Jaki obiektyw do manualnego Pentaksa?

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jaki obiektyw do manualnego Pentaksa?

Post autor: aka »

Do użytkowników Pentaksów - jaki zoom polecilibyście z mocowaniem K, myślę o tych -M i -A. Interesuje mnie szczególnie zakres obejmujący standardowe 50mm i jakość obrazka zbliżona do np. Pentaksa-M 50/1.7. Opinie o długoogniskowych zoomach i różnych stałoogniskowych też mile widziane. Na razie startuję ze wspomnianym 50/1.7.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Jaki obiektyw do manualnego Pentaksa?

Post autor: Imperitus »

Mi gorąco polecano 50/1.4, dzisiaj odbiorę Velvię święcona przez niego, zobaczymy czy jest tak dobry jak mówią
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jaki obiektyw do manualnego Pentaksa?

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 07 wrz 2020, 13:25 Mi gorąco polecano 50/1.4
-A czy -M? opinie wskazują na -M jako niby ciut "lepsze". Ja się rozglądam za -A 35-105, -M 75-150 i -M 35-70/2.8-3.5 bo "nożny" zoom nie zawsze wystarcza.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Jaki obiektyw do manualnego Pentaksa?

Post autor: Imperitus »

aka, tak mam M, i też szłem tym tropem. Najwyraźniej czytamy te same fora ;-)
Zdjęcia zajedwabiste, skany niedługo będą i wtedy będę mógł coś pokazać
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jaki obiektyw do manualnego Pentaksa?

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 07 wrz 2020, 18:10 Zdjęcia zajedwabiste,
Kupiłem 1.7 a za dwa dni na olx ktoś wystawił 1.4 za rozsądne 300 zł i zniknął nim się namyśliłem. :-( Korpus jedzie z UK, za tydzięń i ja zobaczę wyniki. Wygląda na to, że na koreksie pentaksiarzy jak na lekarstwo. ;-)
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Jaki obiektyw do manualnego Pentaksa?

Post autor: Imperitus »

aka pisze: 07 wrz 2020, 18:36
Imperitus pisze: 07 wrz 2020, 18:10 Zdjęcia zajedwabiste,
Kupiłem 1.7 a za dwa dni na olx ktoś wystawił 1.4 za rozsądne 300 zł i zniknął nim się namyśliłem. :-( Korpus jedzie z UK, za tydzięń i ja zobaczę wyniki. Wygląda na to, że na koreksie pentaksiarzy jak na lekarstwo. ;-)
Może nawet lepiej, z tego co czytałem to 1,7 jest ostrzejszy od pełnej dziury, no i jaki kompaktowy. Mi się trafił 1.4 w dobrej cenie to wziąłem.
Można się zapisać do klubu miłośników Pentaxa? :mrgreen:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jaki obiektyw do manualnego Pentaksa?

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 07 wrz 2020, 19:45 Można się zapisać do klubu miłośników Pentaxa?
Najpierw takowy trzeba powołać i jakiś doświadczony fan by się przydał na prezesa...
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Jaki obiektyw do manualnego Pentaksa?

Post autor: powalos »

aka pisze: 07 wrz 2020, 20:34
Imperitus pisze: 07 wrz 2020, 19:45 Można się zapisać do klubu miłośników Pentaxa?
Najpierw takowy trzeba powołać i jakiś doświadczony fan by się przydał na prezesa...
Ależ takowy istnieje :-) pentax.org.pl
Jest nas tu kilku z tego forum. Bardzo dużo o różnych obiektywach można się dowiedzieć wpisując w Google nazwę obiektywu z dopiskiem "pentaxforums", np: SMC 28/3.5 pentaxforums
Ja jestem na urlopie i trochę kiepsko mam z netem więc mogę napisać coś gdy wrócę i popat.rzeć co miałbym do ewentualnego zbycia.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Jaki obiektyw do manualnego Pentaksa?

Post autor: bakulik »

Są tu Pentaksiarze, a jakże. :-)

Jeśli chodzi o zoomy do manuala, to osobiście nie używam, ale generalnie chwalony jest A 35-105/3.5 zwany „stack of primes”. Tu https://www.pentaxforums.com/reviews/pe ... eview.html znajdziesz jego test.

