Kamera Quarz-zoom ds8-3

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: PPaweł »

4Rider pisze: 29 lip 2021, 10:01 PPaweł pisze: ↑29 lip 2021, 09:47
A jak chcesz, przecież wynik ostatecznie powinien wyjść ten sam.

Nieprawda. Z kopułką mierzy się blisko głównego motywu, a bez ogólnie jak każdy aparat z TTL
Wszystko się zgadza, ale jak on ma ten światłomierz w garści, to jego sprawa, jak mu wygodniej zmierzyć, a ostateczny wynik takiego pomiaru i tak powinien być ten sam, bo mu się ten film naświetla fizycznie jednakowo, w jaki by sposób światło nie było mierzone.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: 4Rider »

PPaweł pisze: 29 lip 2021, 10:19 film naświetla fizycznie jednakowo,
Chyba zapomniałeś o zadanej przysłonie, co?
Przecież w całej tej sprawie pomiaru przy tym filmowaniu chodzi właśnie jaką przysłonę trzeba ustawić,
gdyż dwa pozostałe parametry ekspozycji są już ustalone: czas naświetlania i czułość materiału.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: PPaweł »

Jeżu Marian. Jak są jakieś warunki oświetleniowe, to film trzeba naświetlić w jeden konkretny sposób, żeby było dobrze. Co, oczywiście, oznacza, odpowiednią kombinację migawki i przysłony, w przypadku kręcenia filmu w zasadzie tylko przysłony. A jaką metodą mierzenia światła się tę kombinację ustali, to nie ma dla powstającego obrazu znaczenia.

Proponuję pominąć niuanse typu, że film ma jakąś tam tolerancję całkiem nawet sporą i że prawidłowa kombinacja czasu i przysłony jest, ściśle rzecz biorąc, zbiorem równoważnych energetycznie kombinacji.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: 4Rider »

Jednak uważam że pytanie o sposób pomiaru [światło padające czy odbite] jest zasadne.
I jak w każdym aparacie podstawowy pomiar to światło odbite, w tejże kamerze też na bank tak było,
dlatego uważam że taki sposób pomiaru będzie właściwym.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: PPaweł »

No bo pytanie ogólnofotograficznie ma jak najbardziej sens. Natomiast w odniesieniu do tego, jak to mierzy ta kamera to już taki sobie, chyba żeby się starać odwzorować dokładnie działanie jej światłomierza dla idei rekonstrukcyjnej jakiejś.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: aka »

Bokeh pisze: 29 lip 2021, 09:13 No bo jak ten wbudowany w kamerę światłomierz mierzył światło, tzn które?
Wbudowany mierzył odbite. Ty też mierz odbite, tzn. trzymając światłomierz w ręku (w pobliżu kamery) skierowany na plan filmowy, oczywiście bez kopułki. Masz zooma w kamerze o kacie widzenia od ok. 9 stopni do 36 stopni (horyzontalnie). Te 36 stopni odpowiada pewnie kątowi światłomierza. Schody się zaczną gdy będziesz filmował na długim końcu zooma tzn. na 9 stopniach widzenia - jak się trafi na fragment planu odbiegający jasnością od średniej zmierzonej przez światłomierz... Tak, proszę Pan Szanownego - filmowanie pułapki zastawia. A jeszcze zmiana ogniskowej i planu podczas filmowania... Na początek radziłbym zbyt nie kombinować ze scenariuszem ;-)
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: Bokeh »

aka pisze: 29 lip 2021, 11:43
Bokeh pisze: 29 lip 2021, 09:13 No bo jak ten wbudowany w kamerę światłomierz mierzył światło, tzn które?
Wbudowany mierzył odbite. Ty też mierz odbite, tzn. trzymając światłomierz w ręku (w pobliżu kamery) skierowany na plan filmowy, oczywiście bez kopułki. Masz zooma w kamerze o kacie widzenia od ok. 9 stopni do 36 stopni (horyzontalnie). Te 36 stopni odpowiada pewnie kątowi światłomierza. Schody się zaczną gdy będziesz filmował na długim końcu zooma tzn. na 9 stopniach widzenia - jak się trafi na fragment planu odbiegający jasnością od średniej zmierzonej przez światłomierz... Tak, proszę Pan Szanownego - filmowanie pułapki zastawia. A jeszcze zmiana ogniskowej i planu podczas filmowania... Na początek radziłbym zbyt nie kombinować ze scenariuszem ;-)
Na pewno nie będę ;-) .
Sporo filmuję kamerą cyfrową, i u mnie ujęcia nie są dłuższe niż 3-5 sekund.
Z całą pewnością nie będę w trakcie ujęcia zoomował, ani kręcił się wokół. Zresztą będę miał tylko jakieś 3,5 minuty filmu. Muszę szanować materiał.
W ogóle to szalenie ciekawy jestem gdzie tam znajduje się ta przysłona? Manipulując wartościami tejże przy światłomierzu i wpatrując się w wizjer, czy też obiektyw, nie widzę żadnych zmian, aż do tego stopnia, że zastanawiam się czy przysłona w tej kamerze nie jest czasem spieprzona? A może to działa gdzieś indziej? Sam już nie wiem.
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: PPaweł »

