Jaki analog z precyzyjnym światłomierzem?

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

qni
-#
Posty: 61
Rejestracja: 13 lip 2014, 22:58
Lokalizacja: Gdańśk

Jaki analog z precyzyjnym światłomierzem?

Post autor: qni »

Jaki aparat, jaki system polecicie z precyzyjnym światłomierzem?
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

Co masz na myśli pisząc "precyzyjny"?

Chodzi ci o aparat ze światłomierzem który ma pomiar punktowy?

Czy chodzi ci o aparat który ma precyzyjnie wykonany światłomierze elektroniczny?

Czy może o coś innego?

Format negatywu jaki ma obsługiwać aparat, itp itd

Aha i doprecyzuj o jakiej kwocie mówimy:)


A tak to polecam Canon Eos 1 i Eos 3, Pentax MZ-S, Minolta 9 xi, Nikon F5 i F6:)
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

Fikumiku pisze: A tak to polecam Canon Eos 1 i Eos 3, Pentax MZ-S, Minolta 9 xi, Nikon F5 i F6:)
Też bym polecił te modele. Dodam tylko obiegową opinię, że Canony lepiej naświetlają negatywy, a Nikony slajdy. Ale dyskutować na ten temat nie będę (-: bo robię slajdy na Eos 1
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Post autor: powalos »

To ja dodam jeszcze, że Pentax MZ-S (orax Z1p i Z1) mają w komorze kasety dwa dodatkowe styki z których otrzymują "wiadomość" o tym czy załadowany film to, slajd czy negatyw i na tej podstawie zmieniają zakres działania linii programowej światłomierza. Pentaxy bardzo dobrze naświetlają. Nawet Z70, który ma tylko dwupolowy światłomierz naświetla idealnie bez jakiejś szczególnej ingerencji fotografującego. W większości przypadków można całkowicie zaufać automatyce naświetlania przy wyborze wartości przysłony. Efekt będzie bardzo dobry (tak w ok.98%). Mam też dwa Nikony (90x i 70) ale nimi nigdy nie naświetlałem slajdów więc się nie wypowiadam. Na negatywach wszystko jest ok. Pozdrawiam.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

powalos pisze:o tym czy załadowany film to, slajd czy negatyw
W kodzie DX nie ma tej informacji. Jest tylko informacja o tolerancji naświetlania wg. producenta.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Post autor: powalos »

J.A. pisze:W kodzie DX nie ma tej informacji. Jest tylko informacja o tolerancji naświetlania wg. producenta.
no i właśnie w ten sposób aparat niejako dowiaduje się czy siedzi w nim slajd (mniejsza tolerancja) czy też negatyw. W każdym razie obaj wiemy o co chodzi. I z tego co wiem, tylko Pentax miał te dodatkowe styki (nie znam zupełnie systemu Canona więc się nie wymądrzam). Może N lub dawna M też to miały. Pzdr.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Re: Jaki analog z precyzyjnym światłomierzem?

Post autor: nord »

qni pisze:Jaki aparat, jaki system polecicie z precyzyjnym światłomierzem?
każdy aparat ze sprawnym światłomierzem. jeżeli fotografujesz świadomie po kilku rolkach będziesz wiedzieć jakie ewentualnie nanieść poprawki. w tym celu dobrze robi zapisywanie ustawień. czy taki wniosek wymaga głębszej dyskusji?

reszta to bicie piany i udowadnianie mojszości!
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

powalos pisze:no i właśnie w ten sposób aparat niejako dowiaduje się czy siedzi w nim slajd (mniejsza tolerancja) czy też negatyw.
Tak, to tylko dygresja na boku.
powalos pisze:I z tego co wiem, tylko Pentax miał te dodatkowe styki
Nie tylko. EOS 5 nie ma, za to 3 i 1 już ma. Minolty bodaj od 7 w górę. Nikony także modele top i semi pro.
nord pisze:każdy aparat ze sprawnym światłomierzem. jeżeli fotografujesz świadomie po kilku rolkach będziesz wiedzieć jakie ewentualnie nanieść poprawki.
Najlepiej na slajdach z bracetingiem powiedzmy +/- 0,5 EV. Najlepiej na podstawowej automatyce. Po kilku rolkach bez robienia notatek można wyciągnąć jednoznaczne wnioski.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
qni
-#
Posty: 61
Rejestracja: 13 lip 2014, 22:58
Lokalizacja: Gdańśk

Post autor: qni »

w sumie sam nie wiem czego szukam. Dobrze naświetlona klatka to podstawa. szukam aparatu któremu będę wstanie zaufać gdy trzeba zrobić zdjęcie szybko. może są rodzaje światłomierzy które dokładnie podaje ekspozycje.

Interesuje mnie 35mm, Może to głupie podobają mi się "aparaty klasyczne" np pentax mx czy olympus bo są małe.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

compadre, to nie chodzi o to, że jakiś model aparatu ma lepszy od innego światłomierz. problem polega na tym, że aparaty analogowe na dzisiejszym rynku, to we wspaniałej większości aparaty używane, w różnym stanie technicznym. w związku z tym, ramach jednej serii produkcyjnej danego modelu, mogą się trafić aparaty o różnych wskazaniach światłomierza. oczywiście nie będą to jakieś duże różnice, ale puryści będą się mieli czego czepiać. druga sprawa, to fakt, ze nie jest najważniejszą rzeczą aby światłomierz w danym modelu wskazywał idealne wartości. najważniejsza jest powtarzalność!!! to od ciebie zależy jakie naniesiesz korekty. kup sobie po prostu jakiś aparat, może być pentax, może być olimpus i przestań dręczyć się wątpliwościami. nikt o zdrowych zmysłach nie da ci recepty na twoje dylematy. po prostu zrób pierwszy krok. w tym temacie tyle.
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

qni pisze:w sumie sam nie wiem czego szukam. Dobrze naświetlona klatka to podstawa. szukam aparatu któremu będę wstanie zaufać gdy trzeba zrobić zdjęcie szybko. może są rodzaje światłomierzy które dokładnie podaje ekspozycje.

Interesuje mnie 35mm, Może to głupie podobają mi się "aparaty klasyczne" np pentax mx czy olympus bo są małe.

Miło że zaczynasz martwić się o "Światło" ale jakikolwiek światłomierz by nie był w aparacie i tak w pewnych wypadkach ci się sprawdzi a w pewnych nie. (najprostszy test to taki...weź sobie aparat cyfrowy [z manualnymi ustawieniami] ustaw sobie Program i Manualne ostrzenie, zrób zdjęcie 3 kartek czarnej, szarej i białej...zobaczysz że aparat i tak ustawi parametry że wszystkie kadry wyjdą ci szare.)

Weź kup aparat i rób zdjęcia...reszta to doświadczenie
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

olympus om-4ti, polecam.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
qni
-#
Posty: 61
Rejestracja: 13 lip 2014, 22:58
Lokalizacja: Gdańśk

Post autor: qni »

om-4ti - nie stać mnie
om-4 - zastanawiam się, możne kupię.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

om-4 ma defekt konstrukcyjny, szybko zżera baterię. potrafi mu to zająć nawet dwa tygodnie.
ewentualnie możesz rozważyć model "budżetowy", tj. om-2s/p.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
qni
-#
Posty: 61
Rejestracja: 13 lip 2014, 22:58
Lokalizacja: Gdańśk

Post autor: qni »

om-2s/p - też drogi :/

będę myślał nad jakimś pentaxem, pentax łatwiej dostać na rynku.
ODPOWIEDZ