Jak wywołać starocie: Kodak Academy & BW Foton

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

asia_ursus
-#
Posty: 134
Rejestracja: 08 lip 2012, 17:48
Lokalizacja: Rumia

Jak wywołać starocie: Kodak Academy & BW Foton

Post autor: asia_ursus »

Witam Wszystkich serdecznie!

Jakiś czas nie wywoływałam... a jeśli już to świeże filmy Rodinalem.

W tym przypadku chciałabym zawalczyć o obrazy na starych filmach - zdjęcie poniżej.

Potrzebuję wsparcia w tym zakresie.
Czy ktoś z forumowiczów poleciłby mi czas wywoływania dla tych rolek? oaz coś na temat samego procesu wywołania? czy obracać? jak długo.
1) Kodak Academy 200 - naświetlony prawdopodobnie w 1995 roku. Instrukcja dla świeżego filmu podaje - 6 min w D-76 (20 stopni)
2) Black & White 100 Foton - naświetlony może 1995.. Instrukcja wskazuje 10-12 min w W 37 (odpowiednik D76D) w 20 stopniach

Najchętniej wywołałabym oba filmy w D76.

Bardzo będę wdzięczna za wszelką pomoc merytoryczną.

Pozdrawiam!

Obrazek
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jak wywołać starocie: Kodak Academy & BW Foton

Post autor: 4Rider »

Jasli naświetlone nominalnie 25 lat temu jak piszesz wolaj normalnie jak w przepisie z tym że dodaj po 2 gramy bromku potasu ( KBr) do wywoływacza na pół litra
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
asia_ursus
-#
Posty: 134
Rejestracja: 08 lip 2012, 17:48
Lokalizacja: Rumia

Jak wywołać starocie: Kodak Academy & BW Foton

Post autor: asia_ursus »

4Rider pisze: 11 gru 2020, 13:16 Jasli naświetlone nominalnie 25 lat temu jak piszesz wolaj normalnie jak w przepisie z tym że dodaj po 2 gramy bromku potasu ( KBr) do wywoływacza na pół litra
O! świetna myśl. KBr jest ci u mnie na stanie :) Kidy wsypać? przed rozpuszczaniem? po? czy bez znaczenia?
Czy D76 zaraz po rozpuszczeniu jest gotowy do pracy? Czy rozcieńczać go np. 1+1? czy lepiej zostać przy 1+0
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jak wywołać starocie: Kodak Academy & BW Foton

Post autor: 4Rider »

asia_ursus pisze: 11 gru 2020, 13:24 rozpuszczaniem? po? czy bez znaczenia?
rozpuścić razem z wywoływaczem, albo w wywoływaczu jeśli już zrobiony
asia_ursus pisze: 11 gru 2020, 13:24 Czy D76 zaraz po rozpuszczeniu jest gotowy do pracy? Czy rozcieńczać go np. 1+1? czy lepiej zostać przy 1+0
przy starych filmach wołać w stocku, a jeśli rodinal to najlepiej 1+25 (chodzi o energię wywoływania)

Wywoływacz jest gotowy do pracy po rozpuszczeniu i wystygnięciu, bo się rozpuszcza te proszkowe w temp 40-60*C
ogólnie najlepiej odstawić go na 2-3 godziny to osiągnie temperaturę otoczenia przy nieco większej należy pamiętać o korekcji czasu


ponownie daję tu moją ulubioną tabelkę ;-) do pobrania tu:
DEV TIME.pdf
(13.19 KiB) Pobrany 95 razy

acha z tym bromkiem trochę przesadziłem, jak robisz świeży wywoływacz to daj 2,5-3 gramy na litr
te 2 gramy na pół litra tyczą się kąpieli jednorazowych
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
asia_ursus
-#
Posty: 134
Rejestracja: 08 lip 2012, 17:48
Lokalizacja: Rumia

Jak wywołać starocie: Kodak Academy & BW Foton

Post autor: asia_ursus »

Oki, w takim razie będzie d76 1+0 plus KBr. Dziękuję pięknie za szybkie odpowiedzi.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jak wywołać starocie: Kodak Academy & BW Foton

Post autor: aka »

asia_ursus pisze: 11 gru 2020, 13:44 będzie d76 1+0 plus KBr
I podziel się rezultatami. Ciekawe co wyjdzie.
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 221
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Jak wywołać starocie: Kodak Academy & BW Foton

Post autor: BW »

2 gramy KBr na pół litra (czyli 4 gramy na litr -) - według mnie to stanowczo za dużo. Filmy masz już naświetlone i to od lat - zbyt mocne przyhamowanie procesu wywołania przez za dużą ilość bromku spowoduje że otrzymasz mocno niedowołany negatyw. Dałbym co najwyżej 1 gram KBr na litr - taki kompromis między niedowołaniem a zadymieniem
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jak wywołać starocie: Kodak Academy & BW Foton

Post autor: 4Rider »

Kolega z Rzeszofa nie doczytal..
Panie 1 gram to jest standardowo w wielu wywolywaczach - sam mam w przepisie 1 gram a daje zawsze ze 2 i jest ok - więc pisanie o niedowolaniu to jakieś herezje - o tera to będzie :mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 221
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Jak wywołać starocie: Kodak Academy & BW Foton

Post autor: BW »

Kolega z Warumi jak zafsze musi mieć rację - uważam że nawet 2,5-3 gramy KBr na litr w przypadku D76 to dalej za dużo! Gdyby te filmy były naświetlone obecnie, z indeksem o połowę niższym to 2 KBr na litr D76 miało by jakiś sens. A co do 1 grama bromku w wywoływaczach - jest zasadnicza różnica między 1 gramem w recepturze wywoływacza a 1 gramem więcej. D76 bromku w składzie nie ma bo go nie potrzebuje by prawidłowo działać. Owszem są wywoływacze co mają i po cztery gramy - jakieś bardzo dynamiczne czy kontrastowe, do papieru raczej ale jak ktoś się uprze to i w takim negatyw wywoła i jeszcze zadowolony będzie 8-)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jak wywołać starocie: Kodak Academy & BW Foton

Post autor: 4Rider »

Nie muszę mieć racji ja nawet jej nie chcę!
Zabieraj ją sobie! A kysz 👹
BW pisze: 11 gru 2020, 19:07 A co do 1 grama bromku w wywoływaczach - jest zasadnicza różnica między 1 gramem w recepturze wywoływacza a 1 gramem więcej.
i znów niedoczytał 🍅
4Rider pisze: 11 gru 2020, 18:06 sam mam w przepisie 1 gram a daje zawsze ze 2 i jest ok
Mamy chyba inną definicję: zasadnicza różnica - i chyba stąd to nieporozumienie 💃

https://www.youtube.com/watch?v=INBOvCWYqlU
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