Kamera Quarz-zoom ds8-3

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: J.A. »

Stałe światło nie oznacza stałego otworu.
Weź dwa dowolne obiektywy o różnych ogniskowych nastaw na nich przesłonę 8 i zobacz jakiej wielkości jest otwór pateząc przez przednią sochzewkę.
Dlatego na przesłonę mówimy „otwór względny” bo ta sama wartość nie odpowiada temu samemu otworowi bezwzględnemu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: aka »

J.A. pisze: 29 lip 2021, 16:40 Weź dwa dowolne obiektywy o różnych ogniskowych nastaw na nich przesłonę 8 i zobacz jakiej wielkości jest otwór pateząc przez przednią sochzewkę.
A o tych samych ogniskowych?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: J.A. »

Otwór względny to ogniskowa obiektywu / średnicę mierzoną przez przednią soczewkę.
Więc zawsze dla tej samej ogniskowej otwór bezwzględny będzie identyczny przy tym samy otworze względnym.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: 4Rider »

Przysłona może być wbudowana w body - istnieją takie aparaty którym wymienia się obiektywy zmieniając ogniskowa, a gdzie mechanim ostrzenia i przysłona są zintegrowane z body. Miałem kiedyś takiego Canona, widzialem takiego Kodaka, a są i inne takie SLRy maloobrazkowe. Więc takie rozwiązanie nie jest jakieś wyjątkowe.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: aka »

J.A. pisze: 29 lip 2021, 17:06Otwór względny
No tak, zgadza się. Ta moja uwaga o stałym świetle to w związku z myślą o "uciekającym" świetle przy zmianie ogniskowej To też bez znaczenia. Korekta otworu przysłony to w końcu kwestia mechaniki.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: technik219 »

Nie wiem jak w tym modelu, ale w modelu 1xs8-2 do sterowania przysłoną służy pokrętło z boku korpusu kamery. Wartość przysłony obserwuje się w wizjerze, gdzie na matówce wygrawerowane są wartości przysłony, a aktualnie ustawioną wskazuje analogowa wskazówka. Wskazówkę przesuwa się za pomocą pokrętła. Model 1xs8-2 posiada światłomierz CdS zasilany dwiema bateriami MR-9. Schowek na baterie znajduje się w górnej części komory filmu (dostępny po otwarciu pokrywy komory (kamera na kasety 1xs8, 15m filmu). Nie wiem jaka jest przysłona w Twoim modelu, ale w moim działa na zasadzie blaszki z wyciętą szczeliną w kształcie połówki rogala. W zależności od pomiaru blaszka się przekręca przepuszcaając strumień świetlny przez odpowiednią szerokość szczeliny. Taką samą konstrukcję miały przysłony kamer Łomo 215 (na baterie - o uproszczonej budowie i ciut bardziej ograniczonych możliwościach). Podejrzewam więc, że Twoja kamera ma taką samą przysłonę.
Niestety Łomo 215 demontowałem dla pozyskania obiektywu do makro i nie da się już jej uruchomić. Kwarca 1xs8-2 (na kasety) mam w dalszym ciągu w 100% sprawnego. Jakby co, to za niewielką opłatą mogę go przekazać w dobre ręce. Kiedy go używałem światłomierz i automatyka naświetleń działały. Od tamtego czasu nie sprawdzany.
Lux mea lex
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: Bokeh »

Powiem tak, nie widziałem jeszcze tak pancernych kamer jak te quarz.
Zastanawiam się czy tam jest w stanie się coś zepsuć poza światlomierzem, który i tak pewnie by się nigdy nie zepsuł, gdyby nie rozsypał się element selenowy nadgryziony zębem czasu.
Z tą przysłoną w formie blaszki rzeczywiście może tak być.
Zastanawiam się czy Quarz ds8-3 nie jest dziś lepszy bo łatwiej do niego dostać materiał światłoczuły, który jest także tańszy, choć przyznaję, bardziej kłopotliwy jeśli chodzi o instalację/obsługę.
Ostatnio zmieniony 29 lip 2021, 21:48 przez Bokeh, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: 4Rider »

Bokeh, super 8 jest na ten sam materiał - film 2x8 przecina się specjalna przecinarka na pół i ładuje do kaset - jak ja filmowalem to właśnie tak robilem.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: Bokeh »

Nie jest na ten sam materiał. Zapewniam Cię.
Tu jest materiał do ds8-3:
https://www.youtube.com/watch?v=1uah320yMcg

A tu ta druga ZENIT QUARZ 1X8S-2 i wkłady do niej czyli kasetki:
https://www.worthpoint.com/worthopedia/ ... 1734918648

Do 8s-2 pasowały też kasetki kodaka:
Ostatnio zmieniony 29 lip 2021, 21:57 przez Bokeh, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: 4Rider »

Bokeh, nie zapewniaj starego misia ;-)
Jeśli ten materiał nazywa się 2x8 to jest ten sam po rozcieciu na pół co do kaset Super 8.
Takie specjalne rozcinarki są z jednej strony wsadzasz 2x8 a z drugiej wyciagasz dwa kawałki filmu, które nawijasz do kaset Super 8.
No przecież sam to praktykowalem na początku lat '90.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: Bokeh »

Być może, tylko, że do ds8-3 wkładasz szpulkę z filmem i szpulkę odbiorczą, a potem przekładasz i nagrywasz drugą część, a potem oddajesz do koreksu, wywołujesz, rozcinasz na pół sklejasz i masz film.