Bokeh pisze: 29 lip 2021, 11:59 Sporo filmuję kamerą cyfrową, i u mnie ujęcia nie są dłuższe niż 3-5 sekund.
Brzmi jak jakaś straszna siekanina, prawdę powiedziawszy. A jakoś tak spokojniej, żeby się dało zobaczyć, co jest na filmie by nie można?
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: Bokeh »

Mylisz się. Długie ujęcia sprawiają, że są dłużyzny, a film robi się nudny. Przerabiałem to.
Oczywiście zdarzy się, że mam i ujęcia ok 10 sekund, ale są to ujęcia niezwykle rzadkie. Zresztą zobacz jak kręci się krótkie filmy.
Zapewniam cię, że wielu zdjęciom co masz na smartfonie nie poświęcasz więcej niż sekundy.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: J.A. »

Nie znam się to opowiem bajeczkę.
- Idą owce przez kładkę nad potokiem.
- Idą, idą, idą...
- No i co dalej
- Czekaj jeszcze nie przeszły.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: aka »

J.A. pisze: 29 lip 2021, 13:35 Nie znam się to opowiem bajeczkę.
- Idą owce przez kładkę nad potokiem.
- Idą, idą, idą...
- No i co dalej
- Czekaj jeszcze nie przeszły.
Takiego marszu krótkimi ujęciami nie da się skręcić... A do projekcji to jeszcze wpisów, a wpisów...
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: Bokeh »

aka pisze: 29 lip 2021, 14:18
J.A. pisze: 29 lip 2021, 13:35 Nie znam się to opowiem bajeczkę.
- Idą owce przez kładkę nad potokiem.
- Idą, idą, idą...
- No i co dalej
- Czekaj jeszcze nie przeszły.
Takiego marszu krótkimi ujęciami nie da się skręcić... A do projekcji to jeszcze wpisów, a wpisów...
Oczywiście że nie. Ale umrzesz z nudów, i zmarnujesz masę nośnika.
A jak nakręcisz wejście owiec na mostek, przynajmniej czołówki pochodu. Krótką chwilę jak już most jest wypełniony, i ostatnie owce schodzące z mostku, to będziesz miał całą historię ujętą w 10-12 sekund.

W ogóle to szalenie ciekawy jestem gdzie tam znajduje się ta przysłona? Manipulując wartościami tejże przy światłomierzu i wpatrując się w wizjer, czy też obiektyw, nie widzę żadnych zmian, aż do tego stopnia, że zastanawiam się czy przysłona w tej kamerze nie jest czasem spieprzona? A może to działa gdzieś indziej? Sam już nie wiem.
Czy powyżej, że wkleiłem swoje zapytanie, ktoś zna odpowiedź? Ja tam żadnych listków przysłony nie widzę.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: aka »

Bokeh pisze: 29 lip 2021, 14:32 Ja tam żadnych listków przysłony nie widzę.
Nie miałem tej kamery w ręku, ale podejrzewam, że w tym obiektywie nie ma przysłony. Jest zapewne w korpusie. Taki mały zoom i jeszcze przysłona, to by skomplikowało budowę. W kamerach z uchwytem rewolwerowym na 100% nie ma przysłony w obiektywach. Wymontuj obiektyw i zajrzyj do środka, ale nie pytaj mnie jak, nie mam pojęcia.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: J.A. »

Ale jak w takim razie miała by się nastawa utrzymać po zmianie ogniskowej?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kamera Quarz--zoom ds8-3

Post autor: aka »

J.A. pisze: 29 lip 2021, 16:05 Ale jak w takim razie miała by się nastawa utrzymać po zmianie ogniskowej?
Na zdjęciach w sieci obiektyw nie przysłony. Dźwignia ustawiania przysłony znajduje się pod obiektywem, to pierścień wokół elementu światłoczułego - mechanizm jest pewnie dosyć skomplikowany. Aha, ten zoom ma stałe światło to chyba może przysłona być w korpusie?
ODPOWIEDZ