Kaiser VPM 3501 Multigrade

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

rosper
-#
Posty: 8
Rejestracja: 14 wrz 2009, 16:48
Lokalizacja: Będzin

Kaiser VPM 3501 Multigrade

Post autor: rosper »

Zacznę od przywitania, gdyż to mój pierwszy post na tym forum... :)
Witam więc szanownych forumowiczów :)

A teraz oczywiście mam do Was prośbę o poradę:
od dłuższego czasu chcę kupić sobie powiększalnik. W szkole pracowałem na magnifaxach i opemusach a dla siebie chciałbym jednak coś lepszego. Mogę kupić powiększalnik Kaisera VPM 3501 z głowicą multigrade z transformatorem, obiektywem Rodenstock Rogonar 50/2.8 za 420zł z przesyłką. Czy wg Was w tej cenie to dobry zakup? Czy też mogę za tę kwotę kupić w Polsce coś lepszego? Powiększalnik jest tylko do małego obrazka, ale tylko na takim narazie pracuję.
Czy osoby które miały styczność z tym sprzętem mogłyby napisać jak się na nim pracuje, jak z jakością wykoniania itp? Generalnie na forum chwalicie Dursta, ale może ten Kaiser też nie jest zły :)

Pozdrawiam
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

Kaisery z ktorymi mialem do czynienia odstawaly od Dursta, chybotliwe, zbyt duzo elementow z plastiku, nieprecyzyjne ostrzenie...niby na papierze wszystko wydaje sie ok ale w ciemni juz mniej...ten rowniez jest z amatorskiej serii wiec duzo sie po nim nie spodziewaj.
Awatar użytkownika
MacGregor
-#
Posty: 8
Rejestracja: 23 sty 2008, 02:10
Lokalizacja: Białystok

Post autor: MacGregor »

Witam!
Pracuję na takim samym i raczej nie zgodzę się z opinią że to chybotliwy i nie precyzyjny powiększalnik.
Główne elementy jak maszt(który jest szeroki) i korpus są wykonane z metali, podstawa jest gruba i masywna.
Może Kolega miał nie wyregulowane ślizgacze na których porusza się korpus powiększalnika, po maszcie.
To dziwne, gdyż ja nigdy nie miałem problemu z moim Kaiserem.
A mam teraz drugiego(do 6x6) i jest tak samo niezawodny.

Ja polecam.
POZDRAWIAM!
rosper
-#
Posty: 8
Rejestracja: 14 wrz 2009, 16:48
Lokalizacja: Będzin

Post autor: rosper »

Długo się nad tym zastanawiałem, i docelowo wybiorę Dursta M605. Ma ktoś może takie cacko do sprzedania? :)
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

rosper pisze:docelowo wybiorę Dursta M605
Może poszukaj Dursta M70 - to taka "Leica" wśród powiększalników.
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

no bez przesady, Leica wsrod powiekszalnikow to...Leica :) Zwlaszcza Focomaty 1C i 2C.
ale prawda jest taka, ze M70 jest fantastyczny. a M605 ma z nim bardzo duzo wspolnego, praktycznie tylko glowice sa inne, reszta jest dokladnie taka sama. glowna roznica jest taka, ze glowica i kasetka M70 robi do 6x7 a M605 do 6x6.
Awatar użytkownika
Coil
-#
Posty: 246
Rejestracja: 08 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: MałaPolska

Post autor: Coil »

dadan_mafak pisze:ale prawda jest taka, ze M70 jest fantastyczny
A miałeś do czynienia z 670? Jest taki na ebayu w Angoli. Orientujesz się może jaka jest różnica pomiędzy M70 a M670? Jest głowica Vario, to nieźle. Nawet nie wiem za bardzo o co się sprzedawcy pytać: czy są ramki, kondensory, żarówka ???
Niestety jak sprzedawałeś M70 byłem bez grosza i teraz pluję sobie w moją długą brodę.
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

Coil pisze: A miałeś do czynienia z 670?
Mialem ale to byla krotka znajomosc, nie przypadl mi do gustu - myslalem, ze to nastepca M70 a okazal sie po prostu modelem amatorskim. Niby wszystko na papierze brzmi ok ale w praktyce jest inaczej. nie te materialy, nie ta stabilnosc - na zdjeciu z ebayu widac czlon do ustawiania ostrosci - plastik - w M70/M605 jest metalowy odlew - i pamietam, ze sie to "dyndalo"
no i glowice kondensorowa kupic do 670 to bedzie baardzo ciezko - a niektorzy lubia kondensor (jak ja)
nie pamietam jakie ramki uzywa 670, moze takie same jak m70 to wtedy dokupisz na ebayu bez wiekszych problemow (oprocz 6x7, tej sie trzeba naszukac)

odezwij sie na pw - co i do czego potrzebujesz, jestem swierzo zaopatrzony w powiekszalniki ;-)
rosper
-#
Posty: 8
Rejestracja: 14 wrz 2009, 16:48
Lokalizacja: Będzin

Post autor: rosper »

slawoj pisze:Może poszukaj Dursta M70 - to taka "Leica" wśród powiększalników.
Hmm, generalnie z tym szukaniem to ciężkawo, na serwisach aukcyjnych w PL bardzo mało jest porządnego sprzętu, a jak już są, to za niebotyczne ceny :| Z kolei na ebay'u nie mam konta, przesyłki z niemiec itp - to wszystko trwa i trzeba się dogadać. Dlatego myślałem, że może ktoś z użytkowników forum ma taki sprzęt do sprzedania (choć pewnie jak juz ktoś ma, to nie myśli o pozbywaniu się go, hehehe ;) )
Pozdrawiam :)
rosper
-#
Posty: 8
Rejestracja: 14 wrz 2009, 16:48
Lokalizacja: Będzin

Post autor: rosper »

W ogóle to ubolewam nad tym, że są ograniczenia dostępu do "Bazaru". Jestem świeżakiem i nie mam nabitych postów, a informacje zamieszczone na forum są tak obszerne, że nawet nie mam co zadawać pytań, tylko czytać, czytać i czytać :)
Generalnie muszę skompletować wyposażenie ciemni i dział "kupię" byłby mi wielce pomocny.
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Post autor: dejnekas »

rosper pisze:W ogóle to ubolewam nad tym, że są ograniczenia dostępu do "Bazaru". Jestem świeżakiem i nie mam nabitych postów,
możesz napisać do moderatora i sądzę, że Ci umieści ogłoszenie. Tu nie chodzi o to aby utrudniać życie "nowym" tylko unikać handlarzy etc.
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
Awatar użytkownika
Coil
-#
Posty: 246
Rejestracja: 08 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: MałaPolska

Post autor: Coil »

albo poprosić kogokolwiek, żeby w Twoim imieniu umieścił ogłoszenie.
rosper
-#
Posty: 8
Rejestracja: 14 wrz 2009, 16:48
Lokalizacja: Będzin

Post autor: rosper »

dejnekas pisze:możesz napisać do moderatora i sądzę, że Ci umieści ogłoszenie
Coil pisze:albo poprosić kogokolwiek, żeby w Twoim imieniu umieścił ogłoszenie.
Macie rację, w takim razie zgłoszę się z prośbą do moderatora lub do użytkowników forum :)
rosper
-#
Posty: 8
Rejestracja: 14 wrz 2009, 16:48
Lokalizacja: Będzin

Post autor: rosper »

Jest ok, bazar jest już dla mnie dostępny :)
Dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

rosper - fajnie.

Widzisz, to jest takie forum, gdzie cieszymy się również z innymi użytkownikami.
ODPOWIEDZ