Dostępny jest w sklepie Fotociemnia:
https://fotociemnia.pl/filmy-do-kamer/1 ... 2x10m.html
Fomapan R DS. 8 2x8mm x 10m, pozytywowy film czarno-biały ISO 100 o wysokiej jakości do kamer analogowych Super 8.
System DS 8 opracowany w latach 70 do kamer Super 8, był odpowiedzią krajów bloku socjalistycznego na wcześniej wprowadzony standard Super 8 przez firmę Kodak i charakteryzował się podwójną zespoloną taśmą 8 mm.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: 4Rider »

Bokeh, zgadza się w 2x8 przekladasz i później przecinasz, a w Super 8 najpierw przecinasz, i zakładasz 2 kawałki do dwóch kaset i wywolujesz ustawiając Koreks na 8 a nie 16mm (2x8) i to jest ten sam materiał a nie być może. Proszę sprawdzać informacje i uzupełnić wiedzę przed stawianiem stanowczych tez. Materiał 2x8 można też naświetlać w aparacie na film 35mm razem z perforacja uzyskując efekt jak przepuszczajac film 135 w aparacie na film 120 - ale to tak na marginesie.
To co linkujesz poznałem w praktyce już 30 lat temu za gowniarza, o.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: Bokeh »

4Rider pisze: 29 lip 2021, 22:09 Bokeh, zgadza się w 2x8 przekladasz i później przecinasz, a w Super 8 najpierw przecinasz, i zakładasz 2 kawałki do dwóch kaset i wywolujesz ustawiając Koreks na X a nie 16mm (2x8) i to jest ten sam materiał a nie być może. Proszę sprawdzać informacje i uzupełnić wiedzę przed stawianiem stanowczych tez. Materiał 2x8 można też naświetlać w aparacie na film 35mm razem z perforacja uzyskując efekt jak przepuszczajac film 135 w aparacie na film 120 - ale to tak na marginesie.
Materiał jest dedykowany do ds8-3, i tylko, a to, że ktoś go potem sobie tnie i zakłada do kasetek to już jego sprawa. Jest to upierdliwe, i wymaga więcej wprawy niż w ds8-3. Do ds8-2 kupowało się kasetki już z załadowanym filmem.
W ten sposób jak mówisz to można przeróżne kombinacje robić.
Nawet w sklepie jak pytałem jaką kupić kamerę żeby dostać łatwo film to powiedziano mi żeby kupić ds8-3, bo do niej są filmy, a kasetek nie ma, a jeśli są to są bardzo drogie. Owszem być może można je ładować jak piszesz tymi od DS8-3 ale czy każdy ma puste kasetki i umie je ładować i jeszcze wcześniej rozcinać film jakimiś specjalnymi urządzeniami itp, tak żeby nie prześwietlić filmu. Daj spokój z tymi kombinacjami. A tak założę szpulkę, nagram, przełożę, nagram drugą strone, oddam do wywołania. Tam mi wywołają, wysuszą, przetną, skleją, dodadzą szpulkę do projektora i już mogę cieszyć się filmem. Proste?
Ostatnio zmieniony 29 lip 2021, 22:23 przez Bokeh, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: 4Rider »

Bokeh, Chłopie to była normalna praktyka że się cielo 2x8 na Super 8, bo w latach '90 kasetki z zaladowanym filmem były praktycznie niedostępne, ani na terenie Polski ani na Ukrainie.
A jest to tak samo upierdliwe jak zakładanie filmu z metra do kasetek 135.
A innej możliwości nie było, jedyne filmy jakie można było kupić to pozostałości radzieckiej produkcji na Ukrainie i ORWO w Polsce i wszystkie były to filmy 2x8 czy też jak je zwiesz DS8.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: Bokeh »

Przeczytaj jeszcze raz co napisałem, to co proponujesz jest trudne, to co oferuje system ds8-3 jest o wiele, wiele prostrze.
Po to wymyślono ten system.
Od razu odrzucam system który mi proponujesz, bo jest o wiele bardziej kłopotliwy. Tak samo łatwiej do aparatu średnioformatowego kupić i urzytkować film 120, niż 135, a co z tego, że tak też się da.
ODPOWIEDZ