Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

ArtekJ
-#
Posty: 63
Rejestracja: 11 gru 2022, 09:47

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: ArtekJ »

Dawno nie fotografowałem. Zima jaka nadeszła zainspirowała mnie do wyjścia w plener. Mam dużo sprzętu tradycyjnego włącznie z mnóstwem powiększalników. Niestety nie pamiętam już jaką kliszę preferowałem do fotografii zimą. Chciał bym osiągnąć dużą rozpiętość tonalną tak by widzieć strukturę śniegu a jednocześnie detale w cieniach. Jaka klisza nadaje się do tego najbardziej?
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: powalos »

W zasadzie każda o małej i średniej czułości. Byle odpowiednio naświetlona i jeszcze bardziej odpowiednio wywołana.
Fan Pentax'a.
ArtekJ
-#
Posty: 63
Rejestracja: 11 gru 2022, 09:47

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: ArtekJ »

Przeważnie małej czułość klisze mają wielki kontrast. Za to 27 Din mają duże ziarno. Może jest jakaś klisza wypróbowana w czasie zimy.
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: aka »

W czasie zimy to zasadniczo najlepsza jest klisza zimna, z lodówki albo z zamrażarki, w zależności od temperatury za zewnątrz. Chodzi oczywiście o uniknięcie szoku termicznego, a i ziarno będzie mniejsze. Oczywiście tylko 27 DIN ze względu na "niskie" słońce. I jeszcze jedno, dobrze jest aparat schłodzić przed załadowaniem filmu ;-)
ArtekJ
-#
Posty: 63
Rejestracja: 11 gru 2022, 09:47

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: ArtekJ »

To i wywoływacz z utrwalaczem powinny być o niskiej temperaturze :shock:
Wgląda na to że trzeba poeksperymentować. W dzisiejszych czasach oznacza to że na sam początek trzeba wydać około 2-3 setki.
Potem pozytywy, to następne minimum 3 setki. No cóż chyba wiem co robię :-)
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: PPaweł »

ArtekJ pisze: 11 gru 2022, 22:12 To i wywoływacz z utrwalaczem powinny być o niskiej temperaturze
Najlepiej zamrozić i pocierać negatywem o bloczek wywoływacza. Na początku przez minutę, a potem przez dziesięć sekund na początku każdej kolejnej minuty. I potem to samo z utrwalaczem. Oczywiście odbitki analogicznie, tylko kładziesz odbitkę na stół i bloczkiem wywoływacza pocierasz od góry, no bo trzeba przecież widzieć, co się wywołuje.
oKuba
-#
Posty: 3187
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: oKuba »

Jesli faktycznie sroga zima to tylko radzieckie negatywy. Obecnie dosc ciezko dostepne i pewnie niezbyt tanie. Ale co to dla prawdziwego fascynata
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: technik219 »

Pamiętam, że kiedyś zakładałem na mrozie ORWOCHROMa UT. Zanim aparat "zassał" to 3 razy łamała się końcówka. (Praktica miała takie druty na szpulce przyjmującej, które zaginały końcówkę bardzo ostro).
Tak, że ostrożnie z tym mrożeniem ;-)
Lux mea lex
Z_photo
-#
Posty: 1013
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: Z_photo »

ArtekJ pisze: 11 gru 2022, 21:25 Przeważnie małej czułość klisze mają wielki kontrast.
Kontrast można regulować poprzez naświetlanie i obróbkę. Jednak nawet standardowo traktowane filmy o nieekstremalnych własnościach nadają się do fotografowania śnieżnych plenerów. Poniżej przykłady zarejestrowane na Agfie APX 100 (tej z rombem), wywołanej w D-76 rozcieńczonym w stosunku 1:1.
Załączniki
25580031-Resizer-1024M.jpg
25580030-Resizer-1024M.jpg
25580029-Resizer-1024M.jpg
25580028-Resizer-1024M.jpg
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
ArtekJ
-#
Posty: 63
Rejestracja: 11 gru 2022, 09:47

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: ArtekJ »

