Jak urządzić stałą ciemnię - rady zebrane

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Jak urządzić stałą ciemnię - rady zebrane

Post autor: mrek »

Nie dam się bo dostałem nakaz eksmisji z mieszkania mojego włoskiego smoka.
Różnica poziomów jest na oko 2-3 cm
Woda była pod blokiem w innym miejscu i wycieku już nie ma (blok spory, a piwnicę mam bosko suchą). Po prostu przy tej okazji dowiedzieliśmy się jak marne to są wylewki.
Rady przypodłogowe mi się podobają.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Jak urządzić stałą ciemnię - rady zebrane

Post autor: jac123 »

Jeśli jest sucha no to super, można też zastosować różne technologie.
Jak masz trochę więcej kasy , to proponuję posadzkę żywiczną, która przeżyje nas wszystkich, np.:
https://farbyspecjalistyczne.pl/produkt ... xol-floor/
Wyrównujesz starą posadzkę i na wierzch dajesz ww posadzkę. Nie trzeba malować, kłaść wykładzin itp.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Jak urządzić stałą ciemnię - rady zebrane

Post autor: mrek »

Po rozmowie w sklepie w fachowym sprzedawcą kupiłem farbę posadzkową G136 firmy Noxan. Rozcieńcza się benzyną lakową. Powstała gładka podłoga, beton już nie pyli. Długo się wietrzyło ale już jest OK
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Jak urządzić stałą ciemnię - rady zebrane

Post autor: mrek »

ver.: 2020.12.15 13:25

Ogólnie:
  • Ciemnia pomalowana na biało lub na kolor szary.
  • Ściany w okolicy powiększalnika czarne matowe aby wykluczyć odbicia światła.
  • Podłoga pokryta farbą do betonu, gumolitem lub płytkami ceramicznymi.
  • Sporo gniazdek
  • Włącznik białego oświetlenia ciemni dość daleko aby wykluczyć pomyłkę
  • Wentylacja konieczna
Część sucha
  • Blat roboczy w kolorze jasnym, bo na ciemnym nie będzie widać położonych przedmiotów. Wysokość dostosowana do wzrostu użytkownika i jego preferencji (praca na siedząco/stojąco). Kolumna powiększalnika może być przykręcona do blatu. Pamiętać o uwzględnieniu wysokości pomieszczenia w stosunku do wysokości głowica powiększalnika w najwyższym położeniu.
  • Światłoszczelna szuflada na rozpakowany papier, ewentulanie bezpieczne pudełko, niekoniecznie kupne za kilkaset zł
  • Podłoga może być wylana betonem samopoziomującym. Jest tańszy od specjalnych wylewek ale trzeba go czymś pomalować. Ja to zrobiłem farbą posadzkową G136 firmy Noxan
Część mokra
  • Praca w części mokrej zazwyczaj odbywa się na stojąco. Stojące na nim kuwety powinny być na takiej wysokości, by obsługującemu zapewnić pozycję wyprostowaną.
  • Możliwe rozwiązania: zakup lub zlecenie wykonania stołu "profesjonalnego", zaadaptowanie elementów wyposażenia sanitarnego, wykonanie stołu "wilgotnego" z grubej folii opinającej podniesiony brzeg, samodzielne wykonanie stołu ze sklejki i płyt z tworzywa sztucznego.
  • Wykonałem dwa stoły z PCV, jeden płytki, mieści 3 kuwety 50x60, drugi mniejszy ale głębszy do prac przy których bardziej się chlapie. UWAGA: tylną ściankę stołów warto zrobić na tyle wysoką jakie będą używane kuwety. Wtedy myje się je wygodnie strumieniem wody, postwione na sztorc.
Źródła: [/quote]
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jak urządzić stałą ciemnię - rady zebrane

Post autor: J.A. »

No fajnie.
A co z oknem? Bo ja lubię mieć ciemnię z oknem i by okno było użyteczne, czyli by normalnie wpadało do ciemni światło dzienne.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jak urządzić stałą ciemnię - rady zebrane

Post autor: aka »

J.A. pisze: 15 gru 2020, 16:47A co z oknem?
U mreka to tylko ewentualnie jakiś peryskop. ;-)
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Jak urządzić stałą ciemnię - rady zebrane

Post autor: zladygin »

aka pisze: 15 gru 2020, 17:18
J.A. pisze: 15 gru 2020, 16:47A co z oknem?
U mreka to tylko ewentualnie jakiś peryskop. ;-)
I to baaardzo długi.
Marek ma w piwnicy, więc o oknie nie ma mowy. Ja mam okno, zaklejone dwoma warstwami grubego kartonu. Jak trzeba, to otwieram i mam światło dzienne. I powietrze świeże.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jak urządzić stałą ciemnię - rady zebrane

Post autor: J.A. »

