowy wbudowany w kamerę był zepsuty, posiłkowałem się zewnętrznymi światłomierzem seconic l-208. W bardzo słoneczne dni, na plaży (gdy należało aż mrużyć oczy) mocno przymykałem przysłonę wg wskazań zewnętrznego światłomierza seconica l-208 i te kadry są bardzo mocno niedoświetlone, praktycznie nic nie widać, prawie 100%. Te kadry kręciłem na wartościach przysłony f 16-22. Ujęcia kręcone w pomieszczeniach, gdzie przysłona była otwarta na maksa, zostały naświetlone dobrze, a i tak nie wiem do końca, bo musiałbym rzucić to wszystko przez rzutnik, bo patrząc na tak małe obrazki po prostu nic nie widać.
Dziwne to wszystko bo patrząc mocno pod światło w okienko kamery bez filmu i manipulując pokrętłem przysłony, podczas testowania kamery, widziałem wyraźnie, że przysłona reguluje płynnie dopływ swiatła, i ten element wydawał się być sprawny.
Kamera raczej niesprawna po tym co uzyskałem. Szkoda, bo miałem nadzieję, i musi minąć trochę czasu jeśli chciałbym znów podjąć jakieś działania, ale najpierw musiałbym mieć w 100% sprawną kamerę. Nie stać mnie na tak drogie eksperymenty.
Jedyna korzyść tego przedsięwzięcia to zdobycie jakiegoś zakresu doświadczenia.

Ale jakie to wszystko ma k….., znaczenie jak na naszych oczach rysuje się widmo hekatomby jakiej świat nie widział od ponad 70 lat.
zoran
-#
Posty: 22
Rejestracja: 20 wrz 2009, 19:42

Kamera Quarz-zoom ds8-3

Post autor: zoran »

O, odpisałeś. Ja będę próbował kamerą Lomo 215 na super 8 i drugą kamerą na 2x8 Kwarc. Do tej drugiej kupiłem nowy film, przysłonę będę dobierał za pomocą wskazań aparatu fotograficznego.
Tak, straszne wydarzenia mają miejsce, stalin 2 znów zabija niewinnych, oby ktoś go dorwał i zrobił co trzeba.
ODPOWIEDZ