Jaki obiektyw do 4x5?

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Jaki obiektyw do 4x5?

Post autor: morotegari »

4Rider pisze: 29 gru 2019, 07:30 Co do blokady przysłony powinna pomoc cienka aluminiowa podkladka-dystans, jedna albo kilka - to rozwiązanie z mieszkow składanych.
Długa szyna potrzebna jest do zdjęć z bliska,
Dokładnie. Z tymże u mnie taka podkładka wpadałaby do zbyt dużego otworu w płytce obiektywowej. Oczywiście dałoby się to obejść, kwestia pomysłowości. Ale druk 3D to nie jest jakaś superdokładność, po drugie: nie chciało mi się.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Jaki obiektyw do 4x5?

Post autor: Henry »

morotegari pisze: 28 gru 2019, 22:59 Nasuwa mi się przy okazji jedno pytanie. Czy do fotografii krajobrazowej potrzebna jest aż tak długa szyna? Czy wystarczyłaby np. o połowę krótsza? Oczywiście szkoda mi ciąć oryginalnej szyny, może udałoby się coś znaleźć dodatkowo.
Jeśli będziesz używał szerokich obiektywów i bez zbliżeń to możesz sporo zaoszczędzić na szynie. Ale to musisz sobie zrobić test wg obiektywów które masz, bo każdy będzie w innej odległości minimalnej (dla nieskończoności).

A przy okazji - jak masz drukarkę 3D to dlaczego sobie nie wydrukowałeś płytki Cambo?

A przy okazji 2: jak ktoś potrzebuje pudełka do obiektywów na płytkach Linhofa to ostatnio zrobiłem fajny projekt pod wydruk 3D
https://www.thingiverse.com/thing:4070526
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Jaki obiektyw do 4x5?

Post autor: morotegari »

Henry pisze: 29 gru 2019, 21:01A przy okazji - jak masz drukarkę 3D to dlaczego sobie nie wydrukowałeś płytki Cambo?

A przy okazji 2: jak ktoś potrzebuje pudełka do obiektywów na płytkach Linhofa to ostatnio zrobiłem fajny projekt pod wydruk 3D
https://www.thingiverse.com/thing:4070526
Jasne, mogłem wydrukować, ale nie chciałem za bardzo ingerować w wygląd aparatu. Moja kamera to staruteńki model z lat 50-tych, pomalowany jedyną słuszną w tamtych czasach farbą o kolorze szary młotkowy :mrgreen: Z wydrukowaną płytką przednią dziwnie by wyglądał...
A drukarkę mam MakerBot Replicator 2X :-)

Pudełka wyglądają super, zrobię sobie takie pod Cambo.

[zdjęcie z internetu]

Obrazek
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Jaki obiektyw do 4x5?

Post autor: morotegari »

aka pisze: 11 gru 2019, 07:47 Może się uda, czego Ci życzę. Jak już go zastosujesz w "boju" to się podziel z nami co i jak poszło. Tu, na forum, dość rzadko pytający dzieli się wiedzą o efektach końcowych swoich poczynań.
Aparat doprowadziłem do pełnej używalności. Musiałem dokupić do niego tylną płytkę, która obsługiwałaby format 4x5" (opisywałem to w osobnym wątku). Trafiła mi się taka nowszego typu, obracana pod dowolnym kątem :-)
Pierwszych kilka zdjęć mam już za sobą...
Z racji zarazy człowiek ma dużo więcej czasu. Kamerę krok po kroku przywracam do stanu perfekcyjnego, śrubka po śrubce. Czyszczę, poleruję, smaruję, usuwam rdzę itd.
Teraz jestem na etapie czyszczenia i podklejania miecha. Zauważyłem, że w kątach ma on lekkie przetarcia, które mogą przepuszczać światło. Jak sobie z tym poradzić? Są to niewielkie dziurki, więc pewnie do uratowania.
Załączniki
cambo1.jpg
cambo1.jpg (130.54 KiB) Przejrzano 1258 razy
cambo2.jpg
cambo2.jpg (168.41 KiB) Przejrzano 1258 razy
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jaki obiektyw do 4x5?

Post autor: aka »

morotegari pisze: 13 kwie 2020, 08:37 Aparat doprowadziłem do pełnej używalności.
morotegari pisze: 13 kwie 2020, 08:37 Pierwszych kilka zdjęć mam już za sobą...
No i o to chodzi :-) Ładna konstrukcja, retro jak i format ;-) Jak obiektyw się sprawdza? Masz może skany zrobionych zdjęć (negatywów)?
ODPOWIEDZ