Od świeżego powietrza dwie armię się przekręciły. Ja chcę mieć światło dzienne przy zamkniętym oknie.
Tak czy owak jestem bliski finału. Nie omieszkam pokazać.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Arti44
-#
Posty: 8
Rejestracja: 07 maja 2021, 12:32

Jak urządzić stałą ciemnię - rady zebrane

Post autor: Arti44 »

Mam takie pytanie - czy ma ktoś pomyśl jak rozwiązać w piwnicznej ciemni kwestię wody? Nie mam ani kranu ani odpływu a biegać z wodą na drugie piętro to żal kolan...
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Jak urządzić stałą ciemnię - rady zebrane

Post autor: skpt »

A duże formaty robisz? W pomieszczeniach gdzie w tej chwili rozkładam kuwety nie mam wody. Do kuwet 24x30, tych z wklęsłymi rowkami starcza po 0,5l. roztworu, czyli 2 litrowa butelka da radę. Plastikowe pudełko na kuwety, żeby przenieść do mycia, tam gdzie wodę masz. Płuczę w ogóle gdzie indziej niż wołam. 2 słoiki z IKEA, takie do zapraw, ze z grubsza stałą średnicą, z metalowym zatrzaskiem i gumowym kołnierzem do szklanej pokrywki. Fotki w nich na mokro jak w tubie przenoszę. Pieszo z tym chodzę po mieście, w plecaczku, na rowerze wożę, w aucie czasem. Nie cieknie. Działa. Najczęściej płuczę dnia następnego rankiem, bo mi się nie chce po nocy.
Arti44
-#
Posty: 8
Rejestracja: 07 maja 2021, 12:32

Jak urządzić stałą ciemnię - rady zebrane

Post autor: Arti44 »

@skpt
Dziękuję za odpowiedź. Stała ciemnię chcę założyć bo mi się marzą odbitki większe niż pocztówka, a jest nawet chęć do zabawy z transferem pigmentowym czy papierem solnym. Sobie właśnie sprowadziłem z zamorskich krain aparat 4x5. A to wszystko lubi wodę.
Pozostaje mi wykorzystać Twoja radę, w ciemni tylko minimalne płukanie, słoik i wędrówka do łazienki.
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Jak urządzić stałą ciemnię - rady zebrane

Post autor: skpt »

Smaczne plany! A nie da się przekonać jakoś spółdzielni/wspólnoty, żeby wodę pociągnąć? Albo może choć zyskać dostęp do pomieszczenia gospodarczego w tej piwnicy, gdzie woda jest?
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Jak urządzić stałą ciemnię - rady zebrane

Post autor: zladygin »

Arti44 pisze: 23 lis 2021, 14:22 @skpt
[...] jest nawet chęć do zabawy z transferem pigmentowym czy papierem solnym. Sobie właśnie sprowadziłem z zamorskich krain aparat 4x5. A to wszystko lubi wodę.
Pozostaje mi wykorzystać Twoja radę, w ciemni tylko minimalne płukanie, słoik i wędrówka do łazienki.
Niestety, dla tych technik szlachetnych/alternatywnych niemal cały proces dzieje się w wodzie.
Po kilku latach starań udało mi się od wspólnoty wynająć pomieszczenie ok. 9 m kw. w piwnicy. Na szczęście woda i kanalizacja były za ścianą. Jest licznik.
Mrek zrobił ciemnię w swojej piwnicy, pod sufitem przebiegały rury z ciepłą i zimną wodą. Wywiercił dziury i ma. Odpływ podłączył bodaj do rewizji, którą też miał w piwnicy. Szczęściarz.
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 437
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Jak urządzić stałą ciemnię - rady zebrane

Post autor: Mirosław »

skpt pisze: 23 lis 2021, 19:39 Albo może choć zyskać dostęp do pomieszczenia gospodarczego w tej piwnicy, gdzie woda jest?
Tak właśnie zrobiłem 20 lat temu....czyli jestem szczęściarz :mrgreen:
Uzależniony od fotociemni .
Arti44
-#
Posty: 8
Rejestracja: 07 maja 2021, 12:32

Jak urządzić stałą ciemnię - rady zebrane

Post autor: Arti44 »

W teorii to mam za ścianą piwnicy pomieszczenie z wodomierzem. Więc technicznie brak przeszkód do przeprowadzenia operacji doprowadzania wody i odprowadzania ścieków. Jak jednak pomyślę o użeraniu się z działem technicznym i zarządcą to mi chęci do własnej ciemni spadają.
Ale pewnie na szarpaninie z zarządcą się skończy, bo człowiek nie robi się młodszym. I tak już rok z okładem (po drodze dziecko i przeprowadzka) do zrobienia ciemni się zabieram to jeszcze kilka miesięcy mnie nie zbawi.
ODPOWIEDZ