No to chyle czoła. Świetna rozpiętość tonalna. Wszystko widać. Chciał bym przyjść do domu z takimi efektami po naświetleniu tylko dwóch klisz. Mam zamiar kupić jedną małoobrazkową i jedną średnio formatową. Tak na szybko, to jak by się podgrzewało torbę z aparatem to wyjecie tuż przed "strzałem" z torby nie wyziębiało by tak szybko aparatu. Sprzęt do nagrzewania używałem już w czasie wędkowania.
Umieszcza się to w kieszeniach. Jeden miałem na węgielek a drugi na benzynę (jest wiele innych idei łącznie z podgrzewaczem ładowanym na USB). Węgielki niektóre dobrze działają nawet przez parę godzin, zależnie od producenta. Pamiętam, że było to dla mnie błogosławieństwem.
https://allegro.pl/oferta/ogrzewacz-do- ... 7767184845
Z_photo
-#
Posty: 1013
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: Z_photo »

Bez przesady.
Jedyne o czym należy pamiętać po fotografowaniu w niskich temperaturach, to żeby po powrocie do ciepłego pomieszczenia nie wyjmować od razu sprzętu z torby (ryzyko skroplenia wilgoci), tylko zaczekać aż całość powoli się ogrzeje.

PS. Swego czasu bardzo cenionym przez wspinaczy wysokogórskich był Olympus OM-1, zaprojektowany do pracy w temperaturach sięgających minus 40 st. Jedyne na co należało zwracać uwagę to zasilenie światłomierza - stąd dedykowane akcesorium w postaci pojemnika na baterię umieszczanego wewnątrz kurtki, a z aparatem połączonego elastycznym przewodem.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: J.A. »

ArtekJ pisze: 11 gru 2022, 21:25 Przeważnie małej czułość klisze mają wielki kontrast. Za to 27 Din mają duże ziarno. Może jest jakaś klisza wypróbowana w czasie zimy.
przeważnie niskoczułej mają większa pojemność tonalną, a nie kontrast, co zimą jest ogromną zaletą. Z ziarnem tych o czułości 27 DIN, też nie musi to być prawda. Większe, ale nie na tyle by to był jakiś ogromny problem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 1013
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 12 gru 2022, 11:14 Z ziarnem tych o czułości 27 DIN, też nie musi to być prawda. Większe, ale nie na tyle by to był jakiś ogromny problem.
... szczególnie na negatywach średnioformatowych i większych, czego przykładem może być Tri-X, w tym przypadku wywołany w Ilfordzie LC-29 (ostatni kadr zrobiony z nasadką Duto - stąd miękki rysunek).
Załączniki
U&Z006-Resizer-1024M.jpg
U&Z008-Resizer-1024M.jpg
U&Z009-Resizer-1024M.jpg
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
ArtekJ
-#
Posty: 63
Rejestracja: 11 gru 2022, 09:47

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: ArtekJ »

Zawsze rozpiętość tonalna kojarzyła mi się z odwzorowaniem jak największą ilością bieli, szarości i czerni. Brak tonów pośrednich z dużym kontrastem.
Fotografie te mają wielką ilość tonów. Muszę się zdecydować na kliszę.
Z_photo/ Poniżej przykłady zarejestrowane na Agfie APX 100 (tej z rombem), wywołanej w D-76 rozcieńczonym w stosunku 1:1
Pamietasz Z_photo jaki używałeś czas wywoływania wywoływaczem Codak D-76 i temperaturę. Nie wiem czy będzie na ulotce tej Agfy.
Z_photo
-#
Posty: 1013
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: Z_photo »

Tej Agfy już nie ma w sprzedaży - film oferowany współcześnie pod tą samą nazwą to podobno inny materiał, którego cech nie znam.
Z moich doświadczeń wynika, że filmy takie jak Ilford Delta 100 lub FP4+ dają skalę tonów równie bogatą jak oryginalna Agfa APX. Co do sposobu obróbki tych materiałów to trzymam się raczej danych sugerowanych przez producentów chemii - u mnie sprawdza się to dość dobrze. Z kilku względów preferuję wywoływacze rozcieńczone.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
ODPOWIEDZ