jak utrzymać 20 stopni w kuwecie? (no i koreksie)

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

TomekBromide
-#
Posty: 3
Rejestracja: 29 gru 2020, 09:01

jak utrzymać 20 stopni w kuwecie? (no i koreksie)

Post autor: TomekBromide »

Dzień Dobry,

mój pierwszy post i moje pierwsze pytanie z serii, Korexa czytam od dawna, bardzo dobre źródło wiedzy! Do ciemni wróciłem pare tygodni temu po dwudziestopięcioletniej przerwie. Mój obecny poziom: amator rzemieślnik, coś tam wyrzeźbi ale ani to to ładne ani technicznie sprawne. W garażu średni format i Opemus 6.

tak wiec - macie jakiś patent na utrzymanie stałej temperatury w kuwecie (no i koreksie)? moja ciemnia jest w garażu, ogrzewany piecykiem gazowym ale ja zmarzluch nie jestem i nawet 13 stopni + dobry sweter wystarczy. tak wiec, utrzymanie 20 stopni w kuwecie... temp wywoływacza potrafi spaść do 15-16, a to troche juz mało. jedyne co wymyśliłem to wsadzenie małej kuwety w dużą z ciepłą wodą, wsadzanie i wyciąganie, wymienianie wody ciepłej, psuje mi to komfort pracy nad samym kadrem. macie jakiś patent na to? bo juz jakbym miał tak utrzymać 20 stopni w przerywaczu i utrwalaczu (co olewam) to nic bym nie robił tylko z kuwetami latał.

pozdr
TJ
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

jak utrzymać 20 stopni w kuwecie? (no i koreksie)

Post autor: Bokeh »

Może malutka grzałka akwariowa plus termometr (też akwariowy).
Obydwie rzeczy kosztują grosze.
Można kuwetę z roztworem roboczym włożyć do, jak piszesz dużego naczynia z wodą na stałe i tam właśnie włożyć taką grzałkę akwariową z termostatem, a termometr do kuwety i w ten sposób sobie kontrolować temperaturę.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

jak utrzymać 20 stopni w kuwecie? (no i koreksie)

Post autor: mrek »

W ciemni mam 16 stopni
Wywoływacz w kuwecie mam zanurzony w większej kuwecie 30x40 i grzałka akwariowa o mocy 25W daje radę utrzymywać temperaturę. Mam model, na którym można ustawiać temp co 1/2 stopnia.

Gdy robię odbitki 30x40 to zalewam kuwetę 50x60 i wtedy grzałka jest już za słaba. Temp powoli spada, muszę dolewać.
Kupię mocniejszą grzałkę 50W o taką i Tobie tez polecam:
https://zoo-aquos.pl/pl/p/Eheim-Jager-G ... 5-60l/5322

Koreks stabilizuję w zwykłym wyższym pudełku plastikowym, bez podgrzewania.

Aha i jeszcze witamy Hibernatusa :-)
Ja także były Hibernatus
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
TomekBromide
-#
Posty: 3
Rejestracja: 29 gru 2020, 09:01

jak utrzymać 20 stopni w kuwecie? (no i koreksie)

Post autor: TomekBromide »

> Kupię mocniejszą grzałkę 50W o taką i Tobie tez polecam:
> https://zoo-aquos.pl/pl/p/Eheim-Jager-G ... 5-60l/5322

zakupione! dzięki za radę.
co z przerywaczem i utrwalaczem - to juz chyba może przestygnąć, prawda? bo w sumie mam taką wielką wannę do której mogę nalać wody, wsadzić grzałkę i do niej wejdą 3 kuwety chyba nawet 30x40, tylko ze to będzie wygodne jak ruski czołg.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

jak utrzymać 20 stopni w kuwecie? (no i koreksie)

Post autor: mrek »

Ja uznałem że wystarczy stabilizacja wywoływacza. Jak już wejdę do ciemnicy (ciemnia w piwnicy) to temp rośnie do 17-18 stopni.
Mam zrobiony przeze mnie stół wodny z PCV nawet na 3 kuwety 50x60 ale go nie zalewam bo musiał bym stabilizować przepływającą ciepłą wodą. W zimie papiery płuczę wodą 15 stopni (taka leci z kranu).

Grzałkę będziesz musiał ustawić na temp ciut wyższą niż 20 stopni bo wymiana ciepła płaszcz wodny -> kuweta ma straty do powietrza. Wypraktykujesz. Termometr do cieczy na pewno masz. Nie trzeba wymuszać mieszania wody w płaszczu wodnym kuwety z wywoływaczem bo możesz ruszać kuwetą w wodzie i to załatwia sprawę.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
TomekBromide
-#
Posty: 3
Rejestracja: 29 gru 2020, 09:01

jak utrzymać 20 stopni w kuwecie? (no i koreksie)

Post autor: TomekBromide »

dzieki. all clear! temat do archiwizacji :D

btw -
mrek pisze: 30 gru 2020, 10:58stół wodny
to mnie czeka, to chce. juz mam pomysł jak ale do tego wrócimy w innym wątku. za pare tygodni.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

jak utrzymać 20 stopni w kuwecie? (no i koreksie)

Post autor: mrek »

TomekBromide pisze: 30 gru 2020, 11:15 btw -

mrek pisze: ↑21 min temu
stół wodny

to mnie czeka, to chce. juz mam pomysł jak ale do tego wrócimy w innym wątku. za pare tygodni.
Nie wyważaj otwartch drzwi :-)
post131744.html?hilit=st%C3%B3%C5%82%20wodny#p131744
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
ODPOWIEDZ