Jobo 1520 cieknie od nowości - nie kupujcie tego g**na!

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Jobo 1520 cieknie od nowości - nie kupujcie tego g**na!

Post autor: miki11 »

marpula pisze: 20 wrz 2023, 18:11 Przez wciśnięcie korka, nie wytworzysz, żadnego podciśnienia. Producent przewidział, że stosując duże zestawy i obrabiając sporą ilość filmów w procesorze przy zastosowaniu magnesu. Mogą wytworzyć się gazy które wypchną korek. Dlatego wpychamy środek korka aby temu zapobiec.
Czyli co? Naciskam gumowy środek kapsla i nie wytwarzam lekkiego podciśnienia w środku? Tu właśnie o to chodzi, żeby to ciśnienie wewnętrzne było nieco niże od zewnętrznego, wtedy płyn nie jest wypychany na zewnątrz.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
marpula
-#
Posty: 38
Rejestracja: 24 lip 2021, 18:26

Jobo 1520 cieknie od nowości - nie kupujcie tego g**na!

Post autor: marpula »

Doczytaj, kiedy jest ciśnienie a kiedy podciśnienie … i sam sobie odpowiedz



Może inaczej. Podciśnienie, tworzysz „wysysając” powietrze z koreksu, wpychając korek podwyższasz ciśnienie … czyli robisz coś przeciwnego. Ale wciśnięcie środkowej części korka do wewnątrz zwiększa powierzchnię przylegania, stąd pewnie przekonanie, że jest lepiej.
Ale nie jest … mam kilka koreksów tej marki, od amatorskiej 1… poprzez prof 2… i do starszej. Żaden nie przecieka … fakt mam ich dużo a już kilka sprzedałem ale nie długo … może z czasem, elementy się zużyją i będą przeciekać ale nowy nie ma prawa.

Jeszcze jedna ciekawostka, starsze koreksy miały dużą czapkę i je trzeba dosyć mocno skręcić aby nie przeciekały. Dlatego aby łatwiej się odkręcało naciskamy czapkę korka silnie do dołu i … właśnie, tworzymy ciśnienie, które pomaga w odkręceniu koreksu.
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Jobo 1520 cieknie od nowości - nie kupujcie tego g**na!

Post autor: PPaweł »

Jak naciśnie przed zakręceniem, zakręci z wciśniętym, a potem puści, to się zrobi podciśnienie.
Awatar użytkownika
marpula
-#
Posty: 38
Rejestracja: 24 lip 2021, 18:26

Jobo 1520 cieknie od nowości - nie kupujcie tego g**na!

Post autor: marpula »

O … tutaj to bym się z tym zgodził szczególnie przy starszych typach, gdzie czapka / korek jest dosyć twardy … wtedy, może i tak.

Potrenowałem na wszystkich, każdy jest szczelny dla wody ale nie jest tak zbudowany aby był szczelny dla powietrza.
Dlatego nigdy nie wytworzy się żadne podciśnienie w koreksach Jobo na czas wystarczający nawet na krótką obróbkę chemiczną.
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 460
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Jobo 1520 cieknie od nowości - nie kupujcie tego g**na!

Post autor: EE2 »

Ja zamykając Patersona do obróbki rotacyjnej przykładam dekielek, naciskam jego środek a następnie dociskam szybko naokoło rant. Taki sposób zakładania dekla tworzy podciśnienie w koreksie i jest ono na tyle silne, że nie ma opcji na to aby dekiel spadł lub żeby coś wyciekło. Tylko trzeba go starannie założyć. Raz mi się otworzył koreks i dobrze, że miałem pod moim prototypem wywoływarki miskę, która złapała uciekający wywoływacz :evil:
To była jedna jedyna wpadka spowodowana tylko i wyłącznie moim błędem przy zamykaniu koreksu. Robiłem testy zamykając w ten sposób koreks napełniony wodą w ilości nawet większej niż potrzeba i intensywnie machając nim odwróconym do góry nogami. Nie otworzył się i nie wyciekła ani kropla :-) Tak więc Paterson jest naprawdę porządnym koreksem i mimo tego, że oficjalnie nie jest przystosowany do wywoływania rotacyjnego to z powodzeniem można tak go stosować. Oczywiście trzeba do takiego wywoływania zablokować możliwość obracania się szpuli względem koreksu :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Jobo 1520 cieknie od nowości - nie kupujcie tego g**na!

Post autor: miki11 »

EE2 pisze: 23 wrz 2023, 19:13 Taki sposób zakładania dekla tworzy podciśnienie w koreksie
O tym pisałem wyżej.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
marpula
-#
Posty: 38
Rejestracja: 24 lip 2021, 18:26

Jobo 1520 cieknie od nowości - nie kupujcie tego g**na!

Post autor: marpula »

Jobo to nie Paterson, tutaj korek nie nachodzi na całość a Koreks nie jest szczelny dla powietrza na dłużej niż kilka / kilkanaście sekund.

Ludzie człowiek pisze, że mu chemia z koreksu cieknie a Wy go wkręcacie że wytworzy w dziurawym wiadrze podciśnienie.
To już lepiej, niech potrze parę razy może, spełni trzy życzenia
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 222
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Jobo 1520 cieknie od nowości - nie kupujcie tego g**na!

Post autor: BW »

- że niby w którym miejscu są dziury w tym "wiadrze"? Sam wcześniej piszesz że nie przecieka, czyli jak to jest - ma dziury a jednak nie przecieka? A jeżeli nie ma dziur - bo sam piszesz że nie przecieka - to podciśnienie też da się wytworzyć.
Awatar użytkownika
marpula
-#
Posty: 38
Rejestracja: 24 lip 2021, 18:26

Jobo 1520 cieknie od nowości - nie kupujcie tego g**na!

Post autor: marpula »

… to taki kolokwializm, aby uświadomić, że jak komuś przecieka z pojemnika woda, to powierzę tym bardziej
Awatar użytkownika
marpula
-#
Posty: 38
Rejestracja: 24 lip 2021, 18:26

Jobo 1520 cieknie od nowości - nie kupujcie tego g**na!

Post autor: marpula »

BW pisze:- że niby w którym miejscu są dziury w tym "wiadrze"? Sam wcześniej piszesz że nie przecieka, czyli jak to jest - ma dziury a jednak nie przecieka? A jeżeli nie ma dziur - bo sam piszesz że nie przecieka - to podciśnienie też da się wytworzyć.
… o kur… ja już się zgubiłem. Może faktycznie, da się wytworzyć to cholerne podciśnienie … na bank się da.
Idę spać … dobranoc Obrazek
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Jobo 1520 cieknie od nowości - nie kupujcie tego g**na!

Post autor: technik219 »

marpula pisze: 23 wrz 2023, 22:43 ja już się zgubiłem. Może faktycznie, da się wytworzyć to cholerne podciśnienie … na bank się da.
Krokusy też ciekną, ale i w nich da się wytworzyć podciśnienie, albo tak założyć dekielek żeby nie przeciekały. "Na wszystko jest sposób", jak powiedział chłop wchodząc na strych po drabinie ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
marpula
-#
Posty: 38
Rejestracja: 24 lip 2021, 18:26

Jobo 1520 cieknie od nowości - nie kupujcie tego g**na!

Post autor: marpula »

„… albo tak założyć dekielek żeby nie przeciekały …”

… tak to jest właśnie sposób … prawidłowa obsługa.
ODPOWIEDZ