Poniższe adresy zawierają listę wszystkich obiektywów poszukiwanego przez Ciebie typu wraz z ocenami użytkowników. Może okażą się przydatne:
https://www.pentaxforums.com/lensreview ... s-c41.html
https://www.pentaxforums.com/lensreview ... s-c42.html

Imperitus pisze: 07 wrz 2020, 19:45 Można się zapisać do klubu miłośników Pentaxa?
Można, zapraszamy: http://pentax.org.pl/index.php :-)

Tu też znajdzie się trochę opinii o obiektywach: http://pentax.org.pl/viewforum.php?f=15
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jaki obiektyw do manualnego Pentaksa?

Post autor: aka »

bakulik pisze: 07 wrz 2020, 20:49 Są tu Pentaksiarze, a jakże.
Są, są. Sam w pewnym sensie się do nich zaliczam (P645, P645N). Oba fora znam i nawet jestem zarejestrowanym, ale biernym uczestnikiem.
Dzięki za linki. Znam testy i opinie na pentaxforums.com - liczyłem na opinie koreksowiczów.
LD
-#
Posty: 464
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Jaki obiektyw do manualnego Pentaksa?

Post autor: LD »

aka pisze: 04 wrz 2020, 10:01 Do użytkowników Pentaksów - jaki zoom polecilibyście z mocowaniem K, myślę o tych -M i -A. Interesuje mnie szczególnie zakres obejmujący standardowe 50mm i jakość obrazka zbliżona do np. Pentaksa-M 50/1.7. Opinie o długoogniskowych zoomach i różnych stałoogniskowych też mile widziane. Na razie startuję ze wspomnianym 50/1.7.
Mam Super-Multi-Coated Macro-Takumar 100mm F4 z gwintem 42mm. Kupiłem go aby używać z cyfrówką D7. Do Minolty analogowej mam firmową 100. Polecam, same zalety jeżeli chodzi o plastykę, ostrość.Kupiłem za grosze :)
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jaki obiektyw do manualnego Pentaksa?

Post autor: aka »

LD pisze: 08 wrz 2020, 12:57 Mam Super-Multi-Coated Macro-Takumar 100mm F4 z gwintem 42mm.
No właśnie - M42, który potrzebuje adaptera, a i wygoda w użyciu taka sobie. Obiektyw zacny i całkiem nie tani, podobnie jak całe mnóstwo świetnych obiektywów z M42.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jaki obiektyw do manualnego Pentaksa?

Post autor: 4Rider »

manualny
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Jaki obiektyw do manualnego Pentaksa?

Post autor: wosk »

bakulik pisze: 07 wrz 2020, 20:49 Jeśli chodzi o zoomy do manuala, to osobiście nie używam, ale generalnie chwalony jest A 35-105/3.5 zwany „stack of primes”.
Zgadza się, używam i potwierdzam. Do czasu jego nabycia nie wiedziałem, że zoomy mogą być tak dobre. Choć z drugiej strony nie testowałem zbyt wielu takich szkieł ;-). W każdym razie po paru rolkach przestałem nosić ze sobą stałki w torbie, jeśli wyściowo podpinałem A 35-105/3.5. Ostrość, odwzorowanie kolorów, praca pod światło bez zarzutu na każdej ogniskowej. Funkcja macro też dobrze się spisuje. Jedyny mankament - to kawał żelaza i szkła, ciężki, ale warto go nosić...
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Jaki obiektyw do manualnego Pentaksa?

Post autor: powalos »

Ja mam SMC A 28-135/4. Też jest całkiem dobry, ale to dopiero kawał metalu i szkła (820 g). Rzadko go używam więc zastanawiam się czy nie powinien iść do ludzi, którzy będą częściej z niego korzystać. Na wyjazdy z jednym obiektywem-jak znalazł.
https://www.pentaxforums.com/lensreview ... -Lens.html
Fan Pentax'a.
ODPOWIEDZ