justowanie i regulacja powiększalnika

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
temol
-#
Posty: 211
Rejestracja: 18 cze 2008, 14:14
Lokalizacja: Kraków

justowanie i regulacja powiększalnika

Post autor: temol »

To ja taki temat chciałem poruszyć odnośnie powiększalników - justowanie.
Jakie macie patenty, wskazówki, doświadczenia? Do tej pory jakoś nie zaprzątałem sobie tym głowy, i nie narzekam na ostrość... ale wpadł mi w ręce durst, który wg mnie wymaga regulacji płaszczyzn..
Po lekturze gugli wynalazłem kilka firmowych przyrządów (np Versalab Parallel lub zig-align) ale ceny odstraszają. Z domowych znalazłem opis użycia wskaźnika laserowego z lustrem, lub dwóch lusterek (jedno z dziurą).

T.
dziad_ek
-#
Posty: 16
Rejestracja: 06 cze 2010, 22:32
Lokalizacja: małopolska

Post autor: dziad_ek »

Stosowałem to z lustrami i wychodziło bez rewelacji,doszukałem się tego na APUG-u.
Najprościej jak to robiłem to negatyw na którym miałem sfotografowaną idealna "kratę" z gęsto ułożonych lini,
podniesienie masymalnie głowicy ,złapanie ostrości na środku i zabawa żeby obraz w wszystkich narożnikach był tak samo ostry,teoretycznie powinno to nastąpić tylko przy idealnie równoległym ustawieniu,tak czy inaczej wydaje mi się że wyszło mi to lepiej niż z wyżej wspomnianymi lustrami.
Największy problem to bylo zrobienie dziury w lustrze XD
Awatar użytkownika
temol
-#
Posty: 211
Rejestracja: 18 cze 2008, 14:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: temol »

dziad_ek pisze: Największy problem to bylo zrobienie dziury w lustrze XD
Wyczytałem, że nie potrzeba wiercić dziury - wystarczy zdrapać warstwę ochronną i odblaskową.

T.
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

Durst wymagajacy regulacji? Musial chyba jakis wypadek miec...o ktora plaszczyzne chodzi?
dziad_ek
-#
Posty: 16
Rejestracja: 06 cze 2010, 22:32
Lokalizacja: małopolska

Post autor: dziad_ek »

Wyczytałem, że nie potrzeba wiercić dziury - wystarczy zdrapać warstwę ochronną i odblaskową.
Ehh mogłem pomyśleć zaoszczędziłoby mi to godzinę wiercenia :evil:
Awatar użytkownika
temol
-#
Posty: 211
Rejestracja: 18 cze 2008, 14:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: temol »

dadan_mafak pisze:Durst wymagajacy regulacji? Musial chyba jakis wypadek miec...o ktora plaszczyzne chodzi?
Wygląda jak by przód głowicy był niżej niż tył (pod wpływem własnego ciężaru?).
Pomiarów dokonywałem na tym ruchomym elemencie, do którego mocuje się miseczkę obiektywową. W dodatku lewa strona tego elementu jest niżej niż prawa strona. Różnice w wysokości przód-tył to około 0.8-1mm, a różnica lewo-prawo to ok 0.7mm. Wszystko dokręcone, w ustawieniach zero stopni. Muszę jeszcze sprawdzić jak to wygląda w płaszczyźnie negatywu.
Pomiar względem deski, do której jest przymocowana kolumna. Durst M707 Color.

T.
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

707 nie ma regulacji "przod-tyl" musialbys rozebrac element ktory jezdzi gora-dol po kolumnie i powkladac jakies ultra cienkie podkladki pod plastiki ktore sie przesuwaja po kolumnie. czlon w ktorym jest miseczka obiektywowa nie musi miec tak dokladnego odlewu zeby na nim przeprowadzac pomiary, powinienes mierzyc to przykladajac linial do czola obiektywu i w miejscu gdzie wklada sie karetke negatywowa. i linial musi byc z prawdziwego zdarzenia.
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Post autor: dejnekas »

temol pisze:Różnice w wysokości przód-tył to około 0.8-1mm
Chłopie Ty to masz wzrok :) Ja w życiu nie zauważylbym takiej różnicy :D
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
Awatar użytkownika
temol
-#
Posty: 211
Rejestracja: 18 cze 2008, 14:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: temol »

dejnekas pisze:Chłopie Ty to masz wzrok :) Ja w życiu nie zauważylbym takiej różnicy :D
Ale jak byś użył linijki to byś zobaczył... powiększalnik przyjechał do mnie w paczce, i postanowiłem sprawdzić jak przeżył podróż. Poza tym nie widzę nic dziwnego w regularnym sprawdzaniu płaszczyzn...

T.
ODPOWIEDZ