Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

ArtekJ
-#
Posty: 63
Rejestracja: 11 gru 2022, 09:47

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: ArtekJ »

Dobry pomysł z rozcieńczeniem. Zastanawiam się czy nie obniżyć według tabeli temperatury wywoływania. Chyba skuszę się na Ilford Delta 100. Wywoływacz chyba też Ilforda bo pewnie preferuje producent swoja firmę.
Z_photo
-#
Posty: 1007
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: Z_photo »

ArtekJ pisze: 12 gru 2022, 19:53 Zastanawiam się czy nie obniżyć według tabeli temperatury wywoływania.
Z tego co czytałem, to ma to sens w przypadku obróbki w Rodinalu lub wywoływaczach opartych na glicynie.
A czemu miałoby to służyć w Twoim przypadku?

PS. Nie kombinuj, bo czas Ci zejdzie na teoretyzowaniu, a ten śnieg co napadał długo leżał nie będzie. Albo zszarzeje mocno - wszak palić można wszystkim z wyjątkiem opon. ;-)
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
ArtekJ
-#
Posty: 63
Rejestracja: 11 gru 2022, 09:47

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: ArtekJ »

To przypomniałeś mi w czym najczęściej wywoływałem. Rozcieńczenie większe to dłuższy czas wywoływania. Negatyw robił się miększy...jak pamiętam. Tak też masz racje bo dziś tu była + temperatura i śnieg już nie ten. Może w lesie jest lepiej. Zapowiada się nadal minusowa pogoda więc na pewno sypnie hm :shock:
Z_photo
-#
Posty: 1007
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: Z_photo »

ArtekJ pisze: 12 gru 2022, 21:24 Rozcieńczenie większe to dłuższy czas wywoływania. Negatyw robił się miększy...jak pamiętam.
Wywoływanie w rozcieńczonych wywoływaczach ma także inne plusy:
- wzrost ostrości brzegowej,
- mniejsze zużycie chemii / niższe koszty obróbki,
- możliwość bezstratnej (gdy chodzi o wydajność) obróbki w konwencji "one shot", zapewniającej znaczną powtarzalność procesu (nie dotyczy to tych wywoływaczy, które z natury są jednorazowe).

Okupione jest to w zasadzie tylko dłuższym czasem wywoływania i koniecznością bardziej starannej kontroli temperatury przez ten czas.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
ArtekJ
-#
Posty: 63
Rejestracja: 11 gru 2022, 09:47

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: ArtekJ »

Rzeczywiście przestało padać mam czas teraz na zgromadzenie materiałów. Zobaczę czy przejdzie to przez moją księgową :-D
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: shredderr »

DO zimowych zdjęć bardzo dobrym wyborem jest chromogeniczny Ilford XP2 przeznaczony do wywoływania w procesie C-41. Zachowuje duużo detali w światłach (śniegu).
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 450
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: EE2 »

Zdjęcia bardzo ładne ale podziwiam, że komukolwiek chce się w taką pogodę wychodzić z domu z aparatem :-) Ja tam moich staruszków wolę na ujemne temperatury nie narażać choć chciałbym spróbować co by mi wyszło w takich warunkach. Chyba kiedyś spróbuję z Canonem EOS300 - jakoś jego najmniej mi szkoda :roll:
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
ArtekJ
-#
Posty: 63
Rejestracja: 11 gru 2022, 09:47

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: ArtekJ »

Wczoraj u mnie było -14 C". Po takiej wycieczce ma się zmarznięte nogi i dłonie oraz satysfakcje jak by się kradło jabłka sąsiada:-)
Moimi pierwszymi aparatami była Smiena i Zenit. Do tego ostatniego miałem obiektyw Helios 44-2 f2/58mm i Portretowy Pentacon 4/200. Miłe wspomnienia. Lata pełne pasji. Było się kimś wyjątkowym. Broniło się estetykę, kompozycję. Patrzyło się na świat jak niewielu tak elitarnie. Każde zdjęcie było wyjątkowe. Czasy masowych komórek i przesłodzonych zdjęć autoportretowych mają znamiona kich-u.
Z_photo
-#
Posty: 1007
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: Z_photo »

EE2 pisze: 15 gru 2022, 23:56 ... podziwiam, że komukolwiek chce się w taką pogodę wychodzić z domu z aparatem :-) Ja tam moich staruszków wolę na ujemne temperatury nie narażać ...
Moim, tym w pełni mechanicznym staruszkom żaden mróz nie straszny - zaprezentowane w tym wątku zdjęcia zrobiłem Mamiyą C220 i Rolleiflexem T.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 450
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: EE2 »

Z 100% mechanicznych to Praktisix ale migawka szmaciana więc trochę strach żeby nie uszkodziła się na mrozie. Ewentualnie Praktica MTL5 w której nie działa światłomierz więc używam jak Praktica L :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: szable »

Ja na śnieg wybrałbym HP5 lub Trixa, wołałbym w D23 stock. Jakby mnie ktoś pytał. Oba filmy pewnie potraktowałbym jako 400@200
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10055
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: J.A. »

EE2 pisze: 16 gru 2022, 22:38 Z 100% mechanicznych to Praktisix ale migawka szmaciana więc trochę strach żeby nie uszkodziła się na mrozie.
Eee, jakim mrozie? -3 °C.
W 1986 na zimowym poligonie w Drawsku Pomorskim zostałem oficjalnym fotografem dywizji, dostałem Psiksa (z dziurą w plecach) i worek FOTO 250 z bratniej współpracy.
Zrobiłem jakieś kilkaset zdjęć w ciągu 2 tygodni. W nocy było po -30 °C, w dzień nie było cieplej niż - 15 °C. Smarki marzły zanim wyleciały z nosa. Psiks nie miał z tym problemu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
PPaweł
-#
Posty: 1351
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: PPaweł »

Czyli jednak trochę się nauczyli produkować na warunki frontu wschodniego.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10055
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: J.A. »

:-) trochę późno.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Jaka jest najlepsza klisza do fotografowania zimą.

Post autor: technik219 »

J.A. pisze: 16 gru 2022, 23:48worek FOTO 250
Podobał mi się ten materiał. Ech, gdybym mógł cofnąć się do lat 90. Na bazarkach kupowało się filmy na worki, po 50 gr. za sztukę (filmu, nie worka ;-) )
.
Lux mea lex
ODPOWIEDZ